1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Bitkili Canlı Doğuran Tankım Karşınızda

Başlığı 'Tatlı Su Akvaryum Tanıtım Portalı' kategorisinde Ankaraguclu tarafından 22 Mayıs 2012 başlatılmıştır.

1. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem
    Merhabalar abiler ablalar Sizlere Akvaryumumun Resim ve videolarını paylaşmak istedim.Birde Bitkilerde Sıkıntı var hangi bitkiyi diktiysem tutmadı bir türlü tutmuyor benim akvaryumda :( bitkilerin yaprakları şeffaf hale geldi Kopuyor çürüyor bunun sebebi ne olabilir ? bazıları diyorki hava motorundan dolayı hava motoru 7/24 çalışıyor.Işık günlük 8 İla 10 saat arası açık kalıyor.Beyaz benek hastalığı 5 gün önce geçti hatırlarsanız Kaya Tuzu eklemiştim tank'a ve su değişimi olarak 15 Litreye yakın bir değişim gerçekleştirmiştim bu değişim yetersizmi geldi acaba ? Hergün 5 Litrelik bir değişim yapsam nasıl olur bitkiler için yardımlarınızı bekliyorum Teşekkürler.

İlk olarak Bitkilerden başlayalım

Kopan yapraklar

Gelelim Balıklara

Akvaryum Hane Oldu bizim Salon :F

Yeni almış olduğum dişi balık dün doğum yaptı :)

Yeni aldığım Moscow Blue Lepistes & Erkek Plati

Neonlarım Bayılıyorum bunlara:heyo:

Moscow Blue -- dişi ve erkek Plati bu Moscowun rengi niye böyle normalmi bu :) Papağan gibi her renk maşallah :D

Yakışıklım benim Maşallahları esirgemeyin Lütfen :nazar::nazar:

Elma Salyangozu & neon

Bu tosunu alalı 2 ay'a yakın oldu hamile diye aldım karın bölgesi Bal renginde hala doğum felan yapmadı Kısırmı yoksa :D

Yavrularda Sıra :) 30 a Yakın belki 30dan da fazla sayılmıyorlar :D

Sol taraftaki tosundan 10 yavru var geri kalanı yeni aldığım balıkdan

Daha Bir sürü fotoğraf var ama makinanın şarjı bitti :( en kısa zamanda onlarıda yükleyeceğim bitkilerime ve balıklarıma yorumlarınızı bekliyorum.Abiler be Şöyle Eski konularıma bakıyorumda Örneğin http://www.akvaryumportali.com/tatl...k-olumu-oluyor-sebebini-bilmiyorum-12130.html Bu konudaki haliyle şimdiki hali arasında Dağlarca fark var Bu fark sizlerin sayesinde oldu ALLAH Hepinizden bir değil bin kere razı olsun sağolun var olun.saygılar:gif

2. Tugrul Akin

Tugrul Akin

İsim:
    Ali Tuğrul Akin
    Cevap: Bitkili Canlı Doğuran Tankım

Miraç kardeşim akvaryumun harika gerçekten, tebrik ediyorum gösterdiğin özenden dolayı em34: Bitkiler konusunda birşey diyemeyeceğim fakat kum seviyen az gibi görünüyor, bu aralar bitkili akvaryum kafamı çok karıştırıyor bir sürü video izledim. İzlediğim kurulumlardaki herkesin kum seviyesi en az 5cm idi. Belki sorun bundan dolayı olabilir. Balıklarına bayıldım teker teker, lepisteslerinin renkleri süper :) Neonlara hiçbirşey diyemiyorum zaten çok güzel balıklar ;) Sağlıkla büyütürsün inşallah kardeşim :nazar:

ßy Mirac Küçükerdem bunu beğendi.
  3. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem

Teşekkür ederim Tuğrul abi Allah Razı olsun. Kum seviyesi hakikaten dediğin gibi az gittiğimde en az 5 kilo almayı düşünüyorum :)

4. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK

Miraç resimleri inceledim güzel resimler. Bitkiler konusuna gelince sanırım kaya tuzu eklemişsin akvaryumuna tuz bitkileri öldürür diye biliyorum yeterli su değişimi yapılmayınca. Ayrıca büyük akvaryumunun üstünde de bir cam parçası gördüm o niye oradadır diye sormak istiyorum.

İkincisi yavrularını çok sevdim benim makinenin de pilleri yok. Bir ara ekleyeyim benim cengaverlerin resimlerini de.

Erkek lepistesine de bayıldım. Allah :nazar: saklasın inşallah.

Ha bu arada seninkiler eledoa bitkisi. Elma salyangozları eledoaların yapraklarını koparır diye duydum. Hatırlatmak istedim.

Görüşmek üzere...

zynpclk ve Ankaraguclu bunu beğendi.
  5. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem

Teşekkürler Hüseyin abi çok fenaa bir dip çekimi ve su değişimi yaptım ayrıca akvaryumun içinde ne var ne yok çıkarttım yıkadım hagen siyah kum iyice yıkadım yavruluk ısıtııcı fıltre Vb. yıkadım iyice tekrar ekledım 25 Litre ye yakın su değiştirdim Ve Şuan Su bulanık durumda Bulanık olmasıda normal bir durum çünkü Kumu yıkadık 1 haftaya kadar oturur su. akvaryumun üstündeki cam Floresanlar için abi Kapağa Sığmadı bende öyle koyayım dursun dedim :) Sağolasın abi Herkes Bayıldı Bu lepistesime :nazar::nazar: değmez inşallah. Valla bilmiyorum artık yermi yemezmi :) Şöyle 1-2 gün daha gözetleyim eğer bitkilerde hala çürüme olursa çöpe atacağım düzenli su değişimi ve dip çekiminden sonra tuz iyice akvaryumda gittiğinde bitki almayı düşünüyorum.

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Akvaryum çok güzel görünüyor. Kaya tuzu yakar sanırım bitkileri biraz daha su değişimi iyi olur kanımca. Bitkilerden pek anlamam arkadaşlar yardımcı olursa daha güvenli olur.

7. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem

Teşekkürler Temel abi :) Su değişimini yaptım bakalım Şimdi ne olacak Millet diyorki hava motoru 7/24 çalıştığı için bitki yetişemiyor ve çürüyor bunun ne alakası var acaba ? Bir dahaki Petshopa Gittiğimde Sıvı Gübre alacağım. Şu akvaryuma hangi bitkiyi ektiysem tutmadı ya :( Limon ektik olmadı gül ektik olmadı şimdi eledoa ektik oda olmuyor :(:yazik: Hava Motoru olayı bana saçma geldi o bakteri oluşturmuyormu neden sökülsün ?

8. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem

7.5 Tlye Pipo filtremiymiş neymiş benim akvaryuma alsam ne işe yarar iş görürmü ?

9. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN

Sıfırı 5 lira civarında, kullanılmış ise verme o parayı boşu boşuna. Yavru akvaryumlarında kullanılır, hava motorunu üstünden bağlıyorsun, havanın oluştuğu basınç alanından etkilenerek suyu süngerden geçirerek süzme prensibi ile çalışan, bana göre akvaryum içinde sünger tutmaktan başka bir işe yaramayan ama yavru akvaryumlarında akıntı yaratmadığı için zaman zaman tercih ettiğim bir filtre.

10. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem

Anladım Erman abi Teşekkürler bilgiler için Benim 11 Litrelik bir akvaryum var ona alsam olmazmı ama ısıtıcısı yok yavruları ona koymayı düşünüyorum ?

11. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN

Havalar ısınıyor, evin ısısı önemli, alabilirsin küçük akvaryumun için uygundur.

12. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem

Tamam abi Yukarıda gördüysen eğer Sol tarafta japon akvaryumu var ısıtıcısı yok Derecesine bakıyorum 23 ve 24 arasında bazen 22 ye düşüyor.

13. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK

Japonlar o ısıyla idare ederler sorun olmaz. Ama şu su değişimlerini aksatma. O tuzun akvaryumdan çıkarılıp arındırılması lazım. Yoksa koyduğun hiçbir bitkiler tutmayacaktır. Gelişmeleri arada bir aktarırsın kardeşim. Sağlıklı balıklar dilerim...

14. Tugrul Akin

Tugrul Akin

İsim:
    Ali Tuğrul Akin

Miraç kardeşim birşey soracağım müsadenle. Ben bir bitkili akvaryum kurmayı düşünüyorum da, senin kumuna çok benzeyen bir kum gördüm. Seninki gibi parlak, hagen kum diye tahmin yürüttüm ama adam siyah kuartz kum dedi. Acaba ikisinin arasında belirgin bir fark var mıdır ? Nasıl anlarız hagen veya kuartz olduğunu? :smiley33:

15. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem

Hüseyin abi su değişimini artık her 5 günde bir yapmak için karar aldım.güncellemeyi yarın yapacağım.

Tuğrul abi Hagen siyah kum eline aldığın zaman Cam parçası gibi parlar Eğer parlamazsa o hagen değildir.

BU ANLATIM BURAK ABİME AİTDİR.

Hagen kum hakkında bilgi içerir, aşağıdaki bilgiler tatlı su akvaryumunda kullanımına ilişkin tecrübelerim olup forumumuzun adı kullanılarak paylaşılabilir:

Lütfen satın almadan önce okuyunuz, benim gibi satın aldıktan sonra araştırıp öğrenmeyiniz.
    Faydalı olması dileklerimle…

Tatlı su akvaryumumda kullanmak için kum arayışlarınız varsa, mutlaka bir yerlerde karşınıza hagen markası çıkacaktır. Piyasada hagen adı altında satılan ama hakikaten bu marka olup olmadığı belirsiz çok fazla sayıda ürün satılmaktadır.

Akvaryumda kullandığımız suyun önemi kadar içindeki materyallerin de önemi çok büyük. Bu nedenle herhangi bir cansız madde, dekor, kum, ve benzeri herhangi bir şey eklemeden önce mutlaka Hidroklorik asit ile test yapıyorum. (HCI, bildiğiniz tuz ruhu) Tuz ruhunu direkman akvaryuma koyacağımız malzeme üzerine boca etmiyoruz. 1 Litre tuz ruhu 450 litre suda çözünebilme kabiliyeti nedeniyle benim tavsiyem mümkünse test materyalinin bir daha kullanılmamak üzere atılması. Bunun için kum ise bir çay kaşığı kadar alabilirsiniz. Dekor ise bir görünmeyen bir yerinden parçasını dikkatlice kırabilirsiniz. Taş ise taşın bir ucunun kırılması suretiyle test yapabilirsiniz. Veya damlalıkla en sivri köşesine çok az miktarda damlatabilir ve test bittikten sonra fırçalayarak bol suyla yıkayabilirsiniz. Fakat bunu kesinlikle tavsiye etmiyorum.

Sahip olduğum canlı doğuran ve japon tankım için kaliteli kum araştırıyordum. Her yerde kaşımıza çıkan hagen marka kumu bir akvaryumcu 5 liraya satarken diğeri 4 liraya, bir başkası da 7 liraya satıyor. Kumu incelediğimde bazılarının içinde kahverengi parçacıklar olduğunu görüyorum. Kimisi sanki içinde cam parçaları varmış ve elinize alırsanız elinizi kesecekmiş hissi veren kumlar. Kimisi de bildiğiniz kömür gibi simsiyah ve hiçbir şekilde parlamayan, garip şekilleri olan kumlar.

Hagen vakti zamanında bir kum piyasaya sürdü ve bir süre sonra firma kapandı. Şimdi piyasada satılan hagen marka bu kum torbalarının üzerinde dikkat ederseniz ya marka yoktur ya da başka marka vardır. Ama kumun adı hagen’dir. Aynı Gillette gibi. Traş bıçağının markası aslında kullandığımız metalin adı oldu. Marka unutuldu, ürün isim yaptı ve her türlü traş bıçağı artık jilet olarak anılmaya başladı. (jilet - gillette) Bu da benzer şekilde, her türlü siyah renkli kumun adı hagen oldu. Asıl üretici firmanın yan sanayi olarak yaptırdığı bir firmanın piyasaya sürdüğü ürün olabilir, ya da hagen isim değiştirdi ve isimsiz olarak ya da başka markalar adı altında aynı işi yapmaya devam ediyorlar. Zira bu ürün hala piyasada bol miktarda var.

Akvaryumumun içindeki kumdan bir plastik şişe kapağına bir çay kağşığı kadar koydum. Kapağın üzerine tuz ruhu döktüm ve kabardı, köpürdü. Suya salınım yapan tüm malzemeler ya kabarır ya da etrafına kökler salar. Bir nevi içeriiğindeki maddeleri, özellikle de kalsiyumu suya salar. Bu yöntemle elimdeki plastik bitkiler ve bir parça kaliteli bir dekor hariç bütün ürünlerin suya salınım yaptığını keşfettim.

Piyasadan bulduğum hagen kumu aynı teste tabii tuttum, en ufak bir değişiklik yok. Demek ki suya salınım yapmıyormuş. Kumun kalitelisi nasıl oluyor? Bu bir kuvars türüdür, içinde silis parçacıklar barındırıyor. Bu silisyum da cam yapımında kullanılıyor. İçindeki silis nedeniyle kuvars kum sanki cam kırıkları varmış gibi parıl parıl parlar ve yer yer de siyah taş parçacıkları gibidir. Tamamen cam kırığı şeklinde olmamalıdır. Suya konulunca, dışarıdaki halinden daha mat bir hal alır. Ele alınınca daha çok parlar. Kuvars kum içindeki demir bileşenlerinin fazla-az olması nedeniyle üretildiği camlara renk verir. Crystal clear dediğimiz şu meşhur cam içinde demir bileşenleri en az olan camdan yapılır ve cama bildiğimiz yeşil rengini vemez. Şeffaf olur pleksi gibi. Tabi böyle olunca maliyet artıyor. Bazı arkadaşlar mıknatıs testi yapmış, ,kum mıknatısa yapışıyorsa içerğindeki demir atomunun yoğunluğu fazladır şeklinde. Fakat demir atomunun mıknatısla çekmek ne kadar olasıdır hiç bilmiyorum, ben denemedim ve ihtiyaç da duymadım. Biz cam üretmeyeceğimiz için kumun sadece hidroklorür testiyle suya salınım yapıp yapmadığını anlayacak ve bir bakışta içindeki parçacıklarından silis olup olmadığını anlayacağız. Bu kumun kilosunu 3 liraya kadar bulabildim. Kimisi hakiki hagen abi deyip kapkara kömür kurusu gibi kumu kakalamaya çalışıyor. Kimisi ne sattığını bilmeden hagen diyor. Ben ilk gün kilosunu 7 liradan aldığım bu kumu bir ay kadar sonra kilosu 5 liradan tekrar aldım. Bu kumun değişik boyutları var. incelikleri ve kalınlıkları da kullanacağınız akvaryumda biitki seçimine göre tercih ederken belirleyici unsur olmalıdır. Bitki durumuna göre tercih yapmak en baştan en büyük artımız olacak. Çok hafif değildir, fakat dibe kaya gibi çökecek veya deniz kumu gibi hızla inecek kadar ağır da değildir. Siyah olması da yemyeşil bitkili bir akvaryumda büyük bir görsellik sunmaktadır. Kullanılacak bitki tiplerine uygun olan kalınlıktaki kumun seçilmesi büyük bir artı sağlayacaktır. İç filtre kullanılıyorsa veya düzensiz dip çekimi yapılıyorsa küçük tanecikli kumun filtreye kaçabileceği düşünülmelidir. Aynı şekilde bir tercih meselesi de olabilir, alt katmana oksijen ulaştırmayacağı için.

Bir not daha : bazı arkadaşlar silisyumun doğadan çıktığı hali tamamen kar beyazıdır demiş. Ben siyahla ilgilendiğim için bunu göz ardı etmedim ama benim için doğru ürünü bulduğum ve uzun süre bunu kullanmaya karar verdiğim için çok da ilgilenmedim. Benim japonların, ağzına alıp alıp tükürüyorlardı, hiçbir sorun yaşamadım. Özellikle corydoras yani bildiğiniz küçük çöpçülere çok uzun bir süre dikkat ettim. Bıyıklarında en ufak bir azalma, erime dahi olmadı. Bu çöpçüler sürekli kumu eşeleyip didikleri için en baştan bıyıklarının zarar görmesi beklenir. Hagen kum ile bu olmadı.

Keskin köşeli değildir. Kuvars (Quartz) kum her renkte olabilir. Ne kadar beyaz o kadar saf demek değildir. %99 Oranında saf kuvars kum pek çok renkte olabilir. Bu renkler silisyum dioksit minerallerinin içerisinde bulunan diğer maddelerinin silisyuma renk vermesinden kaynaklanır. Demir mineralleri kuma sarı-kahverengi arası rengi verecektir, titanyum mineralleri mor rengi verecektir. Kuvars, üretim aşamasında içeriğindeki kil, metal gibi maddeler ayrıştırılır. Silisyumdioksit (SiO2) için bir aslında Kuvars’dır diyebiliriz, kafanız karışmasın. Silis= kuvars derseniz yalan olmad. Üretim esnasında kırılan minerallerin ve bunlardan elde edilen diğer minerallerin yapısı ve kullanım alanı nedeniyle her iki halde de bulunabilmektedir. Quartz tüm SiO2 içeren diğer taşların genel adıdır. Değişik yöntemlerle işlenmeleri sonucunda değişik maddeler ortaya çıkarırlar ve isimleri de ona göre olur. Akik, Ametist, Necef gibi.. Her halikarda üretim aşamaları kaliteliyse, kum %99,99 oranında saf olacaktır ve suya aslınım yapmayacaktır.

16. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY

Hagen siyah kum diye bir şey artık piyasada yoktur. Bizim hagen olarak isimlendirdiğimiz kum siyah quartz kumdur. Eğer satıcı siyah quartz diyorsa alabilirsiniz. Biz o kuma hagen diyoruz.

Aquatic products and parts hagenin ürünleri ama içerisinde kum yok, o yüzden sizin almanız gereken siyah quartz kumdur. Ayrım yoktur. Hagen'in öyle bir ürünü piyasada kalmamıştır.

17. Tugrul Akin

Tugrul Akin

İsim:
    Ali Tuğrul Akin

Miraç ellerine sağlık dostum. Uğraşmışsın :) Ben o kumdan bi 15kg kadar alayım o zaman. İçim rahatladı şimdi. Eğer bitkiler için en uygunu oysa alalım. Teşekkür ederim kardeşim ;)

18. Tugrul Akin

Tugrul Akin

İsim:
    Ali Tuğrul Akin

Teşekkür ederim Doğuş Bey. İçim rahat bir şekilde gidip alayım o zaman.

19. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem

Estafurullah abi Yardımcı olabildiysek ne mutlu :)

20. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem

Video Çektik ama Neden böyle siyah beyaz gibi oldu bilmiyorum dijital fotoğraf makinasıyla çekildi fotoğrafların kalitesine bak videoya bak :yazik:
    [video=youtube;IqLe6GKvU2Q]http://www.youtube.com/watch?v=IqLe6GKvU2Q&feature=youtu.be[/video]

Yeni doğum yapan balığım bu Yavrularının Kuyruğu boydan boya sarı gözüküyor :)

Dişi Plati

11.12.11 Bu Tarihte doğup Elimde Kalan Balıklarım :) nokta kadardı bu hale geldiler ve bu hale gelmeleri sizler sayesinde oldu bu Siteyi bulmasaydım eğer ölümler şuan hala devam ediyor olacaktı. Allah hepinizden Razı olsun :hepiniziseviyorum:

Bu Salyangozların Eledoa ları yedikleri söyleniyor doğrumu? eğer öyleyse hemen elden çıkaracağım !

En Çok Bu Yakışıklıyı çektim çünkü bunu çooook seviyorum :heyo:

Yakışıklı İş başında :F

Moscow'um Güzelmi ?

Tek başına kaldı garibim :)

İlk Doğumu Ve Toplam 16 Yavrusu var İyimi Sizce ?

Buda Sonuncusu

Birde Şunu sormak istiyorum. Bitkiler Çok feci şekilde yaprak döküyor insanın saçı dökülür ya tıpkı onun gibi Su değişimini 2 güne bir 5 er litre yapsam olurmu ? Ve Şimdi akvaryuma el atmak istemiyorum kopan yapraklar için napacaz :( Kepçe uzun değil uzun olsa onunla alırım kizginabi: Bitkinin 2 tanesi tamamiyle Kel durumda :( Petshopa gittiğimde ilk işim hem bitki hemde Sıvı gübre almak olacak şimdi bu bitkileri bir kovaya alsam olmazmı temiz suya koysam ?

Sayfayı Paylaş