1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Bitkili Akvaryumda Yosun Dönemleri

Başlığı 'Bitkili Akvaryum Portalı' kategorisinde LostRua tarafından 2 Nisan 2012 başlatılmıştır.

1. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Arkadaşlarım, abilerim, ablalarım,
    Size bazı deneyimlerim hakkında bir tartışma oluşturmak istiyorum. Akvaryumda hiç bir şey değişmezken yosunlar sürekli değişmekte, yeni yosun türleri geliyor. Sanki bir savaş gibi. İlk baştaki orduyu yeniyorsun daha zorlusu geliyor, sonra daha da zor olanı ve en çetin cevizler gelmeye başlıyor. Akvaryumumda benimde gözlemlediğim olaylar oldu.

İlk yosun: Diatom

Diatom yosunlarını bilirsiniz. Tatlı su akvaryumlarında her türlü ışıklandırma altında oluşabilir. Tüm akvaryumlarda görülmüştür. Kolay dağılır. Sorun çıkartmayan en kolay yosun türüdür denilebilir. Teşhis etmem ile birlikte sadece haftalık su değişimleri sırasında camları temizledim. Yaprakları sardı bitkileri sardı ama dokunmadım. Gerek duymadım korkmama gerek yoktu. Kolay kazanacağımı biliyordum bu savaşı.

İkinci yosun: Siyonabakterileri, Yeşil Nokta Yosunu

Bilirsiniz ki bu yosun türleride birbirleri ile uyum içerisindedir. Çünkü ikisininde bağlı olduğu hassas nokta nitrat - fosfat dengesidir. Bu denge bozulduğu anda bu yosunlar gözlenir. Yeşil nokta yosunu fosfat eksikliğinde ya da nitrat fazlalığında, siyonabakterileri ise fosfat fazlalığında ya da nitrat eksikliğinde gözlemlenir. Akvaryumunuzun şartlarına göre karar vermeniz gereken bir durum. Sadece belli başlı nedene bağlamak mümkün olmuyor. Bunuda atlatmak üzereyiz. Tam kurtuldum derken.

Üçüncü yosun: Saç yosunu

Akvaryumu hızla kaplıyor, beni korkutan bir yosun türü, berbat bir görüntüsü var. Elime değmesi bile beni rahatsız ediyor. Nedeni demir, demir kullanılmayan bir akvaryuma nerden geldi? Akvaryumumda demir üretebilecek bir kaynak yok. Su değişimlerinde gelen demir yeter mi? Hemen ordularımı düzenledim, sadece potasyum gübrelemesine devam ediyorum. Co2 az miktarda ilerliyor. Potasyumuda akvaryumdaki minerallerin kullanılmasını tetiklemek amaçlı kullanıyorum. Günlük %10 su değişimi yapıyorum. Kurtulmayı hedefliyorum.

Bu süreçte daha hangi yosunlarla karşılaşacagımı bilmiyorum. Bu süreç akvaryumun doğal ortam oluşana kadar geçen bir alıştırma olabilir mi? Buda geçip gidecek mi diğerleri gibi. Bu konu hakkında düşüncelerinize ihtiyacım var. Yeni kurulan akvaryumda kesinlikle bu sıraya uyuyor mu yosunlar?

2. thered

thered

İsim:
    ozan aksoy
    Cevap: Bitkili Akvaryumda Yosun Dönemleri

Benim akvaryum 2,5 haftalık ve birkaç gündür ben de diatom ile uğraşıyorum. Sorun çıkartmıyor demişsin ama yeşil bitkilerin üzerindeki o kahverengi pis görüntü bence başlıca bir sorun. Ayrıca bitkilerimi de çürütüyor, artık ışığını mı engelliyor, yapraklardan mı besleniyor bilmiyorum ama bir şekilde yosun bulaşan bitkilerimin yaprakları eriyip çürüyor.

Benim diatom sorunum bitmeden sanırım diğer yosun türleri de başlıyor. Bugün camın üzerinde hem çok çok ince, ancak ışık vurduğunda görünebilen tüy şeklinde yosunlar vardı. Boyları 1-2 cm. arası. Saç yosunu olsa gerek.. Yine aynı camda 1 mm'den daha küçük kümelenmiş yeşil yosunlar da oluşmuştu. Onların cinsini bilmiyorum, ince ama kısa tüyleri var. Yeşil nokta yosunu olabilir herhalde..

Yani sanırım ben o yazdığın 3 düşmanla aynı anda savaşmak zorunda kalıcam gibi. Yeşil yosunların görüntüsü şimdilik bir sıkıntı vermiyor. Aşırı çoğalmazlarsa ve bitkilerimi çürütmezlerse savaşmak zorunda kalmayız. Bağımsızlık istemeyip azınlık olarak yaşamayı kabul ederlerse dostça yaşarız onlarla :) Ama diatom yani kahverengi yosunla sonuna kadar savaşıcam çünkü akvaryumun tüm görüntüsünü bozuyor sanki 1 yıldır temizlenmemiş de tüm yapraklara ve bembeyaz kumuma balık dışkısı sıvanmış gibi berbat bir görüntü oluşturuyor.

Önceki senelerde 1 sene civarı baktığım bir akvaryumum vardı. İçinde bitki yoktu ve ışıklandırma da yapmıyordum, ilgilenemiyordum ne filtre temizliği ne su değişimi (ayda bir anca) ne düzgün yemleme.. Ama uzun süre hiç balık kaybı olmadan o akvaryum devam etti ve hiç yosunlaşma olmadı. Bu sefer bitkili akvaryum kurayım dedim daha 2. haftada yosun derdi başladı.. Bitkili akvaryumun mu var derdin var..

3. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Bitkili akvaryumlarda diatom gibi görünsede diatom olmaz.

Sakal yosunu başlangıcıdır ve hızlı bir şekilde büyümeye başlar, bunun tek nedeni düzensiz su şartları ve gübrelemedir. Unutmamak gerekir, bitki için ışıkta bir besin kaynağıdır...

4. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY

Bitkilerin üzerini kaplayan yosunlardan eser yok akvaryumumda, gelişim aşamalarını fotoğraflıyorum. Sadece camda oluşan yosunlar var. Gübreleme yapmıyorum düzenli. Sadece eksiğe göre ilave yapıyorum. Sorun yaşamıyorum. Ben o yosunları takmadım hiç. Yosunlardan kurtulmam için ışığı düzenlemem yetti. Bitki belli bir seviye ve üstü ışık aldığı sürece o yosunlar dağılacaktır. Dağılmasa bile yeni yapraklar çıkacak. Eski yapraklar yavaş yavaş yok olacaktır. Sizde uzaklaştırabilirsiniz akvaryumdan. Ama o kahverengi yosundan kurtulmak için ışıklarınızı kontrol etmenizi öneririm.

5. thered

thered

İsim:
    ozan aksoy

Işıklandırma düzenin nasıl tam olarak? Yani litre başına kaç W ışığı kaç saat veriyorsun. Misket gübre kullanıyor musun? Bende sadece eski yapraklarda değil en yeni çıkanlarda da oluşuyor kahverengi yosun.. 2 gün önce 2'şer moli ve plati aldım ve az yemleme yapıyorum. Epey didikliyorlar bitkileri kısmen faydası oluyor gibi..

6. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY

Işıklandırma hem watt olarak hemde kelvin değerleri olarak önem arz eder. Ben 6500k ve 10000k lik 24*2 ışıklandırma uyguluyorum 55-60 LT akvaryumuma. Kendi akvaryumunuza göre uygun değer bulmalısınız. Bitkilerinize ve bitkilerinin isteğine göre değişen bir konudur.

Sayfayı Paylaş