1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Bitkili için tavsiyeleriniz

Başlığı 'Bitkili Akvaryum Portalı' kategorisinde triggers tarafından 8 Nisan 2012 başlatılmıştır.

1. triggers

triggers

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Atila UYSAL
    Merhaba sevgili dostlar,

Uzun yıllardır akvaryum hobisi ile uğraştım. Tropikal, discus, malavi, frontoza, tropheus ve şu anda da deniz akvaryumu ile devam ediyorum. Ancak son zamanlarda hiçbir bilgim ve tecrübemin olmadığı halde bitki akvaryumuna heves ettim. Deniz akvaryumunu bozmaya ve 75*40*40 120 lt'lik bir tank yaptırıp bu işe girmeye karar verdim. İnternette bulup yüklediğim fotoğrafdaki tanka yakın bir şeyler yapmak istiyorum. Merak ettiklerim,[​IMG] Bu tür bir akvaryum için ne tür malzemeler kullanmam lazım. Aydınlatma, filtre, co2 gereklimi ? Gerekliyse nasıl ekipmanlar almam lazım ? Tabanda ne kullanmam gerekir ? Bu tür akvaryumların balık ve canlı yükü ne olmalı ? Ne tür bakımlar gerekir ? Diğer akvaryumlara göre dahamı zordur ? Çok mu tecrübe gerekir ? Şimdilik aklıma gelenler bunlar. Eksiğim varsa sizler tamamlarsanız çok sevinirim. Tavsiye ve yardımlarınızı sabırsızlıkla bekliyorum. Şimdiden çok teşekkürler...

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cevap: Bitkili için tavsiyeleriniz

Öncelikle selamlar,

Forumda aktif konular açılan bazı konuları geri plana atıyor, konulara yorum gelmediğinde konuyu güncelleyebilirsiniz ön plana çıkarmak için. Konuya yorum gelmemesini ise forumun geneline yüklemek pek doğru değildir. Kaldı ki forumun bitkili akvaryum tarafındaki hobici yoğunluğu çok yüksek sayılmaz.

Örnek akvaryum çok yoğun bitki örtüsüne sahip görünmüyor. Oluşturmak zor olamayacaktır. Co2 gereksinimi balık adeti ve gurupları olarak yeterli sayıda olursa gerekmeyebilir. Uv filtresi zaman zaman tabanın alg kaplamaması için kullanılabilir. Aydınlatma olarak 4x24 T5 öneririm.

Daha detaylı bilgileri benden daha bilgili arkadaşlar yazar inşallah.

3. triggers

triggers

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Atila UYSAL

Çok teşekkürler Temel bey.

4. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Konunuz altta kaldığından dolayı gözümden kaçmış kusura bakmayın, Atilla Bey.

Taban bitkisi yapacaksanız öncelilikle sağlam yapıda bir taban ve kuvvetli bir aydınlatmaya ihtiyacınız olacak.

Taban için, bitki toprağı, gübreli bitki kumu ve gene bitkiye uyumlu üst katman kumu gerekir.

Aydınlatma için 4x24 T5 yeterli gelecektir.

Co2'ye gelince, çoğu taban bitkilerinde kullanmak zorundasınız...

5. triggers

triggers

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Atila UYSAL

Çok teşekkürler Murat Bey, Aydınlatma olarak 4x24 T5 e karar verdim bende. T5 olarak ne kullanmalıyım ? Flo türleri açısından ! Tabana Hagen kum kullanabilirmiyim ve yeterli olurmu ? Tüplü co2 almayı düşünüyorum hazır sistemlerden, tekrar doldurulabilen 2 kg lik. Bitki tavsiyeside varsa alabilirim. Selamlar...

6. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

1 Aquastar veya Aquarelle
    1 Grolüx
    2 Sylvania 865 Lüx Line Plus veya Philips TLD 965

Taban için hagen uygundur, ama tek başına yeterli gelmez. Tropica AquaCare Plant Substrate veya Dazs soil. Birde Sera flore depot.

İlk kurulumda taban oturana ve bitkiler adaptasyonunu sağlayana kadar kolay bitkiler dikmen gerekir, gübre emilimi için daha sonra taban bitkisine geçebilirsiniz.

7. triggers

triggers

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Atila UYSAL
    Çok teşekkürler Murat Bey, 3 adet T5 olabilir mi ? 1 Aquastar, 1 Grolüx ve 1 daylight. Tankın ölçülerini 70x45x40h olarak karar verdim. Toplamda 126 lt. Kum ve 1-2 kayayı düştük mü yaklaşık 95 lt falan kalır. Filtre olarak Eheim 2034 Ecco Pro 200 düşünüyorum saatte 600 lt kapasiteli. Bu konuda bir tavsiyeniz olur mu ? Tabana hagen ve altına sera flora depot yeterli gelir mi ? Co2 hakkındaki fikirleriniz çok önemli. Hava motoru olarak, Eheim 3701 Akvaryum Hava Motoru 100 Litre/Saat veya Tetratec APS 100 Akvaryum Hava Motoru. İnternette seyrettiğim bir çok video da yeni kurulumda cuba, parvula ve benzeri taban bitkileri gayet güzel kullanılmış. Benim de niyetim o yönde. Malum önümüz yaz. Şimdi eksem yaza anca forma girer. Yazın en sıcak havada 29-30 dereceye çıkıyor sıcaklık, fanla 27 lere falan düşürürüm. Herhangi bir sıkıntı olur mu ? Cevaplarınızı sabırsızlıkla bekliyorum.

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 16 Ağustos 2015
  8. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

70 cm ye 24 watt T5 kullanmak zorundasınız. üç çarpısı 72 watt eder pavrula için yetersiz kalabilir, taban yüksekliğini hesap edersek, yeterli gibi görünüyor. Dört çarpı daha iyi olur.

Filtre seçimi çok yerinde bir karar olmuş.

Co2 ise fiyat olarak aslında iyi tamamen toplu halde alacaksınız, dışardan 2 litre alıp regülatörü, selanoid valfi kablosu, rekoru sıfır fiyatları o fiyatlara denk gelir. İmkanlar yeterli olduğu sürece iyi bir seçim olur.

Hava motoruna gerek yok ilerleyen zamanlarda, uygun bir şey alınabilir, ilk kurulum için.

Taban bitkisini ilk kurulumda önermiyorum, nedeni ise; İlk kurulumlarda tabanın oturması ve bitki adaptasyonları zaman alacağından dolayı, verilen gübreleri daha çabuk tüketmesi için, hızlı büyüyen bitkileri tercih ederiz. Eğer ki direk taban kullanmamız durumunda, bitki adaptasyon sağlayana kadar, vermiş olduğumuz gübre alglerin işine yarar ve taban bitkilerinden uzaklaştırmak ise çok zordur. Gene bitkilerde pahalı olduğundan dolayı, bu sana zarar vermekle birlikte şevkini kırar.

Tabanda hagen ve flora depot yetersiz kalır, bence imkan varken, 2,5 kg lık tropikadan kaçmasan iyi edersin, cuba ve parvula oldukça zor türlerdir.

Gübre olarakta Tunç SÖNMEZOĞLU uygun ve mükemmel bir gübre.

Bitkili tankt aceleye gelmez derim, sadece sabır...

9. triggers

triggers

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Atila UYSAL

Murat Bey ilginize çok teşekkürler, 4x24 yaparım, daha iyi olacaksa sorun değil. Söylediğiniz kumları da kullanabilirim o da sorun değil. Sıralama nasıl olmalı ? Aralarına bir şey ( sineklik-nasıl bir şey ) kullanmam gerekir mi ? Bu kumların dışın da gübre demi kullanmalıyım ? Eğer öyle ise hangi katmana ve Tunç Sönmezoğlu'nun misket gübresi mi ? Bir de sistem oturana kadar dediğiniz süre ne kadardır ve hızlı büyüyen türlerden hangilerini ve ne kadar kullanmalıyım adet olarak. Selamlar...

10. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Tank tamamen kuruyken tropica toprağı, üzerine hagen ile karıştırılmış flore depot ve en üste hagen. Sinekliğe hiç gerek yok. Bunların dışında gübreye gerek yok flore depod zaten gübreli, içinde ilaçları göreceksiniz.

Tunç SÖNMEZOĞLU'nun sıvı gübrelerini kullanacaksınız. Potasyum, nitrat, fosfat, demir ve micro element.

İlk kurulumdan bir hafta sonra bitkileri ekip kademeli olarak aydınlatma kullanacağız. daha sonra sıvı gübre ilaveleri yapılacak.

Bu sahfaya geldiğimizde bitkilere karar veririz.

11. triggers

triggers

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Atila UYSAL

Size çok zahmet verdim kusura bakmayın. Kumları serip suyu dolduracağım, sadece filtre mi çalışacak bir hafta boyunca ? Başka bir şey yapmama gerek yok sanırım. Birde ben R/O su kullanıyorum. Tuzlu su için kurmuştum. İki çıkış var biri tank için diğeri içmek için. Tank için olanının tds değeri 3-4 ppm, içme suyu için olanı 30-35 ppm. Bundan faydalanabilirmiyim yoksa direk şebeke suyumu kullanmalıyım. Tekrar tekrar teşekkür ederim.

12. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

High-Tech kuracağınız için %50 çeşme suyu, %50 osmos kullanımı (Tank için) daha iyi olur.

Kumu sererker yapacağınız peysaj için, kütük ve kayalarıda yerleştirin, sonra en üst tabakada olan hageni serersiniz. Böylelikle kumun içinden çıkmış gibi olur...

13. triggers

triggers

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Atila UYSAL

Çok faydalı paylaşımlar oldu, bu akşamlık sizi daha fazla yormayayım. Çok çok teşekkür ediyorum.

Merak ettiğim bir konu da sizin tankınız bitkili mi varsa bir fotoğrafını görebilirmiyim ?

Zahmet olmazsa.

14. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Olur mu öyle şey ne yorması?:)

Şu an bitkili değil tankım, tuzlu su. Daha önce ki tankım bitkiliydi.:(

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 16 Ağustos 2015
  15. triggers

triggers

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Atila UYSAL

Çok beğendim, ellerinize sağlık. Ben de denizi bozdum bitkili için. Nasıl kıydınız bu güzelliğe ? İnşallah benim de tankım bu şekle girer. İyi akşamlar...

16. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Teşekkür ederim.

Hiç şüpheniz olmasın, iyi bir tank olacak evelallah.

Birşeyler hep dürter bizleri ve rahat duramayız.:F

17. triggers

triggers

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Atila UYSAL

Haklısınız iyi geceler.

Sayfayı Paylaş