1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Bitkili akvaryumum ve birkaç soru

Başlığı 'Bitkili Akvaryum Portalı' kategorisinde thered tarafından 6 Nisan 2012 başlatılmıştır.

1. GKARE

GKARE

İsim:
    Gürel Göçer
    Cevap: Bitkili akvaryumum ve birkaç soru

Salyangoz için açtığınız konuyu okudum. Benimkiler hiç öyle yapmıyorlar. Ama Temel Abinin dediği gibi biraz daha yiyecek bişeyler bulmak için yapmış olabilirler.

Piyasada misket gübre diye satılan şeylerden birini ben inceledim suda çözdüğümde topraktan başka bir şey olmadığına tanık oldum. Zemin mekaniği labaratuarında biz yapardık. Siltli, killi, Milli toprağı sulandırıp misket halinde yapıyorsunuz etüve (yüksek ısılı fırın) koyup su muhtevasını sıfırlıyorsunuz. Etüvden çıkınca taş gibi olurdu sanırım bu da su gördükten sonra dağılmasını bir kaç saniye engeller. Bu durumu ev fırınımda deneyeceğim. Şu sıralar zaten şiringa ile kum tabakasının altına bitki toprağını enjekte ediyorum hiç fırınada gerek yok aslında...

Bitkilerimi en çok coşturan Sera'nın hap şeklinde gübreleri ve sıvı gübresi olmuştu.

2. thered

thered

İsim:
    ozan aksoy

Akvaryuma 2şer plati ve moli koyduğumdan mıdır, yoksa akvaryum oturmaya başladığından mıdır nedir, kahverengi yosunlarda azalma oldu.
    Ancak şimdi camda ve bazı bitki yapraklarında noktasal yosunlar ve sakal yosunları ortaya çıktı.. Şimdilik çok kötü bir görüntüsü yok o yüzden özel bir müdahale yapmıyorum. Bulabilirsem şu herkesin övdüğü SAE'lerden almak istiyorum bakalım.

3. GKARE

GKARE

İsim:
    Gürel Göçer

Yosuna o kadar çok takmamak lazım bence. Vatozlar bir tane bile yosun bırakmıyorlar. Yosunlara tek başlarına Salyangozlar çok fazla yetişemiyorlardı.
    Yosun doğada olduğuna göre akvaryumda da olması doğal. Benim kumun üzerindeki yosunları vatozlar, salyangozlar götürüyor. Kumun altında cama değen ve ışık alan bölümlerde de yosunlar yaşamaya devam ediyor...

Sayfayı Paylaş