1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Bitkili Tankım ve Akvaryum Tavsiyeleriniz

Başlığı 'Bitkili Akvaryum Portalı' kategorisinde DALGIÇ tarafından 21 Kasım 2012 başlatılmıştır.

1. DALGIÇ

DALGIÇ

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Koray akpınar
    Bitkili akvaryum boyutu: 200 50 70 (üstten 20 cm siyaha boyanarak 50 cm yüksekliğe düşürdüm)
    aydınlatma: 4*36 w grolux - 2*36 w aquarelle

Bitkiler: limon,rotalared,zemin çimi,echinodorus osiris,echinodorus grandifolis ve hatırlamadığım birkaç echinodorus türü,crypto green,crypto brown

Kulanılan gübreler: Tunç beyin misket gübresi ve haftalık düzenli olarak Hasan beyin sıvı gübresi

Taban: jbl manado 100 litre

Filtrasyon: 2*teratec ex1200

Canlılar: 10 lu gruplar halinde sarpea,siyah neon,rasbora,çatal kuyruk rasbora,growlight
    6 aded ramirezi 4albino gold 2 normal
    6 aded werneri

12 aded sunset ve smokin plati
    20 aded 50 kuruş kadar melek

Akvaryumu ramazan ayında kurmuştum, uzun süren yosun probleminden sonra,yosunların kökünü kazıyınca bitkilerim epey gelişim gösterdiler. Hazır denge oturmuşken co2 sistemi ekleyerek aydınlatmayı 10 aded yapmak istiyorum. 10*36 w floresan ve co2 takviyesi ile neler yapılabilir. Akvaryumda buhar kapağı var ve su yüzeyi ile aydınlatma arasında 25 30 cm kadar boşluk var sağ ve sol tarafa 150 wattlık mh lambalardan takmayı düşünüyorum ama nasıl olur bilemiyorum. İyi kötü yorumlarınızı bekliyorum,ortamı düzeltmek ve daha da iyileştirmek adına neler yapılabilir?

2. ogurcay

ogurcay

Yer:
    Kadıköy/İSTANBUL
    İsim:
    Ozan Gürçay
    Resim gözüküyor mu?Bende mi sorun var?

3. DALGIÇ

DALGIÇ

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Koray akpınar
    Ozan bey yüklüyorum ama neden gözükmüyor bende anlamış değilim. Bu sitenin yükleme biçimi farklı herhalde beceremedim:)

4. DALGIÇ

DALGIÇ

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Koray akpınar

cirol ve Alparslan bunu beğendi.
  5. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Abi akvaryum 10 numara bence Mh falan deneme,bitkilerin durumu gayet iyi yosun da yok Maşallah...:nazar:
    Hele 70 cm yüksekliği 50 cm yapmanız taç gibi çok iyi olmuş...:)

6. DALGIÇ

DALGIÇ

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Koray akpınar
    Teşekkür ederim Alparslan bey beğendiğinze sevindim. Aslında mh kullanmak istememin sebebi,zeminde kullandığım çim(sbulatanın birebir aynısı fakat boyları oldukça kısa tam türünü bilmiyorum ) co2 olmadan düzgün gelişim göstermiyor ve seyrek kalıyor organik karbon kullanınca gelişimleri güzel fakat bunu kullanıncada haftalık su değişimleri gerekiyor. Co2 sistemi mutlaka eklenecek , düşük aydınlatma varkende co2 olurmu bilmiyorum. Floresan olarak 4 aded daha takabilirim fazlasına yer yok.2 aded mh takabilirsem floresanlardan daha verimli olmuş olacak ve istediğim birkaç farklı yüksek gereksinimli bitkleride yetiştirebilirim. Kurarken bunlar tutsunda yeter diyoruz okadar uğraştan emekten sonra başlangıçtaki hayalimiz gerçek oluyor ama bu seferde daha fazlasını istiyoruz:)

Alparslan bunu beğendi.
  7. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Doğru diyorsunuz eğer o bitkiler yüksek ışık istiyorsa gerekli,aynen öyle bende durmam her zaman iyinin iyisi var diyerek tam gaz ileri,gelişmeleri takipteyim Abi kolay gelsin...:)

8. DALGIÇ

DALGIÇ

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Koray akpınar
    Bitkilerin ilk geldiği gün dikim yapıp birdahada düzenleme yapmadım. Sadece rotalalardan bir miktar budayarak ışığın yoğun olduğu orta kısıma deneme amaçlı bir miktar eklemiştim. Malesef rotala red ışıktan çok co2 ile ilgileniyor. Sağ taraf grolux ağırlıklıydı ve gelişim bu bölgede daha yoğunlaşmış Aydınlatmayı dengeleyerek tekrardan peyzaj düzenlemesi yapıcam. Boş olan kısımlar oldukça fazla bu kısımlarada ne tür bitkiler dikmeliyim karar veremedim:bilmem:

Alparslan bunu beğendi.
  9. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Abi çok bitki deneyimim yok ama bence acık kırmızımsı gül kurusu rengi bitkiler var renk katmak açısından sanki iyi olur...

10. Okurt

Okurt

İsim:
    Özdemir Kurtman
    Koray merhabalar,
    Bence oldukca yol almis bir akvaryum. tebrikler. Sanirim T8 lamba kullaniyorsunuz eger oyleyse MH'ye degil oncelikle T5 lambaya gecmenizi tavsiye ederim.

CO2 her halukarda farkettirir, tabi isik bol olunca boyle bir akvaryumda haftada bir balya ot bicersiniz size soyleyeyim :)

11. DALGIÇ

DALGIÇ

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Koray akpınar
    Alparslan bey makine çok kalitesiz olduğundan renkler belli olmuyor.Sudada bir miktarda metilen mavisi olunca bu renkler yakından bile net değiller.. Echinodorus osirisler sağ sol ve orta kısımlarda kırmızı yaprklara sahipler her nekadar aydınlatma düştüğünde kırmızılıklarını bir miktar kaybetselerde yinede kontrast sağlıyorlar. Su renksizken yeşiller arasında oldukça göze batıyorlar.
    Özdemir bey sizede teşekkür ederim,aydınlatma tahmin ettiğiniz gibi t8 floresan. Açıkcası t5 sistemlere bir türlü ısınamadım oldukça maliyetliler benim bir diğer derdimde aslında üstten kapattğım 20 cm lik camı açarak su seviyesini yükseltebilmek. Kararsızlık cidden kötü uğraş verip harcama yaptıktan sonra işler yolunda gitmezse işin ucunda hobiden soğumak ve elimdekini kaybetmekte var. Şeytan diyor buhar kapağını tavana as sağ sol ve orta kısma 150 şerlik mh ve boş kalan diğer kısımlarada t5 floresanları diz ama o şeytanın varya ekonomiden ve elektrik fiyatlarından haberi yok sadece gaz veriyor:koptum::koptum:

Alparslan bunu beğendi.
  12. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Ne diyelim o şeytan hepimizle uğraşıyor Allahından bulur İnş...temo25

ßy Mirac Küçükerdem ve DALGIÇ bunu beğendi.
  13. ogurcay

ogurcay

Yer:
    Kadıköy/İSTANBUL
    İsim:
    Ozan Gürçay
    Öncelikle gelişmeler harika,gönülden tebrikler....aydınlatmanız konusunda T5 derim mh yerine...tabiki karar sizin...50 cm yükseklikte yakmayın bitkileri sonra...

14. DALGIÇ

DALGIÇ

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Koray akpınar
    Canlılardan birkaç foto
    Tuxedo platilerimden 100 fotoda 1 isabet sinir oldum:koptum:
    Gold ramirezi (sarpea tetralar ile sakin türleri beslemenizi tavsiye etmiyorum sonuç ortada)
    Akvaryum vesilesi ile tanıştığım Fatih Sarıkaya abimizin kendi üretimi olan hediye vatozlarımdan

15. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem
    Koray Abi maşallah Çok güzel Ellerine sağlık :nazar:

DALGIÇ bunu beğendi.
  16. DALGIÇ

DALGIÇ

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Koray akpınar
    Teşekkür ederim Ozan bey . Aydınlatma ile su yüzeyi arasında 25 30 cm kadar boşluk var . Yanma dediğiniz tam olarak nedir? Mh lambaya geçersem ışık gereksinimi yüksek bitkilerden ekleyecem. Mh lambaların yaydığı sıcaklıktan dolayımı yanarlar?

17. DALGIÇ

DALGIÇ

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Koray akpınar
    Teşekkür ederim Miraç bey daha güzeli sizlerin olur inşallah. Güzel çirkin demekle kalmayın lütfen aklınızda birşeyler varsa iyi kötü söyerseniz sevinirim. Hayal gücü fazla yok neler yapılabilir,hangi bitkiler eklenebilir hertürlü tavsiye bekliyorum. Mesela kenar kısımlarda baya boşluklar var buralara saz,crptyto falan ne gibi bitkiler dikeyim.

ßy Mirac Küçükerdem bunu beğendi.
  18. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Abi Maşallah süper yalnız Gold ramirezi didiklemişler zavallı uysal canlı zamanla İnş kendini korumasını öğrenir...:nazar:

19. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem
    Kolay yetişenlerden isterseniz eğer Çam,Saz,Anubias,Bacopa monnieri ,dev saz,tütün,Eledoa,Java fern,Java Moss,Sessiliflora. Benim bildiklerim bunlar abi. Ama en çok yakışacak bitki AMAZON diye düşünüyorum.

20. DALGIÇ

DALGIÇ

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Koray akpınar
    Aslında yan kısımlara önden arkaya doğru dev saz ekerek su üstünden orta kısma kadar uzatmayı düşünüyorum fakat orta kısımdaki echinodoruslar nasıl tepki verir bilemiyorum sağ ve sol taraftan tek sıra halinde önden arkaya doğru sıralanmış sazlar ortada birleşse fena olmaz yani. Birde dev saz konusunda daha önce 2 kez dolandırıldım. Dev saz diye alıyorum gelen sazlar klasik saz oluyor. 2 parmak kalınlığında 1 metreyi aşacak saz bulunca almayı düşünüyorum.
    Alparslan bey ben büyük hata yaptım aslında. Tankın huzuru çok güzeldi kendi yavrularımdan baya bir damızlık yetiştirip melek cenneti yapmıştım. Bunların arasına direk ithalat balığını yurt dışından geldiği gibi karantina yapmadan ekleyince bir takım sıkıntılar çıkardılar. Bende mecburen streslerini atabilmeleri için meleklerimi çıkarıp böyle zevksiz bir tank haline getirdim.Ramireziler halan daha ürkekler ve tam anlamıyla adapte olabilmiş değiller. Doğru düzgün yem bile alamıyorlar. Yakın bir arkadaşım yakında 100 litrelik bir tank kuracak. Bende söz verdim ramirezileri hediye edicem. En azından orada tek tür mutlu olurlar . Yoksa yakındır bu tankta can verecekler. Sarpeaları kesinlikle karma akvaryumlara tavsiye etmiyorum melekleride mahvettiler ramirezileride. En çokta growligt sürüsüyle uğraşıyorlar. Haaftada bir growlight toplayıp karantinaya almaktan sıkıntı geldi zaten yakında tamamen tankı boşaltarak bir süre bitkiye ağırlık vericem sonrasında 30 luk sürülerden 4 tür var aklımda bakalım zaman ne gösterecek:)

Minyatür piranha sarpae tipinde meymenet yok yamyam gibi balık birde inatçı sürüden ayrılıpta poz vermeye yanaşmıyor biri nerde hepsi orada :mad:

Alparslan bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş