1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Bitkili akvaryumda dış motor için malzeme yardımı

Başlığı 'Tatlısu Genel Konular Portalı' kategorisinde expe tarafından 8 Kasım 2010 başlatılmıştır.

1. expe

expe

İsim:
    emre aydınlar
    Merhaba arkadaşlar, ben bu aralar forumda sürekli soru sorun bir tip oldum bu yüzden kusura bakmayın.

Aklıma takılan bir soru var bu aralar, bende tetratec xe700 dış motor var, bunda 4 sepet bulunuyor, şu an için seramik, 15 günlik karbon, bakteri süngeri ve elyaf var.

Ama internette bir sürü yeni meteryal diyim (filtre mazemeleri) bulunmakta.
    Size sormak istediğim, sizce en mantıklı neler kullanılabilir tropikal bitkili akvaryumda.

2. Aguila Negra

Aguila Negra

İsim:
    Serdar MUMCU
    Emre bey karbonm kesinlikle kullanılmaz,
    en alt sepette seramikleri,en üst sepette de elyaf olacak,diğer iki spet için bakteri kolonileşmesi için alan teşkil edecek malzemeler ve diğer yardımcı malzemeler kullanılabilir,örn:bioball,sünger veya markalı substratlardan biri(en bilineni eheim substrat pro)zeolit,reçine vs.

zgrkaralar, volkantr34 ve murer bunu beğendi.
  3. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Emre bey burayı başka forumlarla karıştırmayın lütfen , portal'da soru sormayan konu açmayan hobici sevilmez ve göze batar :) Forumların amacı zaten bilgi paylaşımı ve burda ki herkeste seve seve yardımcı olur.. Hiçbirimiz co2 - ph tablosunu anamızın karnında öğrenmedik :)) Eski mesajlarımızı toplayıp buraya koysak ohooo tam evlere şenliktik :) Ama şunuda belirtmeden edemeyeceğim yanlış anlamayında , forumda her türlü sorununuza cevap olabilecek nitelikte alternatif 10'larca konu bulabilirsiniz.. Biz eksik yazabiliriz unutabiliriz ama konularda detayları fazla fazla bulabilirsiniz.. :ay:

4. expe

expe

İsim:
    emre aydınlar
    serdar abiçim teşekkürler.ben zaten 2 ayda bir karbonu 1 hafta koyup cıkartıyorum.devamlı kullanmıyorum.
    sırası ile en alt sepet:
    Eheim Substrat
    altan 2. sepet:bioball ve biolojik sünger
    3. sepet zeolit
    4. sepet ise elyaf
    eheim substrat ile zeolitide kariştırabilirim. tam karar veremedim.
    sizce sıralama nasıl yanlış bir şey var ise sıralama nasıl olursa daha iyi bir biolajik sistem olur.

5. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Sıralamanız yanlış.

En alttan üste doğru.

1. Sepet, seramik, sünger
    2. Sepet, bioball, sünger
    3. Sepet, Eheim supstrat pro
    4. Sepet, Sünger ve Elyaf

Zeolid bitkili tanklara önerilmez...

6. expe

expe

İsim:
    emre aydınlar
    Teşekkürler Murat abi, yardımın için.

murer bunu beğendi.
  7. dr_glicocalix

dr_glicocalix

İsim:
    Gökhan Emre ÇAÇAMER
    Neden önerilmez merak ettim doğrusu sakıncası nedir bitkili akvaryumda zeolitin?

8. expe

expe

İsim:
    emre aydınlar
    Aslında bende bilemiyorum, keşke kullanılsa cok iyi bir filtre mazemesi aslında. Muhtemelen bitkiler için verilen gübre gibi maddeleri tuttuğu için vede önemlisi bitkili akvaryumda bitkiler için, önemli olan amonyağı tutabilir diye düşünüyorum.
    Birde arkadaşlar, eşim beni akvaryumun kokusu konusunda sürekli kafamı yiyiyor, acaba nasıl hallederim bu konuyu.

9. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Arkadaşlar, zeolid akvaryumda amonyağı tutar, verdiğiniz gübreleri tutar.

Akvaryumlarda amonyak koku demek, biolojik döngüsü oturmuş, sürekli bakımları ve düzenli su değişimi yapılmış bir akvaryumda amonyak bulunmaz, böyleliklede koku olmaz.

10. expe

expe

İsim:
    emre aydınlar
    aslında bence koku yok ama kadın milleti diyim ilgi biraz o tarafa kaydı ya kokuda yapar balıklar bizide yer bence sorun amanyak değil akvaryumla beraber eşimize olan ilginiz bir kısmı ın başka tarafa kayması:D

Sayfayı Paylaş