1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Bitkili akvaryumda Co2 oksijen dengesi..

Başlığı 'Bitkili Akvaryum Portalı' kategorisinde keremjan tarafından 24 Aralık 2009 başlatılmıştır.

1. keremjan

keremjan

İsim:
    kerem
    Selam arkadaşlar benim bitkili bir akvaryumum var, akvaryumumda 2 kök Alternanthera splendida, 1 kök Echinodorus amazonicus, 2 demet Limnophila heterophylla ve birazda java moss var. Balık olarakta 8melek, 6 vatoz, 4 kılıçkuyruk, 10 neon, 6 lepistes var. akvaryum 120 lt. şimdi benim sorum şu. Co2 sistemi kullanmıyordum. Arada bir mayalı sistemle yaptığım co2 i tekrar karıştırıyordum, bir iki hafta sabah akşam çalışıyordu. Şimdi bana arkadaşın söylediği, bitki varsa hava motorunu çalıştırma demişti, düne kadar çalıştırmıyordum. Bitkiler co2 kullanıp oksijen üretir, balıklar oksijen tüketip co2 bırakır dedi. 1- 1.5 aydır sınavlarım dolayısıyla akvaryumla fazla ilgilenemedim. Sadece dip temizliği yapıp arada bir 10 litre su değiştiriyordum. Geçen gün yine bir 10 litre su koyduktan sonra Vatoz balıklarım yüzeye çıkıp hava yutup sonra yine dibe inmeye başladılar. Nedenini araştırırken bu balıkların oksijen az olan ortamlarda bu hava yutup midesinde o havayı kullandığı gibi bir yazıyla karşılaştım. 8 aylık balıklar ilk defa böyle birşey yapıyor sonuçta. Hemen hava motorunu açtım. Sorum şu.. bu oksijen co2 düzenini nasıl sağlayacağız? Bunun bir hesaplama sistemi varmı? Teşekkürler.

Sayfayı Paylaş