1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Bitkili tank kuracam

Başlığı 'Bitkili Akvaryum Portalı' kategorisinde 1903_33 tarafından 24 Nisan 2010 başlatılmıştır.

1. 1903_33

1903_33

İsim:
    Melih GÜLŞEN
    Öncelikle herkese merhabalar.Başlıktada yazdığı gibi bitkili tank kuracam.Daha sürem var yaza kadar araştırma yapıp öyle kurmayı planlıyorum.Zaten portaldaki çoğu kişi biliyor:D.Ben ilk olarak bitkili akvaryuma yeni başladığım için değerli akvaristlerin bilgilerini öğrenmek isterim.Genellikle yeni başlayanlara kolay bitkileri tavsiye ederler.Bende öyle yapacağım zaten ama ben bitkilere nasıl bakılacağını illa gübreye ve co2'ye ihtiyaç duyacağını bilmiyorum.Yani co2 ve gübresiz yetişen bitkiler var mıdır?Ve bütün kumlarda yetişir mi?Ve ben canlı doğuran hayranıyım yani bitkilere bakılırsa görülür:D.En sevdiğim balık alman lepistesi bu balığa bayılıyorum.Safkan olarak bir bu türü beslemek istiyorum.Yani yavrular safkan olsun istiyorum.Ve bu balıkların yanına balon moli,platy ve karides türleri ile salyangoz türlerini atmak istiyorum.Şuan elimde 30lt bir akvaryum var ve içinde 9 tane balon moli yavrusu var.Ve kaç kilo olduğunu bilmediğim midye kırığı ve pembe bir tane florasan var bitki bakmaya bunda başlasam diyorum ama bulunduğum yerde hiç canlı bitki yok ve bitkiler hakkında hiçbir bilgim yok beni bu konuda bilgilendirirseniz çok sevinirim herşey için şimdiden teşekkür ederim.:basardim:
    Saygılar...

2. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Melig'ciğim yanlış hatırlamıyorsam, buna benzer bir başlığı daha öncede açmıştın, o başlık altından yürütebilirdik.

http://www.akvaryumportali.com/vbi/showthread.php?6499-Canl-douran-tank-iin&p=64529#post64529

Sorularına gelince, daha öncede belirtiğim gibi, portal atlası incelemeni öneririm.
    http://www.akvaryumportali.com/vbi/forumdisplay.php?40-Portal-Bitki-Rehberi

Kullanacağın kum midye kırığı olmaz, (Kullananda var yok değil) her bitkinin besine ihtiyacı vardır, kolay diye adlandırdığımız bitkiler bakım açısından kolay, hızlı gelişen, gereksimleri fazla olmayan bitkilerdir. (Işık, gübre) Co2'de bir besin kaynağıdır, bazı bitkilerin bu besine ihtiyacı minimum seviyelerdedir, ve balıklar tarafından karşılanır. Gübrelerin çoğunu bazılarını, kullandığımız musluk suyundan karşılayabiliriz ama, bitkilerin en fazla ihtiyaç duyduğu demir ve potasyum sularda bulunmadığından dolayı, dışardan eklemek durumundayız.

30 litre bir akvaryumda, yapacağın bitkilerden bazıları ise, java moss, java fern, saz, zeytin, limon, çınar,tilki kuyruğu ve vb. bu tür bitkilerin ışık, ve besin ihtiyacı az olup bakımı kolaydır.

Unutmamak gerekir ki, ufak tanklarda su değerlerini sabit tutmak zordur.....

Sevgiler.....

ozgr, fth-94 ve volkantr34 bunu beğendi.
  3. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Öncelikle bende belirtmek isterim ki bitkili akvaryum kurulumuna bende niyet ettim o yüzden çok araştırdım öncelikle size araştırmalarımdan bilgileri vermek isterim.
    İlk olarak bitki için önemli olan tek şey tutunabileceği bir taban malzemesidir söylendiği gibi bazı kişiler en alt tabakaya mineralli saksı toprağı kullanılır ama sizin tankınızın normaldede ısı sıcaklık değerleri bile o kadar hızlı oynarken asit baz ve mineral dengesinin o kadar iyi olacagını söylemek mümkün olamayacaktır. Bu sayede bitkilerim gür olsun diye tüm akvaryumu kaybetmek istemezsiniz heralde.Size tavsiyem büyütebiliyorsanız akvaryumunuzu büyütün. Yada kuvars yada siyah kuvars adında geçen sanırsam halen olacaktı o kumu kullanabilirsiniz. Akvaryumunuzun boyunu küçük olduğundan aquaclay almanız ve onunu üzerinede halen kum sermenizde sizin yararınıza olacaktır. Bakteri döngüsü ve bitkilerin kök ısılarına aquaclayın etkisi tartışılmaz unutmamak gerekir ki düzenli olarak akvaryumunuza gübreleme yaparak bitkilerinizin gelişimine uygun ölçüde katkıda bulunabilirsiniz.

Akvaryumumda ışık var dediniz sanırım su altı ışığı renkli olduğu için bu yargıda bulundum onu kullanmanız sizi ileriye taşımaz kapalı elektirik devre florasanlar var onlardan uygun watt ( Araştırmalarıma göre sizin akvaryumunuz için litre başı 0.7-1 watt arası ) düzenli gübreleme yapacaksanız ise 0.5 watt bile kullanabilirsiniz.

Kolay gelsin.

Sayfayı Paylaş