1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Bitkili Tankımda Yosunlaşma Problemi

Başlığı 'Bitkili Akvaryum Portalı' kategorisinde rappier tarafından 13 Ekim 2010 başlatılmıştır.

1. rappier

rappier

İsim:
    Mecit BAĞCI
    Uzun zamandır fazla ilgilenme şansım olmayan tankımda giderek artan bir yosunlaşma problemi ile karşı karşıyayım.
    Tankımda üç tip farklı yosun sorun oluşturmakta.

Görsel açıdan en kötüsü saç yosunu. Bitkilerimin dalları arasında uzanıp giderek tankta hayaletimsi bir ortam görüntüsü oluşturmaya başladı.

İkinci sorun taban bitkilerini saran siyah yosunlar. Aynı yosunlardan kum üzerindede var. Özellikle subulataların tüm yapraklarında siyah yosun oluşumu var.

Üçüncü tür ise camlarda oluşan sert yeşil yosunlar. Ön canı haftada yada 15 günde bir plastik spatula ile kazıyorum ama yan canlar ve arka cam resmen yemyeşil oldu.

Çözüm için yapmaya çalıştıklarıma gelince

Öncelikle camlardaki yosunlardan kurtulmak ve genel bir önlem olarak aydınlatmayı günde 4-4 şeklinde 8 saate indirdim.
    Son birkaç haftadır 7-8 günde bir su değişikliği yapmaya çalışıyorum.
    Gübrelemeyi tamamen kestim.
    Saç yosundan kurtulmak için bi dünya bitkiyi tanktan çıkarttım ve attım.
    Fırsat buldukça saç yosunları elle toplamaya çalışıyorum ama topladığımdan daha hızlı ürüyorlar.

Şu anda sıkıştım kaldım. Kimyasal kullanmakda istemiyorum.

Tanktaki canlı yüküne gelince
    5 yetişkin molly
    6 yavru molly (1 cmden küçük)
    3 yetişkin platy
    4 bronz çöpçü
    4 cüce vatoz
    20+ kiraz karides

tankın ölçüleri 100x40x50 (y)
    filtre lifetech dış filtre 4 sepetli.
    200 watt ısıtıcı
    akvaryum sıcaklığı 26-27 derece.
    aydınlatma 2x 90cm aquastar
    1x 90cm grolux
    1x 90cm daylight

2. wizi_emre

wizi_emre

İsim:
    Emre Soycan
    Benim akrvaryumumda da bi ara saç yosunu problemim vardı. 2 tane Cea ile bir adet yosun bile kalmadı. Çok hızlı tüketiyorlar. Bu arada günışığı florasanın markası nedir. Benim 18w philips yüzünden oluyordu.

3. james_34

james_34 Üstad Üye...

İsim:
    can candaş
    Mecit Abi,

Çok detaylı bilmesem de yosunla mücadele için balık önerim olur benim de.

Sae , frenatus, amano karides , Otocincilus Affanis ve helena(katil) salyangoz .

Tanka glossolar ekledim diye tüm yosun mücadele takımını ufak akvaryuma aldım.Bitkilerimin üzerinde yosunlar var.Hafif hafif. 3 gün önce aldım bu gelişmeler yaşandı diyebilirim. İnanılmaz derecede çalışkan bir takım.

4. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Can abinin saydığı yosunla mücadele ekibini kurmanız gerekli ve 2 günde bir %40 su değişimi ile önüne geçebilirsiniz.

volkantr34 bunu beğendi.
  5. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Öncelik ile floresanların ömürleri ile başlayalım, bunlar yosuna çok çabuk etki eden unsurlardan birisidir.

Bakımsızlık olayı peşine gelecektir, bundan kastım su değişilmemesi.

İlk olarak, camları sert plastik ile kazıdıktan ve sac yosunlarını diş fırçası yardımı ile toplayarak, % 50 su değişimleri ile yosuna odaklanman gerekiyor Mecit. Bu işlemi yaptıktan sonra, gün aşırı %30 su değişimleri ile yosunu bertaraf edebilirsin.

Gübreyi kesmen ben ce yanlış, bakımsızlıktan dolayı, artan besin dengesizliği yosunu tetikleyen en önemli unsurdur. Su değişiminden sonra gübre dozajlarını daha önce vermiş olduğun gibi devam etmen gerekiyor, aydınlatma ise dediğin gibi olabilir.

Bitkilerin üzerinde oluşan siyah sakal yosunlar, sürkülasyon eksikliği ve kirlenen debisi düşen filtrasyonda kaynaklanır, bunun üzerinede besin dengesizliği eklendiğinde, can sıkıcı hallere dönüşür. Sirkülasyon ve filtrasyonu gözden geçirmende yarar var.

Geçmiş olsun....

emmi_06 bunu beğendi.
  6. rappier

rappier

İsim:
    Mecit BAĞCI
    Yorumlar için teşekkürler...

Florasan ömürleri doldu gibi... o konu zaten aklımdaydı ama maddi yetersizlikler değiştirme şansım olmadı. Değiştirirken t5 sistemine dönmeyi düşünüyorum. 4 florasan + 2 balast toplamda 200 tl ++ ya malolacak.

Saç yosunları temizlenecek gibi değil ama fırsat bulunca onunlada ilgileneceğiz.

Filtrayson sistemini 1 ay önce falan temizledim. Dış filtre tankı deli gibi çeviriyor. Çıkış suyu karşısında balık duramıyor. O siyah yosunlar daha önce oluşmuştu ama artarak devam ediyor. Dış filtrenin çıkışına bir mod yapmak lazım. Böylece çıkışı tabana yakın bir yere getirmeyi düşünüyorum.

7. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Büyük bir ihtimal ile floresanlardan Mecit. Acil floresan değişimleri ile, su değişimlerini aksatmadan, bertaraf edebilirsin.

8. rappier

rappier

İsim:
    Mecit BAĞCI
    Yardımlarında dolayı teşekkür ederim. İlk fırsatta florasanları değiştireceğim. O zamana kadar su değişimleri ile idare etmek lazım.

Led aydınlatma konusunda biraz araştırma yapmaktada fayda var. Elektrik sarfiyatının az olduğunu biliyorum ama sorun ilk maliyeti ve aydınlatma gücü hakkında olacak gibi. Yinede bir denesemmi diye düşünüyorum. Ama herşeyden önce iyi bir araştırma yapmakta fayda var.
    T5 konusunda en uygun fiyat bildiğim kadarıyla Karaköyde. Müsait bir zamanda gidip bakmak lazım. En azından t5 florasanların ömrü t8lere göre 2 kat daha fazla. Uzun zamana baktığında t5 daha ekonomik gibi geliyor bana.

9. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Benim fakirliğimden ötürü bitmek bilmedi şu benim led armatür. :) Bi bitse, birinci elden SMD ile bitkili konusunda izlenimler olacak ama, olamıyor bir türlü. :D

10. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Led olarak düşünürsen, üç çifli smd led yapabilirsin, kullananlar var şu an. Metresi 12-15 TL civarında seyrediyor. 15 metre işini görecektir, 10 metresi gün ışığı, yani sıcak beyaz, 5 metresi parlak beyaz, yani soğuk beyaz. Gün ışığından 1 metre eksilterek yerine 1 metre mavi olabilir.

Şu an Karaköy'de floresan bulunuyor yanlız, 39 watt T5 balast yok.

Fiyatlar ise; Aquastar, 18.50 TL, Grolux 21 TL, 865 ise 5 TL.
    Balast yakın zamanda maltepeden buldum 2x39 watt Tridonic.Atco 35 TL.

11. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Mecit abi yemlemeyi azaltman ve su değişimini sıklaştırman lazım.. Temizlik ekibinden kastedilen balıkları bende öneririm fakat böyle ilerlemiş durumlarda pek etkileri olmuyor ne yazık ki.. Birde yeme alıştırılmış sae'lerin varsa onlardan ümidi tamamen kesmen lazım.. Tek yaptıkları şey yaprakların üzeride ki tortuları temizleyerek yosun oluşumunu bir nebze yavaşlatmak ki su dengesi bozulduğu zaman istersen tüm sae'leri ekleyin gene bir faydası olacağını zannetmiyorum.. Hani diyorlar ya akvaryum yosun içindeydi 2 tane cüce vatoz aldım camda mamda yosun mosun kalmadı falan bana onlar biraz abartı gibi geliyor.. Abi aynı yosunlar bendede oluyor aynı vatozlar aynı sae'ler bendede var niye benim yosunlarımla elleşmiyorlar ? :) Temizlik ekibini bende her daim tavsiye etmişimdir gene ederim ama böyle almış başını gitmiş durumlardan ziyade bunların önüne geçmek için önceden eklenmesi gerekliliğinide daima belirtmişimdir.

12. emmi_06

emmi_06

İsim:
    Özgür ABAY
    Kimisi yosun için neler yapar,kimiside yosundan kurtulmak için ne kadar çaba gösterir.

Murat abi,bu eski florasanlar yosun yapmada sen birebirmi dedin.
    Bugun fabrikada yaklaşık 20_30 adet florasan değiştirdik.İçlerinden sağlam olanlar var.Yaklaşık 4_5 aydır günde 10 saat yanıyorlar.İnşallah,90 cm boyundadır.Yarın getirip tanka bağlayayım.

13. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Özgür abi hiç bitkili akvaryumun oldumu bilmiyorum ama cidden bitkili akvaryumlarda yosun tam bir baş belası.

Bazı arkadaşlarda beslediği balıkların doğasında yosun olduğu için üretmeye çalışıyor. Ama bir miktardan sonra canınızı sıkıyor. İlk başlarda azken her geçen gün 2-3 e katlnıyor. Wallichileri Emre abiye yollarken temizledim. 4-5 dal wallichiyi sarmış. 2 pet bardağı dolduracak kadar java moss gibi yosunlar çıkardım. Böyle bir sürü yosun vardı. Toplasam 10 pet bardak java moss kadar vardı eminim...

14. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Evet Özgür, floresanların yaklaşık bir sene gibi ömürleri var, eskidikçe tayfları düşüyor, buda tam anlamında istediğimiz renk sıcaklıklarını vermiyor ve yosun yapıyor.

emmi_06 bunu beğendi.
  15. erdnc83

erdnc83

İsim:
    Erdinç Çelikok
    Valla yosun isteyene İstediği çeşidini verebilirim ben iki gündir yosunla mücadele için ışıklandırmamı yeniden planlamaya çabalıyorum en başıma dert olanda saç yosunu öyle dalgalınırken görünce suyun içinde başıma ağrılar giriyor yem parçalarıda yapışınca hadi erdinç sok elini akvaryuma yosun çıkarmaya topla yosunları hadi bide camları ovala diış filitrem sade yosunlara çalıştı bi haftadır desem yeridir.

16. rappier

rappier

İsim:
    Mecit BAĞCI
    Bugün %60-70 oranında su değişikliği yaptım. Dış filtrenin girişine taktığım tül o kadar tıkanmışki su akışını neredeyse durduracak seviyeye getirmiş. Onuda çıkartıp yeni tül sardım ama bu sefer daha az sarım yaptımki kolayca tıkanmasın diye. Ortamda gördüğüm tüm saç yosunları elle temizledim. Kumun üzerindeki siyah yosunları kum ile birlikte alarak tanktan uzaklaştırdım. Arka cam hariç tüm camları plastik spatula ile kazıdımki en feciside buydu akvaryum yemyeşil oldu. Allahtan yeni suyu ilave etmeden yapmışım, yeni su katılınca akvaryum biraz kendine gelebildi.

Florasan konusunda ilerleyen günlerde düzenleme yapacağım. Sanırım tüm sistemi t5e çevireceğim. T8 florasanların ideal kullanım ömrünün yaklaşık 6 ay olduğu söyleniyor. T5lerde bu ömür 1 yıldan fazla olabiliyor. Led ömrü konusunda açıkçası bir bilgim olmadığından birşey diyemeyeceğim.

Yosun isteyen arkadaşlara gelince... Tankınızda dengesiz bir ortam yaratın gerisi kendiliğinden gelir. Bu meretler zaten apartta bekliyorlar. Siz sadece onların gelişmesini sağlayıcı ihmalleri yapın yeter.

Son olarak Volkancığım zaten yemlemeyi günde hatta bazen 2 günde bire çevireli 2 hafta oluyor. Yemlemeyi keserek önünü alabileceğim birşey değil bu. Gerçekten birşeyler patladı tankta ama umarım yakında bende patlayıp bitkili olayından başka bir yöne dönmem :)

17. emmi_06

emmi_06

İsim:
    Özgür ABAY
    Fatih tuzlu hariç her türü besledim sayılır.
    Bundan 3 yıl önce amator olarak 104 litrede 1yıl bol bitkili tankta canlı doğuran besledim.Şu zamana kadar yosun problemmim olmadı.Sebebi ise her tankımda cüce vatoz beslememe bağlıyorum.5 yıldırda malavi ile haşırneşir oluyorum.Yosun olsun diye özel florasanlar aldım,beceremedim.Bu tankıma cüce vatoz ve türevlerini eklemedim,istedğim yosunu oluşturdum sayılır.

Murat abi flolara baktım,120 cm çıktı.Birde beyaz renkten iyice gün ışığı renge dönmüşlerdi.

18. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    120 cm akvaryumunu kurtarıyorsa tak floresanları Özgür.

Nasıl olsa istenilen renk sıcaklığını vermeyeceği için yosun olacak, seninde arayıpta bulamadığın şey.:)

Sayfayı Paylaş