1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Bitkili akvaryumda tür sayısı.

Başlığı 'Bitkili Akvaryum Portalı' kategorisinde rappier tarafından 19 Ekim 2009 başlatılmıştır.

1. rappier

rappier

İsim:
    Mecit BAĞCI
    Bitkili akvaryum konusunda uzman arkadaşlara bir sorum olacak.
    Bitkili akvaryumda en ideal şartları oluşturabilmek adına kaç farklı tür bitki seçilmeli ve bu seçimi yaparken dikkat edilecek hususlar nelerdir.

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Mecit Hocam bitki konusunda bana ne kadar güvenirsin bilemem ama ilk ben mesaj yazmak isterim. Bitkileri yeni yeni tanımaya çalışıyorum malum benim sağım solum belli olmaz. saat:gif

ışık gücünden en iyi şekilde yararlanmak için akvaryum yüksekliği 55 cm yi geçmese iyi olur. Bence 40-50 cm arası bir ölçü en güzeli. Derinlik bitkili akvaryumlar için bence çok önemli çünkü zaten cazibesi derinlik katılmasından geliyor. Uzunluk kullanılacak ışık aramatürüne göre ayarlanmalı. Bakımı kolay türler ve zor türler olarak konuya bakmak gerek. Zira kullanılan ekipmanlar ve tecrübe oranı bitki seçiminde önemli. Bakımı kolay türler örnek olarak, Crinum Thanium, Hygrophila Polysperma , Egeria Densa, Cabomba,Echindorus Amazonicus, Echindorus Tenellus, Karvalahti Demersum, Anubias ın bir çok türü, cCrdamin Lyrata, Ludviga Repens v.b sıralanabilir.

Bitkilendirilecek akvaryumda kullanılacak taban malzemesi yine tür seçiminde önemli bir konu. Arka plan bitkileri ayrı bir araştırma ile seçilmeli çünkü çabuk uzayan ve fazla uzayan türler olduklarından öndeki bitlilerin önünü kapayabilir örnek olarak Cardamin Lyrata, Egeria Densa, Cabomba, Ludviga Repens, Crinum Thanium gibi. Bu türler olarak konuya baktığımızda önemli olanın akvaryum hacmimiz olduğunu görüyoruz. Çok iyi peyzaj yapılmış bir akvaryumda zaten bitki sınırı kendi kendini belli eder bana göre. burda:gif

3. U.Uçar

U.Uçar

İsim:
    Ufuk UÇAR

İki elin parmaklarını geçmeyecek tür sayısı yeterli olur ama önemlisi bitkilerin gelişmesi ve kendi dizaynını oluşturmasıdır.Uzun boylular arkaya, orta boylular ortaya ve küçük boylu bitkilerde öne derinlik algısı oluşturmak için yerleştirilmelidir.
    ADA ve AGA gibi yarışmalarda tablo gibi akvaryumları görebilirsiniz.
    En önemliler sırası ile, istek, bilgi, araştırma, zaman, tecrübe, emek, yeterli ışık, karbondioksit, zengin taban malzemesi, derinliği yüksekliğine eşit veya fazla, yeterli hacimde bir tank katkılar vs.

4. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

Bana bişey kalmamlış yukarda hepsi yazılmış.Ben biraz daha detaylandırayım.Başka başka tank kurulumlarına baktı isen ki bakmışsındır eminim tabanı bayağı zengin hale getirmek işin temeli kesinlikle.Işık lt / watt olacak.Üstüde olabilir.Çok bitki istiyorsan abicim akvaryumun eni 50-60 cm olucak.80*40*40 akvaryuma 22 çeşit bitki yerleştirilmiş çok başarılı akvaryumlar gördüm.Nasıl yapmışlar deme yapan yapıyor valla.. Gübreleme periyodları ve düzenli su tazelemekte çok önemli.. Bitkileri seçmeden öncede öncede bitkilerin gereksinimleri hakkında bilgi almak şart.Kimisi demiri çok ister kimisi potasyum delisidir.Çok ışık isteyen bitki gölge isteyen bitki olarak kafanda gruplandırıp hangisini nasıl yerleştireceğine karar verdiğin zaman bitkileri almaya başlayabilirsin.Bitki aldıktan sonra yapılan hazırlıklar hep geç oluyor çünki.. Co2 takviyeside olmazsa olmaz.Eğer capcanlı bitkiler görmek istiyorsan tabii ki.

Saygılar

5. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK

Bitkili akvaryumlarda tür seçimi önemlidir Mecit abi. Benim gibi acemiysen eğer bakımı basit bitkilerden başlayabilirsin. Örnek Eledoa. Hiç birşey bilmediğim halde bu bitkilerden epeycene ürettim. Işıklandırma ve gübremele temel gereksinimler zaten. Bitkili akvaryum zahmetli ama bir o kadar da güzel bir kurulumdur. Tabii kurmayı başarabilirsek.

Canlı yükü de bitki yükü ile orantılı olmalıdır. Fazla canlı da önermem. Az canlı da... Misal bitkiyle doldurulmuş bir akvaryumda bir iki tane balık görmek pek haz vermeyecektir. Bir kök bitki ile full balık doldurulmuş akvaryumlar da aynı şekilde.

Bu iş biraz hayal gücüne dayanmaktadır. Ressam tabloyu nasıl kafasında tasarlayıp tabloya döküyorsa biz de kafamızda tasarlayıp akvaryuma dökersek başarıya ulaşmış oluruz.

Şimdiden sana kolay gelsin.

6. oday

oday

İsim:
    Bülent Öztel

Bence arkaplan olarak 2 yada 3 ,orta plan olarak 3 - 4 önplan vede zemin 1 rer tür olabilir.Bitki seçiminde hızlı gelisen fazla gübreyi karbonu emicek 1 tür beslemelisin yosun olusumunu engeller.

Sayfayı Paylaş