1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Bitkili Akvaryumum 140x60x50h

Başlığı 'Bitkili Akvaryum Portalı' kategorisinde erkan efe tarafından 3 Haziran 2016 başlatılmıştır.

1. erkan efe

erkan efe

Yer:
    Ankara
    İsim:
    erkan efe
    Tüm Akvaryum Portalına Selam;

Uzun süredir bitki Akvaryumları ve Taiwan türü karidesler ile ilgileniyorum, artık Tuzlu su akvaryumunun zamanının geldiğini düşünerek bir tuzlu su akvaryumu kurmak için kolları sıvadım, bir iki aydır, forumdan malzeme ve bilgi toplayarak ve Ankara da bu hobiyi yapan arkadaşlar ile iletişim kurarak, görüşerek kendimi geliştirmeye ve uygun zamanı beklemeye başladım.

Ama bu tuzlu su işi pek tatlı suya benzemiyor, en farklı yönü ise, gelişim çok yavaş olduğu için portal da ki tanıtım konularının pek güncel ve hareketli olmaması.

Bu nedenle her gün foruma giriyorum bakıyorum yeni bir şey yok, belki dedim bitki forumuna konu açarsam her gün girdiğime değer :)

Birde şunu anladım, evimde tuzlu su olsa bile bitkili de mutlaka olmalı, çünkü tuzlu su akvaryumu o kadar yavaş ilerliyor ve gelişiyor ki, sanırım sıkıntıdan patlarım.

Şimdi size evimin oturma odasında bulunan bitki tankımı tanıtayım;

Fotoğraflar 02.06.2016 tarihinde çekilmiştir, akvaryumun ilk kurulum, bitkilerin ilk dikim ve akvaryum ekipman fotoğraflarını ileri ki günlerde paylaşacağım

Akvaryumum konu başlığında da belirttiğim gibi, 140x60x50h ölçülerinde full extra clear cam
    Aydınlatma 4x24 w lık iki armatürden oluşmakta toplamda 8x24w
    Taban Tropca marka Subustrat üzerine JBL Manado bitki kumu
    Flitrasyon 1 adet JBL 1501 bir adet Eheim 2217
    Teknik malzeme UV Filtre - Eheim skim 350 yüzey emici - 3lt alüminyum co2 tüp - İsta selenoid valfli regülatör
    Görsel malzeme Lily Pipe emiş çekişler, cristal co2 indikatör, baston derece
    Kayalar Serui Ston

Bitkiler
    Glosso
    Macrandra
    Star Grass
    Erectus
    Repens
    Rosanervig
    Reinicki mini
    Micra
    Bonsai
    Auberti
    Helferi

Haftalık %25 su değişimi, Işıklar günde 5 saat açık.

IMG_8347.JPG

IMG_8350.JPG

IMG_8415.JPG

IMG_8424.JPG

IMG_8403.JPG

IMG_8354.JPG

Düzenleme: 3 Haziran 2016
    ozdalahmet, veysel, King Elvis ve diğer 8 kişi bunu beğendi.
  2. Burcu

Burcu

Yer:
    İstanbul Anadolu
    Hoş geldiniz, çok güzel akvaryumunuz. :nazar: Ben de Tuzlu sudan sonra ikinci akvaryumu alıp bitkili kurdum. İkisini mukayese edersem, bana da bitkili çok uğraştırmadığı için biraz sıkıcı geldi. Siz bir akvaryumunuzu kurun, bakalım aynı fikirde olacak mısınız...

erkan efe ve seaman038 bunu beğendi.
  3. seaman038

seaman038

Yer:
    Kayseri
    İsim:
    ahmet soner bal
    akvaryumunuz gerçekten çok hoş hatta mükemmel yanlız tuzlu sudaki çeşitlilik ve canlıların ahengi hiç bir akvaryumda yok bence şahsi fikrimdir. ama bir konuda yanılıyorsunuz deniz akvaryumundaki sps olarak adlandırdığımız türlerin bakımları tam anlamı ile yapıldığında büyüme hızları tam olarak olmasada bitkilere eşdeğerdir
    resif akvaryumlarında kayalardan gelen binbir çeşit sonradan oluşan canlılarla karşılaşabilirsiniz ama size bir önerim var ben bu işi yapmaya başlayamadım şu anda bendede tatlı su akvaryumu var dev kripto besliyorum lakin şu andaki düşüncem tamamen deniz bitkilerinden oluşan bir tank modeline çevirmek sistemi ve içerisine envayi çeşit karides ve sürü balıkları koymayı düşünüyorum 1-2 bitki örneği verebilirim
    red mangrow
    caluerpa
    red bamboo vs araştırın derim

erkan efe bunu beğendi.
  4. seaman038

seaman038

Yer:
    Kayseri
    İsim:
    ahmet soner bal
    indir (1).jpg indir (1).jpg indir (2).jpg Caulerpa_prolifera.jpg indir (4).jpg

formları daha güzel canlılarda bulunabilir

erkan efe bunu beğendi.
  5. mekatronik

mekatronik

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Erdoğan
    ''Çünkü'' den sonrasını bir kenara bırakalım isterseniz, çünkü :D tuzlu su işine girince sorunlarla uğraşıp bertaraf etmeye çalışmaktan sıkılacak vakit kalmıyor. :koptum:

Bu işin espri tarafı, gerçek olan ise şu;

Erkan bey bence siz bitkiliyi şu aşamada kesinlikle bırakmamalısınız. Bitkililer genelde nano boyutunda olurlar ama siz ölçülerle birlikte ciddi emek gösterip, harika bir çalışma ortaya çıkarmışsınız. Ne desem bilemiyorum, benim çok hoşuma gitti ve paylaşımlarınızın devamını merakla bekliyorum.

Not: Bir çok hobici dostumuz bu güzelliği makro çekimlerle de görmeyi çok arzu eder diye düşünüyorum. Tank zaten şahane, kartpostallık olmuş bence.

Nazar değmesin aman, Maaşallah

erkan efe bunu beğendi.
  6. YavuzArslan

YavuzArslan

Yer:
    İSTANBUL / AVCILAR
    İsim:
    YavuzArslan
    Maşallah gerçekten tablo gibi olmuş. Ellerinize sağlık

erkan efe bunu beğendi.
  7. Rokujou

Rokujou

İsim:
    Çağrı
    Ellerinize saglik gercekten cok basarili bir tank olmuş.
    5 saat aydinlatma az degil mi?

Sent from my iPhone using Tapatalk

8. erkan efe

erkan efe

Yer:
    Ankara
    İsim:
    erkan efe
    Yani kesinlikle az değil, ışıklandırmayı kulaktan dolma genel kanıya yönelik yapmak yerine, deneyerek bitkilerin gelişimini izleyerek uygun ışıklandırma zamanını ayarlamak daha doğru oluyor bence, benim aynı tankta ki bir önceki tasarımımda zeminde komple cuba bitkisi vardı, diğer leri tasarım farklı olsa da, hemen hemen aynı bitkilerdi, onda da en uzun süreli aydınlatma sürem 6 saat oldu, bu süre bitki gelişimi için son derece yeterli bir süre.

Rokujou bunu beğendi.
  9. erkan efe

erkan efe

Yer:
    Ankara
    İsim:
    erkan efe
    Aynı akvaryum ve aynı ekipmanların kullanıldığı bir önceki tasarımım;

FB_IMG_1454449072615.jpg

FB_IMG_1454449044396.jpg

FB_IMG_1454449033351.jpg

FB_IMG_1454449092646.jpg

ozdalahmet, veysel, nhtkmn ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  10. mekatronik

mekatronik

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Erdoğan
    Mükemmel

erkan efe bunu beğendi.
  11. Burcu

Burcu

Yer:
    İstanbul Anadolu
    Çok çok güzel, huzurlu...

erkan efe bunu beğendi.
  12. hasan1958

hasan1958

Yer:
    ankara
    İsim:
    hasan eksi
    Siz bu olayı çözmüşsünüz, tebrikler çok başarılı.

erkan efe bunu beğendi.
  13. erkan efe

erkan efe

Yer:
    Ankara
    İsim:
    erkan efe
    Bizim gariban hobi odası;

hobi odası.jpg

Rokujou, veysel, seaman038 ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.

Sayfayı Paylaş