1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Bitkili ve karma tank için sorularım

Başlığı 'Bitkili Akvaryum Portalı' kategorisinde gsgokcen64 tarafından 5 Ekim 2012 başlatılmıştır.

1. gsgokcen64

gsgokcen64

İsim:
    Gökçen İLHAN
    Merhaba arkadaşlar,bayram sonrası odama karma bir akvaryum kurmayı düşünüyorum ve sizlere birkaç sorum olacak.
    Öncelikle akvaryum boyutu:70*30*39 h yaklaşık 75-80 lt
    100 w ısıtıcım var
    Taban kumun siyah hagen
    Besleyeceğim türler:Melek-Kardinal Neon-Danio-Bulabilirsem Killifish :)-Balta balığı-Çöpçü ve vatoz.(sayıyı abartmamak kaydıyla)
    Şimdi ben bu akvaryuma Java fern-anubias ve Zeytin bitkisi koymayı istiyorum bitkilendirme aşırıya kaçmayacak,java ve anubiasları köklere tutturacağım ama Zeytinler için hagenin altına destek bir gübreye ihtiyacım olurmu ve bu tanka bu bitkiler için kaç adet ve kaç w lık ne tür flouresan takmalıyım ve filte olarak iç filtremi yoksa tepe filtremi kullanmam uygun olur.Yardımcı olursanız çok sevinirim.

2. gsgokcen64

gsgokcen64

İsim:
    Gökçen İLHAN
    yardımcı olabilecek kimse yokmu?

3. Cem96

Cem96

İsim:
    Cem Değirmenci
    Merhaba Gökçen Bey,

Zeytin için özel bir gübre gerekeceğini sanmıyorum, Hagen yeterli gelecektir. Işıklandırma için bir çok çeşit var ancak, Sylvania Aquastar, Grolüks ve Daylight (günışığı 6500K) en çok kullanılan kombinasyonlardan biridir.

Karma akvaryumlar hakkında pek bir bilgim yok, bu kadar yardım edebilirim. Saygılar...

4. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    O bitkilere ekstra ışığa gerek yok normal akvaryum ışığı olur,gübre olsa da olmasa da sana kalmış şart değil ama gübreyi hangi bitki sevmez ki.Fazla abartmadan uyumlu aynı bölge balıklarından karma akvaryum güzel olur...:)

5. gsgokcen64

gsgokcen64

İsim:
    Gökçen İLHAN
    Anladım,cevaplarınız için teşekkürler.Bu arada filtre olarak iç filtremi yoksa tepe filtremi daha uygun olur bu tanka?Belki bazı arkadaşlar dış filtre diyecek ama şuan dış filtreye giremeyeceğim,elimde 350 lt Nattereri tankım var dış filtreyi onda kullanıyorum yani tekrardan bir dış filtre daha alamayacağım şuan.

6. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Olur niye olmasın bakarsınız olmadı ileri ki dönemlerde alırsınız...:)

7. gsgokcen64

gsgokcen64

İsim:
    Gökçen İLHAN
    Işıklandırma için 1 adet Growlüx ve 1 adet day light alıyorum yeterli gelecektir sanırım bu tanka.Filtre konusuna gelince cevap alamadım hala,iç filtremi tepe filtremi daha iyi olur?

8. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Tepe filtre diyorum...

9. gsgokcen64

gsgokcen64

İsim:
    Gökçen İLHAN
    Teşekkürler cevabınız için.Son olarak;zeytin harici belki bir iki çeşit daha koyarım tanka ve şu şekilde bir taban düşündüm;en altta prodac humu plus,üstüne fondo vivo çakıl ve en üstte hagen siyah.Bu taban nasıl sizce?

Alparslan bunu beğendi.
  10. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Çok iyi yaparsın ileride ışkları değiştirip güzel bir bitki akvaryumu olur.Alt yapı alt yapıdır...;)

gsgokcen64 bunu beğendi.
  11. gsgokcen64

gsgokcen64

İsim:
    Gökçen İLHAN
    ilk başta misket gübre düşünmüştüm aslında Daz Soil marka ama biraz araştırdım ilk kurulan tanklarda yosun problemi olur dediler.o yüzden böyle bir taban düşündüm.

12. gsgokcen64

gsgokcen64

İsim:
    Gökçen İLHAN
    Arkadaşlar birde başka bir konu daha var.Kuzenim kendisine üstten hazır filtre sistemli bir akvaryum almıştı Boyu marka olması lazım yükseklik 40*45 cm civarı yaklaşık 60-65 lt bir akvaryum.Kendisi ünüversiteye gittiği için kuramadı akvaryumu ve sana vereyim kullan diyor.Benim aklıma takılan aydınlatma konusu var;bu akvaryumlarda standart bir ışık var beyaz renk veren ne olduğunu bilmiyorum bu ışığın(ön kısımda)kaç w ne tür bir ışık anlamadım.Ayrıca başka bir flo takacak yerde yok akvaryumda.Ben bu akvaryumu kurmaya kalksam arka kısmada sağlam bir dalgıç flo yapıştırsam nasıl olur,bitkide sorun olurmu acaba?

13. Cem96

Cem96

İsim:
    Cem Değirmenci
    Dalgıç florasanla bitki olmaz. 1 grolüks ve 1 günışığı (daylight) florasan takarsanız yeterli gelecektir. Kolay gelsin.

14. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Merhaba mümkünse kapağın ölçüsüyle fotoğraflarını gönderirseniz yardımcı oluruz...

Sayfayı Paylaş