1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Bitkili Tanklarım ve Birkaç Soru

Başlığı 'Bitkili Akvaryum Portalı' kategorisinde SamCrow tarafından 30 Nisan 2013 başlatılmıştır.

 1. SamCrow

  SamCrow

  Mesajlar:
  16
  İsim:
  yener baran
  Öncelikle selamlar. Uzun zamandır siteyi takipteyim sizlerden öğrendiğim kadarıyla birkaç birşey yapmaya çalıştım. Çoğunda başarılı olmama rağmen birkaç sorunla birtürlü başa çıkamadım ve çareyi sizlere sormakta buldum umarım yardımcı olursunuz.


  Bu tankta sadece zemin bitkisi yetiştirmeye çalışıyorum tankta canlı yok 24w grolüx florasan takılı co2 yok tabandaki yağlanmadan dolayı iç filtrenin ucuna hava hortumu taktım dalgalandırma yapsın diye bu sorundan kurtuldum fakat kahverengi algler oluşuyor çok fazla taban bitkisinin yapraklarındada aynı problem var bir türlü kurtulamadım.


  Bu tankta yaklaşık 6 ay kadar çok güzel bitkiler yetiştirdim daha sonra tankı tamamen bozup sıfırdan bir kurulum yaptım.Tabanda torf kullandım onun üstünde aquaclay ile karışık çakıl kullandım.aydınlatma olarak 3*39w t5 var 2 grolüx 1 aquastar günlük 7 saat parçalı olarak aydınlatma çalışmakta dıy co2 seramik diffüzör ile 3 snde 1 kabarcık şekilde ayarlarlı canlı olarak ise 5 adet moly var canlı hayatında ve bitkilerde çok fazla problem görülmüyor gelişme yavaşta olsa bitkilerde var molyler daha yeni doğum yaptı fakat şu yosun illetinden bir türlü kurtulamadım.

  Buda başarılı olduğum tanklarımdan bir diğeri


  buda bonus :p
   
  A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 3 Haziran 2015
  vanlyy bunu beğendi.
 2. H.Kaya.Gemlik.

  H.Kaya.Gemlik.

  Mesajlar:
  922
  Yer:
  Gemlik-BURSA
  İsim:
  Hüseyin KAYA
  Yener Bey, Kahverengi yosun genelde oturmamış, su değerleri bozuk olan akvaryumlarda ve en çok da
  düşük ışık şiddeti ile aydınlatılan akvaryumlarda görülür. Düzenli olarak yapılan su değişimleri ile akvaryumdaki Nitrat değerlerini düşürüp, akvaryumun'uzu daha kaliteli ve uygun şiddet deki ışık ile aydınlatırsanız yada, ışığın açık kalma süresini uzatırsanız kahverengi yosunlar zamanla kaybolacaktır.
  Kaynak: Kerem Salman'ın bu konudaki yazısı ve kendi deneyimlerim.
   
  Alparslan bunu beğendi.
 3. SamCrow

  SamCrow

  Mesajlar:
  16
  İsim:
  yener baran
  Teşekkürler.
  Tank aşağı yukarı 70 litre civarı sanırım 36w t5 grolüx takılı günde 7 saat aralıklı yanıyor kurulalı 1,5 ay civarı oluyor haftada %40 su değişimi yapıyorum ama hala devam etmekte kahverengi algler.Sizi dinleyip zamanlayıcıdan çıkardım aydınlatmayı devamlı yanıyor şuan birkaç gün de böyle gözlemleyeceğim.
  Diğer yosun türü hakkında bilgisi olan yok mu acaba?
   
 4. ogurcay

  ogurcay

  Mesajlar:
  2.350
  Yer:
  Kadıköy/İSTANBUL
  İsim:
  Ozan Gürçay
  Merhaba,haftada %40 ciddi bir su değişimi bu oranı %10-15 civarına çekmenizi tavsiye ederim.Karbondioksitte fazla geliyorsa yosunu tetikler...Yosun yiyici canlılarla da sistemi destekleyebilirsiniz.Saygılar
   

Sayfayı Paylaş