1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Bitkili Canlı Doğuran Tankım Karşınızda

Başlığı 'Tatlı Su Akvaryum Tanıtım Portalı' kategorisinde Ankaraguclu tarafından 22 Mayıs 2012 başlatılmıştır.

1. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat
    Cevap: Bitkili Canlı Doğuran Tankım

Sevgili Miraç,

Ben de takip ettiysen Topheus İlangi Yellow var.Bu balıklar bitkisel yemlerle beslendiğinden tankın içinde,hatta kumların altında dahi katman katman yosun oluştu.Yeşilimsiden tut da kahverengiye kadar.Ne yaptıysam olmadı.Yemi biraz azltınca bir süre duruyor ve azalıyor ama bir süre sonra tekrar oluşmaya başlıyor.Ben çözümü iki tane cüce vatozda buldum.İnan 2-3 cmlik boylarına rağmen bir gecede tüm camı tertemiz yaptılar.Bence bir dene.Sonuç alamazsan tankından çıkarır geri verirsin.

Gerçi sen zaten vatoz eklemişsin ama hangi cins bilemedim?Cüce vatozlar gerçekten de çok iyi ve senin tank hacmine de gayet uygun.Yem miktarını iyi ayarladığını yazmışsın.Ohalde büyük olasılıkla sorun ışıklandırmadadır.Bir de şöyle bir konu var tabi.Tank ne kadar ufak olursa su kalitesini,dengesini sabit tutmak o kadar zor olur.Yani 61lt.lik bir tankın çok daha çabuk kirlenmesi ve yosunlanması bana doğal geliyor.

2. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem

Gün ışığını fazla almıyor Sarıya yakın hiç ışığımız yok evde yemlemeyi Eskiden Aşırı derecede yapıyordum Bu site ile buluşmadan önce sizler sayesinde yem miktarınıda azalttım.AŞırı Canlı yükü derken ? 61 Litre Akvaryum 10 tane yavru 12 tane yetişkin var 3 tane çöpcü 2 neon 2 plati 5 tane Lepistes var lepisteslerden 3 ü yavru platilerden 2si yavru Çöpcülerde yavru ? Çeşme Suyunu Değiştircem Hazıra geçiş yapacağım.

Eray Abi Vatozum Önceden vardıda artık yok Öldü Uzun zaman Oldu ben Geçen Petshopcuya Bir Cüce Vatoz sordum Hiç bir özelliği yok 20 TL dedi Bende Kızdım Çıktım Normali benim bildiğim 3-4 CM arası olanlara 5 TL veriyorlar. Salyangozlar vardı Onlardanda vazgeçtim CÜce vatoz bulamazsam Leopar vatoz atacağım 2 tane En iyisi Öyle Olacak Galiba..

3. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat

Keşke burada olsaydın da sana yardımcı olabilseydim.Arkadaşımda cüce vatoz dolu.Ondan 10-15 tane alırdık bedavadan.Belirtilen fiyatlar anormal dediğin gibi.Burada da fiyatı 5 lira civarı.Ama bazen bulmakta sıkıntı olunca 20-25 lira isteyiveriyor bunlarda.

Kesin bilgim olmamakla birlikte illa da güneş veya sarı ışık olması gerekmez yosunlanma için.Beyaz ışık dahi fazla yanıyorsa yosunlanma yapar.Bilgim bu yönde yani.Çeşem suyu da asla kullanma bence.İçindeki klor balıklar için zehir.Ha bir insan siyanürlü su içmiş ha bir balık klorlu suda yaşamış.Gerçi bazı hobiciler yavru zamanında çeşme suyuna alıştırıyorlar ama bu bana göre işkence olur balıklarımız için.Bir bidon alıp suyu dolldur sonra havalandır iki gün.Al sana tertemiz ve klorsuz,zehirsiz su.

4. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem

Malesef Öyle abi Cüce vatozlar :( Sanki Albino Gold Satıyorlar. Ben Floresanları Sabah kaçta kalkarsam Örneğin : 8 8.30 9 Arası Kalktığımda bir Yakarım Lambaları Akşam 8.30 A Kadar Dururlar Hiç Aralıksız Yanıyorlar.Suyu Zaten 2 Günlük Veya Daha Fazla Dinlenmiş Su Olarak Ekliyorum. Ama Artık Karar Verdim Hazır Suya Geçiş Yapacağım.

5. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat

Sıkıntı sanki başka bir yerde varmış gibi?Hazır suyudene.Ama bir çözüm olacağına pek ihtimal vermiyorum.Belirttiğim gibi oradaki sıkıntı başka bir yerden kaynaklanıyor bence.

6. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem

Vatozu dediğim gibi cüce bulamazsam küçüğünden 2 tane normal vatoz almayı düşünüyorum İnşallah Artık Tüm sorunları Çözerim ve Bitkili Güzel bir tank yaparım :(

7. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken

Mirac bende üç tane cüce vatos var buralara yolun düşerse veririm.Akvaryumu bozuyorum bilgin olsun. :temel:

8. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem

Sağolasın Kardeşim İstanbul'a Gideceğimi Sanmıyorum :) Yol düşerse inşallah Diyelim. Düşüncen için Çok Sağol Allah Razı Olsun.

Bu Arada İmzan Çok Süper :=) Kayıp Balık Nemo 'nun Karakterlerimi onlar :D Balık yemi Hu Ha Ho

9. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken

Sende sağol kardeşim.Evet Nemo'dan beğendiğin için çok sağol.

10. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken

Miraç bende 15-20 tanede midas yavrusu var.Oraya koydum foruma hediyeleriniz forumunda. Herşey gönlünce olsun kardeşim.:temel:

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 13 Mayıs 2016
  11. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem

Sağolasın Kardeş bu Midas galiba ciklet Türüne giriyor ben Canlı Doğuran Besliyorum :)

12. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken

Biliyorum senin beslediklerini.:)Başka arkadaşların görmesi açısından söyledim.Selamlar... :temel:

13. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem

Dün Gece En Sevdiğim Balığım Öldü :( Akvaryumun En yakışıklısıydı :( 17.05.2012 Tarihinde Akvaryuma 1 tane Moscow Blue Eklemiştim Balık Populasyonu Şöyleydi: 2 Erkek 3 Dişi. Bu Zamana Kadar Moscowun ve Ölen balığın birbiriyle dalaşını görmedim 2 Gün Önce Akvaryum suyunu değiştirdim ve Kaya Tuzu Attım Azcık.

14. ogurcay

ogurcay

Yer:
    Silivri/İSTANBUL
    İsim:
    Ozan Gürçay

Kısmet kardeşim,geçmiş olsun....olacak bunlar

15. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken

Gecmiş olsun arkadaşım üzüldüm. portal3.gif

16. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem

Sağolasın Ozan Abi Nasip Kısmet Olan İle Ölene Çare yok :(

Sağolasın Alparsanım En Sevdiğim Balığımdı :(

17. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ

Miraç kaya tuzu neden attın?Konuna fazla dahil olmasamda takip ediyorum .Bu ölümler bana tuhaf gelmeye başladı.Yapılan bir hata var gözden kaçan.Birde her su değişiminde kaya tuzu kullanıyormusun.?

18. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem

Abi Kaya Tuzunu Ayda 2 Çay kaşığı eriterek atmamı söylediler Balıklar kolay kolay hastalanmaz ve Dirençli kalır dedilerdi. kullanma sebebim bu.

19. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ

Akvaryumda olumsuz bir durum yoksa kaya tuzu kullanma sadece haftalık düzenli su değişimi yapman yeterli olur.Ama kullandığında artı yönü varsa söylendiği gibi çok az ölçülerde kullanabilirsin.Unutmadam akvaryum içinde bulunan bitkiler tuzdan dolayı zarar görebilir(çürüyebilir).

20. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem

Tamam Abi. Bitki yok ve Olmayacakta artık abi Çünkü ne ektiysem Olmadı. Zaten 15-20 Tane daha Balık Ölsün benden Bukadar Bırakacağım bu işi.

Sayfayı Paylaş