1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Bitkili canlı doğuran için kaya

Başlığı 'Canlı Doğuran Portalı' kategorisinde vharmanci tarafından 10 Aralık 2013 başlatılmıştır.

1. vharmanci

vharmanci

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    veysel harmancı
    Arkadaşlar İstanbul Kayabaşı barajdan topladığım delikli kayalardan bitkili tankta kullanabilirmiyim. Suyun değerlerinde bir değişiklik yapar mı?

2013-12-09 18.46.53.jpg 2013-12-09 18.47.02.jpg

Alparslan bunu beğendi.
  2. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Veysel abi kayanın yapısı güzel görünüyor kullan derim...

3. vharmanci

vharmanci

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    veysel harmancı
    Alparslan kayalar çok güzel. Bütün delikleri çamur doluydu 1 hafta uğraşdım temizlemek için. Büyük olan 10-15 kg civarında :)
    Suyun ph şına etki etmez değilmi bu kayalar.

4. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Abi kayaları tazyikli suyla yıkarsan içindeki çamur gider.
    Ph konusunda kayalar genelde yükseltir ve fazla kaya eklemene zaten gerekte yok çünkü senin akvaryumda canlı doğuranlar var ciklet yapacaksan başka o zaman dekoru kaya ağırlıklı yap Ph da düşmesin...

5. -doctore-

-doctore-

Yer:
    Samsun-BAFRA
    İsim:
    muhammed yıldız
    Bu kayalardan ciklet tankımda kullanmıştım. Ph ı bir miktar yükseltecektir, fakat zaten Alparslan'ın da dediği gibi bitkili tankta çok fazla kaya olmaz.
    Kütük de eklersiniz dengeler. :) Bir sorun olacağını zannetmiyorum.

Alparslan bunu beğendi.
  6. Emir37

Emir37

İsim:
    Emir Kayra
    Merhaba Sayın vharmancı
    Akvaryumunuza ekleyeceğiniz kayaların,suya salınıp yapıp yapmayacağını anlamanın yöntemi:
    Kayalar çok iyi yıkandıktan sonra tuz ruhu ve su karışımlı bir kova içerisine yerleştirilir.Kaya bir süre (1-2 dk) köpürdükten sonra köpürme duracaktır.Şayet dediğim şekilde köpürme durursa kaya suya salınım yapmıyor ve değerlerinizde herhangi bir değişiklik olmayacak demektir.Köpürme durmuyorsa kaya suya salınım yapıyor ve su değerleri değişiyor demektir.Suya salınım yapan kayalar suyu sertleştirir dolayısı ile sert su seven canlılarda kullanılabilir demektir.

Önemli Not:Bu test için hoşunuza gitmeyen akvaryumda kesinlikle ve kesinlikle kullanmayacağınız bir kayayı feda etmelisiniz.Bu kayada köpürme olsun olmasın test sonrası akvaryuma kesinlikle ve kesinlikle eklemeyeniz.

SuSKuN-BoLu bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş