1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Bitkili akvaryumda hava motoru olurmu ?

Başlığı 'Bitkili Akvaryum Portalı' kategorisinde erhanozcan71 tarafından 24 Şubat 2011 başlatılmıştır.

1. erhanozcan71

erhanozcan71

İsim:
    erhanozcan71
    Akvaryumun boyu 65 yüksekliği 35 eni 25 6 7 tane eledoa, 6 7 tane bacoba, 4 tane zeytin, 1 tane amazon bitkisi var. Balıklardan 4 tane aykılıç, 4 vatoz, 4 çöpcü, 5 kuhli, 5 cüce vatoz var. Bu bitkili akvaryuma küçük bir hava motoru taktım. Bitkili akvaryuma hava motoru olmalımı ? Sizce çıkarmalımıyım? Yaklaşık kaç saat çalışması uygun olur? Lambaları gündüz 2 de yakıp gece 12 de kapatıyorum. 24 saat çalışmasımı gerekir yoksa motor gibi süreli mi çalıştırmalıyım ? Bu bitkili akvaryuma hem iç motor hemde hava motoru fazlamı gelir ? Birde su yüzeyi dalgalımı olmalı yoksa durgunmu?

İyi forumlar... iyi balıklar...

2. barisy

barisy

İsim:
    Barış Yıldırım
    Cevap: Bitkili akvaryumda hava motoru olurmu ?

56 litrelik akvaryuma bu kadar çöpçü ,vatoz yeter... Hava motoru balıkların oksijen ihtiyacını karşılıyor... Bence sürekli çalışmalı... İç motor da hava motoru da çalışmalı kesinlikle... Su yüzeyi hafif dalgalı olmalı...

3. avcitrex

avcitrex

İsim:
    Ferdi ÇINAR

Barış beye katılmıyorum. İlk olarak hava motoru kullanımı şart değildir, çünkü; bitkiler fotosentez yaparak gerekli oksijeni sağlarlar(yeteri bitki yogunluğu olması kaydı ile). Su yüzeyi olabildiğince hareketsiz olmalıdır sudaki karbondioksidin havaya karışmaması için. Bitkili akvaryumlarda Co2 önemlidir. Işıklandırmaya gelince hangi flo kullanıyorsunuz bilmiyorum ama bitkiliyi yeni kurduysanız ışığı kademe kademe yükseltmenizde fayda var.

4. barisy

barisy

İsim:
    Barış Yıldırım

Peki Ferdi ışıklar kapandığında bitkilerin fotosentez yapmadığını düşündün mü ? Nano bitkili tanklarda yaklaşık 7-8 saat kadar ışıklar yanar ... Kalan 16 saat ??:uyari:

5. hasanaytekin

hasanaytekin

İsim:
    Hasan Aytekin

Bitkili akvaryumlarda çok fazla balık yoksa hava motoruna ihtiyaç yoktur. Oksijen suyun dalgalanmasıyla zaten akvaryuma sağlanır. Akvaryumun tüm oksijenini fotosentez sağlamaz. Işıkların kapalı olması fotosentezi etkilese bile oksijen için suyun yüzeyinin dalgalanması yeterlidir.

6. barisy

barisy

İsim:
    Barış Yıldırım

Ben biraz daha uzun vadeli bir fikir sundum... Bugün 5 tane lepistes almış , yarın yeni akvaryuma geçer ...

7. hasanaytekin

hasanaytekin

İsim:
    Hasan Aytekin

Barış, gelecek adına soru sorulmamış. Yazarken geleceği düşünmeye gerek yok.

Sayfayı Paylaş