1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Bitkili Akvaryumda Aydınlatma

Başlığı 'Tatlı Su Donanım ve Ekipman Portalı' kategorisinde E.Özdemir tarafından 17 Temmuz 2011 başlatılmıştır.

1. E.Özdemir

E.Özdemir

İsim:
    Egemen Özdemir
    Merhaba herkese. Yeni kuracağım bitkili tank için florasan araştırması yapıyorum. Brüt olarak 135 litre. 100x30x45h yüksekliğinde. 4 florasan kullanmak istiyorum. Murat Abi'nin tecrübelerine dayanarak grolux olmayacak armatürde. Taban bitkilerini boyuna uzatıyormuş. Daha sonra Volkan Abi'nin araştırmasını gördüm ve Murat Abi'nin tezi kanıtlanmış oldu.
    http://www.akvaryumportali.com/bitkili-akvaryum-portali/6820-bitkili-akvaryumlarda-aydinlatma.html
    2 Adet Sylvania Aquastar 2 Adet de Philips Tld 965 Deluxe Pro kullanmak istiyorum. İnternetten yaptığım araştırmada Philips Tld 965 Deluxe Pro için 90 cm'liğini bulamadım. Armatür 100 cm olacak. Philips 965'in 90 cm'liği yok mudur? İzmir'de nereden temin edebilirim?
    Saygılarımla...

2. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Cevap: Bitkili Akvaryumda Aydınlatma

Egemen bey merhaba,

İyi güzel hoşta bitkilerin büyümesi için boyununda uzaması gerekli.

Philips 965 1 hafta aradım karaköyde onunla eşdeğeri olan Sylvinia Lüx line plus vardı. Aynı değerlere sahipler. Ondan kullanıyordum bende. Düşünürseniz elimde 5-6 aylık 2 adet var. Adresinizi yollayın hediyem olsun.

Kombinasyonunuz ise aşağıdaki gibi olsun:
    1 adet Aquastar
    1 adet grolüx
    2 adet lüx line plus

E.Özdemir bunu beğendi.
  3. E.Özdemir

E.Özdemir

İsim:
    Egemen Özdemir

İyi niyetiniz için teşekkür ederim Fatih Bey :). 90 cm değil mi florasanlar. Kaç wattlar acaba?

4. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

39 watt 85 cm ondan uzun olan 54 watt var oda 115 cm bendeki 39 wattlık.

E.Özdemir bunu beğendi.
  5. E.Özdemir

E.Özdemir

İsim:
    Egemen Özdemir

85 cm olanı seve seve kabul ederim. Adresimi özel mesaj ile yolluyorum teşekkür ederim tekrar :heyo:

6. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Gerekli bilgiler özel mesaj ile verilmiştir. Hayırlı uğurlu olsun. Biraz gecikicek ama sonunda sizin olacak. Bu arada sizde diğer eksiklerinizi tamamlayın.

E.Özdemir bunu beğendi.
  7. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

İlk başlangıç olarak Fatih'in vermiş olduğu kombinasyon iyidir Egemen, daha sonra Grolux'ü çıkarırsın.

Fatih'in göndermiş olduğu florsanlar T5, ona göre balast alman gerekiyor. Armatürünü de 4x39 yaptığında ilerisi için mükemmel olur.

30 watt T8 floresanlar 90 cm oluyorlar, bunları normal elektrikçilerde bulman zor, ancak İstanbul'da tanıdığın varsa Karaköy'den aldırıp göndermen daha uygun olur. Bu T5 ler içinde geçerli.

39 watt Aquastar ve Grolux 20 lira civarı, 865 ler ise 5 TL civarı, aklında bulunsun...

E.Özdemir ve fth-94 bunu beğendi.
  8. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Bu arada bir hatırlatma yapayım. Egemen arkadaşımız özelden florasanları temin ettiğini ve yollamama gerek kalmadığı söylediği için florasanları kargolamadım.

E.Özdemir bunu beğendi.
  9. E.Özdemir

E.Özdemir

İsim:
    Egemen Özdemir

Teşekkür ederim Murat Abi. Fatih floresanları 1 hafta içerisinde yollayacaktı. Ondan önce de babama söylemiştim. Distribütör firmada çalışan bir arkadaşı varmış onun aracılığı ile bulmuş getirmiş sagolsun. Demir profilciye sehpanın profilini yaptırdım. Maragoz ve mutfakçılar yapmaya yanaşmıyor. Küçük işlerle uğraşmak istemiyorlar. Bir marangoza rica ile yaptırdık bu ara tam sezonuymuş işleri çok. Çarşamba en geç Perşembeye biter dedi. Sözüne güvenmedim de hadi hayırlısısaat:gif

Sayfayı Paylaş