1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Bitkili akvaryumumda ilginç bir canlı

Başlığı 'Bitkili Akvaryum Portalı' kategorisinde Leronoy tarafından 17 Temmuz 2012 başlatılmıştır.

1. Leronoy

Leronoy

İsim:
    Mehmet
    Merhaba arkadaşlar.
    Bugün akvaryumumda çok dikkatli bakılmadığı sürece farkına varılmayan iyi kamufle olmuş bir canlı ile karşılaştım. Yararı ya da zararı konusunda hiç bir bilgim yok. Canlının türünü biliyor musunuz? [​IMG]
    [​IMG][​IMG]

Sent from my HTC EVO 3D X515m using Tapatalk 2

2. Okurt

Okurt

İsim:
    Özdemir Kurtman
    Cevap: Bitkili akvaryumumda ilginç bir canlı

Büyük ihtimalle yusufçuk larvası, yani pervane vaya helikopter böceği dediklerimizden. Demek birisi akvaryumunuzu doğal ortam zannedip yumurtasını atmış. Çok güzel bir sahne bence.

3. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken

Geçende sahilde Pot çıkarırken aynı canlıdan yakalayıp Akvaryuma eklemiştim balıklar yedi herhalde şimdi göremiyorum.

4. Leronoy

Leronoy

İsim:
    Mehmet

Araştırmalarımdan sonra dediğiniz gibi yusufçuk larvası olduğu kesinleşti. Kimileri balıklara zarar verir derken bazıları da zararsız olduklarını söylemiş. Akvaryumumda kiraz karides ve cüce vatoz var, sebebini bilmediğim şekilde ölen 4 büyük elma salyangozumu sayamıyorum. Sıkıntı yaratmayacaksa bu sevimli yaratığa da akvaryumumda misafir edebilirim.

5. Okurt

Okurt

İsim:
    Özdemir Kurtman

Çok küçük yavru balık olmadıktan sonra balıklara zarar vermesi zor.Ben bizzat çok küçük kurbağa yavrularını yediklerini gözlerimle gördüm. Bir zamanlar bilimsel bir makalede bu canlıların larvalarının sudaki toksin ve ağır metallere çok duyarlı olduğu. Sulak alanlarda bu tür canlıların bulunmamasının bölgede insan kaynaklı tarımsal ve sanayi kirliliğine işaret ettiğini okumuştum.

Yani sonuçta bu canlı balık yeme potansiyeline sahip olsa da, akvaryumunuzdaki suyun sağlıklı olduğunada bir işaret. Doğal akvaryum severler için balıklardan daha kıymetli olacak bir canlı olduğunu düşünüyorum , durumdan anlaşıldığı üzerede yakında uçup gidecek ben olsam bunu görmek adına bile akvaryumda tutardım.

6. Leronoy

Leronoy

İsim:
    Mehmet

Akşam akvaryumda çok aradığım yusufçuğu gece kanatlanmış uçarken buldum :)

Sent from my HTC EVO 3D X515m using Tapatalk 2

k.namalir bunu beğendi.
  7. Okurt

Okurt

İsim:
    Özdemir Kurtman

Çok güzel bir manzara, doğaya biraz faydamız oluyor galiba bu akvaryumlarla:)

Sayfayı Paylaş