1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Bitkili Tank Kuruyorum

Başlığı 'Bitkili Akvaryum Portalı' kategorisinde fth-94 tarafından 11 Şubat 2010 başlatılmıştır.

1. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Merhabalar,

Bugun 60*40h*25 bombeli kapaklı bir akvaryum aldım. Ben 65*35h*25 diye biliyordum fakat yanlış ölçüymüş :) Murat, Türker, Volkan, ve Tamer abinin tanklarından esinerek bitkili tank olacak. Fakat bitkiler hakkında hiç bir bilgim yok.

Şimdi öncelikle tabana almam gereken kum nedir ?

Aydınlatma olarak ne önerirsiniz ?

Bütçem akvaryumu aldığım için bitti sayılır. Kalan bütçem 15-20 TL Bu bütçeye uygun aydınlatma ve kum önerirseniz sevinirim...

Birde sarı prenses yavrularını bu tanka koyabilmem mümkün bir çözüm önerirseniz çok iyi olur. Yavrular 2-3 cm olduklarında ana tanka alınacaklar.

Sanırım bitkiler için 8 saat aydınlatma gerekiyor ? Peki bu 8 saat kaçla kaç arasında ?

Evin hali :) Evden kovuluyordum az kalsın :F

Aldığım akvaryum.

2. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Bitkili Tank Kuruyorum

Fatih, bitkili tank sırf kumdan ve aydınlatmadan oluşmuyor, yavaş yavaş tamamlarsan senin için daha sağlıklı olur.
    Öncelikle benim sana göndermiş olduğum, 30 watt Aquastar ve grolüx floresanları takas yolu ile akvaryumcunda veya başka biryerde 18 watt ile değiştir.

3. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Bitkili Tank Kuruyorum

Buradaki akvaryumcuların takas yapacaklarını sanmıyorum. 18 watt lık aquastar ve grolüx ne kadar tutar ? Akvaryumla birlikte gelen 2 adet 15 w florasan bulunuyor. 1 tanesi WATER AQUARIUM LAMP diğeri ise DAYLIGHT fakat çalışıyorlarmı bilemiyorum. Elimde balans yok yarın denenecekler. Eğer çalışırsalar bunlar işime yararmı ? Bitkiler hariç akvaryumu pazar gününe kadar tamamladık tamamladık abi yoksa hazırlamam çok zor.

4. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Bitkili Tank Kuruyorum

High-Tech ciler cevap gelmedi ? :) Ne tür kum almam gerektiğini bir an önce söylerseniz yarın kumu alıp, yıkayıp, akvaryuma koymak istiyorum.

5. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Bitkili Tank Kuruyorum

Hagen siyah kum.

6. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Bitkili Tank Kuruyorum

Abi ben adama diyorum hagen siyah kum diye adam o yok ama aynı özellikteki kum var diyor.o İthal o pahalı vs. vs. diye 1000 tane laf sayıyor. Nereden bulucağım ? Burada yok Bahçelievler-Bakırköy civarında satan biryer varmı bildiğiniz ? Birde o kumun aynısından olan fiyatı daha uygun olan var adam bana ya ondan verirse nasıl anlayacağım ? Birde verdiğim tank ölçülerine göre kaç kg yeterli gelir ? 60*40h*25

7. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK
    Bitkili Tank Kuruyorum

Fatih bitkili akvaryum zahmetlidir ona göre. İkinci gün sıkılır da onu da malawi akvaryumuna çevirmezsen iyidir. Bitkili akvaryum zamanla oluşacak , aceleye gelmeyecek bir sistemdir. Buradan sana yadımcı olmaya çalışacağız elimizden geldiğince ama önce Murat abinin dediği gibi ışıklandırmayı bir hallet. Gerisi de dediğim gibi yavaş yavaş.

Ha bu arada bak senin evden kovulman yakındır haberin olsun. :D Sonra akvarist olacam diye evsiz kalmayasın dikkat et. :D

8. turqer

turqer

İsim:
    Türker Sezgin
    Bitkili Tank Kuruyorum

Ben nanoda osram tasarruflu ampul kullanıyorum. Ölçüleri uygun olduğu için sorun çıkarmıyor ama tasarruflu ampuller seninki gibi bir akvaryumda ne kadar dengeli ışık verir bilmiyorum tabi...

Öğrenci adam 2 günde akvaryum kurmaz. Eksikler haftadan haftaya ya da aydan aya tamamlanır Fatih. :)

9. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Bitkili Tank Kuruyorum

Işıklandırma Fatih ışıklandırma, sen tabana geçtin acele edersen olmaz, birde sarı prensesleri unut o tankta. sana kimse bitki filan göndermez. Balıklar yer bitkileri.......

10. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Bitkili Tank Kuruyorum

Akvaryumda zahmet olmazsa anlamı neyki Hüseyin abi ? Pazar gününe kadar ışıklandırma - kum vs. vs. diğerlerini halletmem lazım. Bitkileride azar azar alırım ben.

Bakalım yarın yorucu bir gün olucak. Florasan fiyatlarını sorup soruşturacağım. Takas teklifi önericeğim bakalım ne diyecekler. Akşam babamla bütçe görüşmesi yapıcağım para varsa 20-30 lira versin bana bir an önce eksiklerimi alayım yahu. pala.gif Yavaş yavaş olursa olmaz. Abim pazar günü geliyor. Tankı boş görürse kaldırır. :)

Murat abi Işıklandırma için 1 tane aquastar 1 tanede grolüx ayarlamaya çalışıyorum. Olmadı parayla alıcağım yarın akvaryumcudan.

11. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Bitkili Tank Kuruyorum

Karaköye gidersen Me-fa var grolüx 5 TL aquastar 10.5 TL. Yanlız kapağını iyi hesapla, alacağın 18 watt floresanlar 59 cm sanırım, sığmassa boşa almayasın. Olmassa 15 watt alırsın 44 cm. listesinde var görünüyor ama, sen gene gitmeden me-fa ya telefon ile sor.

http://www.me-fa.com.tr/syl/sylvania/sylvaniaakvaryum.htm

12. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Bitkili Tank Kuruyorum

murat abi florasanlar belki akvaryumcu takas yapar. Fakat bu kum işi çok zor.... çok fazla tutuyor.başka kum olmazmı ? Cep mesaj...

13. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Bitkili Tank Kuruyorum

WATER AQUARIUM LAMP diğeri ise DAYLIGHT ikiside çalışıyor. İşimize yararmı ?

1 ay içerisinde taşınacağımız için babam akvaryumu buraya kurdurtmuyor. montz: Artık süremiz çok daha fazla. Neyi nasıl yapacağımı anlatırsınız yavaş yavaş. Kum hagen kum alıyorum. Kaç kg almam gerekli bu akvaryum ölçüleri için. Aydınlatmada 15 watt grolüx ve 15 watt aquastar alıcağım. Neyse para biriktirerek alırım :) Akvaryumu aslında 1 ay sonra kurmak daha iyi oldu aceleye gelmemiş olur.

14. HeRo_57

HeRo_57

Bitkili Tank Kuruyorum

Ben şimdiye kadar evden kovulmadıysam hiç kimse kovulmaz merak etmeyin :):)

15. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Bitkili Tank Kuruyorum

Murat abi bu kum bütçemi çok zorlayacak. Dere kumu alsam nasıl olur ? Yaptığım araştırmaların sonucunda bu kanıya vardım. Dere kumuda iyi diyorlar. Daha sonra üzerine hagen ve Aquaclay eklerim uygun olmazmı ?

16. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Bitkili Tank Kuruyorum

Kafana göre Fatih, istediğin kumu kullanabilirsin. Tüm kumlar olur.

17. HeRo_57

HeRo_57

Bitkili Tank Kuruyorum

fatih neden olmasın tabiki olur dibe derekumu sere bilirisin hem daha ekonomik olur :)

18. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Bitkili Tank Kuruyorum

Murat abi kızdınmı ?

19. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Bitkili Tank Kuruyorum

Hayır, sorduğun bütün kumlar bitki için uygundur dedim.

20. HeRo_57

HeRo_57

Bitkili Tank Kuruyorum

Evet fatih bende murata beyin düşüncelerine katılıyorum.

Sayfayı Paylaş