1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Bitkili Akvaryumlar da Dip Çekimi.

Başlığı 'Bitkili Akvaryum Portalı' kategorisinde moquzhan tarafından 4 Kasım 2012 başlatılmıştır.

1. moquzhan

moquzhan

İsim:
    Oğuzhan KAYA
    Selamın Aleyküm,

Arkadaşlar tek tek dal olarak diktiğimiz bitkili tanklarda nasıl dip çekimi yapabiliriz? Pratik yolu ya da püf noktası var mıdır? Şayet bitkileri diktim ben yerlerinden çıkıyorlar. Saygılar.

2. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N
    Kumları da çekim aparatının içine çektirmiyorsanız, bitkiler tabandan çıkmazlar. Eğer böyle yapıyorsanız, zaten böyle yapmamalısınız. Çünkü kumun altında da kolonileşen bakteriler var bitkilerin köklerinde de. O nedenle bitkiler sağlam dikilmeli. Siz ne şekilde dikmiştiniz?

Bu açıklamanın dışında sizin konunuza dönecek olursak dip çekimi için basit bir takım aparatlar var, tankınızın derinliğine göre büyük, küçük, zayıf, güçlü pilli, manuel, sallamalı; pompalı bir çok dip çekim aparatı var, onları kullanarak etrafa zarar vermeden çekim yapabilirsiniz. Soruyu yanlış anlamadıysam cevabı bu olmalı.

Bitkilerin türlerini ve hatta varsa bir de fotoğrafını alabilirmiyiz? Biz genel olarak bitkilerimizi ya bir taşa bağlarız, ya da bir vantuzla tabana yapıştırır üzerini kumla kapatırız.

3. moquzhan

moquzhan

İsim:
    Oğuzhan KAYA
    Burak Bey, bende pompalı dip çekim aparatı var. Ayar kısmı yok o yüzden çok kuvvetli bir şekilde çekiyor. Balıkları bile çekebiliyor. Toprağın üzerinde ki pislikleri alalım derken bitkilerde havalanıyor. Akvaryumum küçük olduğundan dolayı hangi birini vantuz ile yapıştırabilirim. Eledoa, Saz ve Cabomba bitkisi yetiştiriyorum.

En kısa sürede de fotoğrafları atıyorum.

suret bunu beğendi.
  4. moquzhan

moquzhan

İsim:
    Oğuzhan KAYA
    Resimler :

5. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N
    Aleyküm selam, fotoğraflar için teşekkür ederiz.

- Pompa o kadar güçü çekiyor madem, ben bir zamanlar hortumu sıkıştırarak daha zayıf çekmesini sağlıyordum belki siz de öyle yapabilirsiniz. Böylece nispeten hafif olan pislikler toplanıp bitkileri kökünden sökmeyecektir.
    - Ucuna takılacak herhangi bir şey pompanın pislikleri çekmesini zorlaştırıp sizi daha fazla zahmete sokacaktır. Bunu uygulamayın.
    - Her ne kadar suyun bulanacağı amonyak patlaması oluşturabileceği gibi nedenlerle tavsiye etmesem de bitkilerin köklerinin daha sağlıklı bir şekilde tabana zapt edilmesi sorunu çözecektir.

Pompanın güçlü olmasının yanı sıra, kumun tam dibine kadar getirmeden yani kuma çok kısa bir mesafeden çekim yapmayın, daha üstten güçlü bir pompayla rahatlıkla pislikleri havalandırabilir ve daha fazla alandaki pislikleri çekebilirsiniz. Bu esnada içeri balık kaçmasından endişe ediyorsanız o halde balıkalrın giremeyeceği fakat pislikleri girebileceği şekide pompanın ucuna iplerle bir ağ örebilirsiniz kendiniz. benim aklıma gelenler bunlar.

6. moquzhan

moquzhan

İsim:
    Oğuzhan KAYA
    Çok teşekkür ederim Burak Bey. Bakalım artık elimizden geldiğince özenle temizlemeye çalışacağız. :) Saygılar...

7. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N
    Emre ? Hangi Emre? Emre ne arar portalda?

vanlyy ve ßy Mirac Küçükerdem bunu beğendi.
  8. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem
    ARTİZ DAYII temo25

suret bunu beğendi.
  9. moquzhan

moquzhan

İsim:
    Oğuzhan KAYA