1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Bitkili Melek Tankı Kurmak Istiyorum.

Başlığı 'Bitkili Akvaryum Portalı' kategorisinde drama212 tarafından 13 Eylül 2011 başlatılmıştır.

1. drama212

drama212

İsim:
    hakan ç
    Öncelikle herkese merhaba. Aranıza yeni katıldım. Bir süredir low-tech bitkili bir tank kurabilmek için araştırma yapıyorum. Bir çok bilgi edindim fakat terddütlerim var ve biraz kafam karışmadı değil. Yardımlarınıza çok ihtiyacım var.
    Besleyeceğim tür kesinlikle melek olacak. Henüz tank da edinmedim. Cama cam yaptırıp üzerine armatür almayı düşünüyorum. (Çok maliyetli olmazsa). Çok fazla balığım olmayacak 6-7 tane melek ve belki 5-6 neon yada lepistes. Çok aşırı bitki de düşünmüyorum. Aklımdaki şekil ortada genişçe bir kök kenarda güzel bir kaya diğer kenarda geniş yapraklı bitkiler ve kayanın arkasında birkaç kök saz.
    Öncelikle 60x45x40 ölçüsünde bir tank yaptırmayı düşünüyorum. Kaç mm cam kullanmalıyım? Kayıt kuşak gerekirmi? Çok meleğim olmayacağı için bu ebat sıkıntı olmaz diye düşündüm ama yanlış mı düşünüyorum? Siz nasıl bir tank tavsiye edersiniz?
    Böyle bir tanka kaç watt ışık gerekir? Ben biraz araştırdım şu armatür uygun gibi maddi açıdan malum öğrenciyim. Bütçemi çok zorlayamam. ''T8 KAPAK 15Wx2 60 CM'' (biri mavi biri beyazmış) Uygunmudur? Siz ne önerirsiniz?
    Bitki konusunda tecrübem yok. Hangi bitkileri kullanmam doğru olur. CO2 kullanmayacağım. Beni zorlamayacak bitki isimleri verirseniz çok sevinirim.
    Hava yani oksijen vermem gerekirmi. Çok fazla bitki olmasından korktuğum için oksijen yetersiz kalabilirmi diye tereddüt ettim. Mximum 10 kök bitki olacak bu bitkiler balıkların oksijenini sağlarmı? Bazı arkadaşlar yüzeyin dalgalanması yeterli olur demişler. Kafam karıştı yüzey dalgalanması nasıl nasıl olacak?
    Filtre olarak böyle bir akvaryuma nasıl bir filtre önerirsiniz? İç filtreler olmaz mı? İlle dış filtre gerekirse uygun fiyatlı bir marka önerirmisiniz?
    Tabanda torf üzerine kedi kumu üzerine dere kumu yada hegan kum düşünüyorum ne dersiniz?

Cevaplarınızı bekliyorum. Akvaryumun her aşamasını burdan yayınlamayı düşünüyorum. Şimdiden teşekkürler.

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cevap: Bitkili Melek Tankı Kurmak Istiyorum.

Kayıt olmayacaksa en sağlamı 8 mm cam kullanmak o ölçülerde. Aydınlatma olarak 4x24 yeterli gelir. Filtre konusunu düşünürken ve bitki katkısından faydalanmak isteniyorsa filtre şelale filtre modelinden seçilebilir, şelale filtre oksijen açığını kapayacaktır.

drama212 bunu beğendi.
  3. Okurt

Okurt

Yer:
    Çanakkale
    Cevap: Bitkili Melek Tankı Kurmak Istiyorum.

Co2 ihtiyacı az, kolay bitki olarak akvaryumcularda limon olarak satılan Hygrophila corymbosa ve saz diye bilinen valisneria türleri uygundur. Kedi kumu şart değil, az bitki istediğin için torfuda dikkatli bir şekilde ince bir katman olarak kullan. iç filitre de olur, problem değil bence. Arkadaşlar yüzey dalgalanması yeterli olur demişler doğrudur ama yeterince gür ve sağlıklı bitkin varsa yeterlidir. Yalnız meleklerin büyüdüğü zaman o neon ve lepistesleri çıtır çıtır çerez gibi yiyeceklerdir onu söyleyeyim.

Sayfayı Paylaş