1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Bitkili Lepistes..Yardım..

Başlığı 'Bitkili Akvaryum Portalı' kategorisinde marasliozkan tarafından 15 Şubat 2011 başlatılmıştır.

1. marasliozkan

marasliozkan

İsim:
    Özkan Zeybek
    Selamlar 60*31*40 ölçülerinde akvaryumum var bitkili bir lepistes akvaryumu kurmak istiyorum siz değerli abilerin yardımlarına ihtiyacım var..Akvaryum tabanına 2 kg dazs soil serdim daha sonra 10 kg siyah hagen kum co2 ye ihtiyaç duymayan bitki istiyorum bu kumlar yeterli gelirmi? bu akvaryum için kaç w ışık kullanmalıyım? co2 ye ihtiyaç duymayan bitki istiyorum neler önerirsiniz bitki olarak ve nereden temin edebilirim İstanbulda yaşıyorum..Son olarak bu akvaryuma kaç tane lepistes koyabilirim Moscow blue gibi özel ve tek tür beslemek istiyorum? Yardımlarınızı bekliyorum

Saygılar..

2. barisy

barisy

İsim:
    Barış Yıldırım
    Cevap: Bitkili Lepistes..Yardım..

Öncelikle balık nufüsun çok olursa karbondioksit ihtiyacı duymazsın...

3. hasanaytekin

hasanaytekin

İsim:
    Hasan Aytekin

Co2'nin balık sayısı ile "doğrudan" bir ilgisi bulunmuyor Barış bey. Öyle olsaydı para verip co2 tüpü almazdık :D

Özkan tabana dazs soil'i serdiğinde 1 cm civarında yükseklik oluştu mu? Oluşmadıysa ekleme yaparsan daha iyi olur. Hagen'i ise kg hesabı değil yine yükseklik hesabı düşünmek gerek. Minimum 6 cm kum yüksekliği gerekli.

4. marasliozkan

marasliozkan

İsim:
    Özkan Zeybek

Dazs soil 1 cm oldu, üzerinede 7 cm siyah hagen koydum.

5. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Dazs soil bu hacimdeki akvaryum tabanına çok olmuş, ama zararı yok. Tabanda misket gübre kullanımı biktilerin sağlığı için faydalı olacaktır.

Aydınlatma olarakta 2x18 watt floresan yeterli gelecektir, bunların kombinasyonu ise, bir 10.0000 kelvin Aquastar veya Aquarelle, birde ya grolüx yada 6500 kelvin gün ışığı kullanabilirsin.

Co2'siz bitkili yapamazsın, bunun için balıklarının verdiği Co2 yeterli gelecektir...

Bitki için ise, portal bitki rehberine göz atmanda yarar var, takıldığın yerde bizler burada olacağız...

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 25 Haziran 2015
  6. marasliozkan

marasliozkan

İsim:
    Özkan Zeybek

Murat abi cevap için çok teşekkür ederim.. Bir sorum daha olacak, bu akvaryuma kaç lepistes koyabilirim? 900lt/s bir iç filtre aldım bu filtre fazla gelirmi diye düşünüyorum eğer bu filtre uygun değilse önerebileceğiniz bir filtre varmı?

7. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Bu hacime balık sayısını abartmamak gerkir, zaten çok çabuk nufusu artan bir tür olduğundan dolayı..

Ben bitkili akvaryumlarda iç filtre yerine, şelale filtreleri öneririm. Aynı zamanda bitkilerin adaptasyon sürecinde, tanka oksijen kazandırmış oluyorlar.

8. marasliozkan

marasliozkan

İsim:
    Özkan Zeybek

Anladım abi o zaman yarın şelale filtre ile değiştiryorum iç filtreyi. Balık 6d 2e lepistes çokmu olur?

9. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Balık sayın iyi sayılır, dokuz dişi üç erkekde olabilir.

10. marasliozkan

marasliozkan

İsim:
    Özkan Zeybek

Tamam abi yardımlarınız için çok teşekkür ederim. Bitki portalına göz attımda bilemiyorumki hangisi uygun olur benim akvaryumuma, glosso veya cabomba olabilirmi? Rica etsem bir kaç tür tavsiye etseniz.

Sayfayı Paylaş