1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Bitkiliye bir yerden başladım (:

Başlığı 'Bitkili Akvaryum Portalı' kategorisinde hasanaytekin tarafından 19 Kasım 2010 başlatılmıştır.

1. hasanaytekin

hasanaytekin

İsim:
    Hasan Aytekin
    Merhaba dostlar,

37 lt bitkili akvaryumu kurmuş bulunmaktayım. Yalnızca aydınlatma sistemi kaldı.

Yorumlarınızı sabırsızlıkla bekliyorum ;)

Saygılar

Akvaryum boyutu : 50 x 23 x 32
    Akvaryum hacmi : 37 lt
    Aydınlatma : Şuanda 2 adet 11 watt tasarruflu sarımtrak renkli ampül ile aydınlatma yapmaktayım. Florasanların siparişini verdim. Önümüzdeki hafta içi elimde olacak.
    Aydınlatma saatleri : 14:00, 16:00 - 17:00, 20:00 - 21:00, 23:00 - 24:00 - 01:00 = 8 saat ( yardım gerekli ;) )
    Taban : 2 cm hagen siyah, üstüne 1 cm dazs soil bitki toprağı, üstüne 6 cm hagen siyah.
    Isıtıcı : 50 watt
    Isı : 25 derece
    Filtre : Atman HF-0300 şelale filtre
    Canlılar : 15 siyah neon, 5 rasbora, 4 kiraz karides
    Bitkiler : Cabomba, hemianthus mic, hygrophila difformis
    Co2 : Ista co2 diffuser set ( yardım gerekli ;) )

Resimlere geçelim. Cep telefonu çekimleridir. Fotoğraf makinamda pil yoktu malesef.

yasemin elif ve zgrkaralar bunu beğendi.
  2. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Hayırlı olsun Hasan kurulumun.

Kusura bakma ama, acele ile kurulmuş bir akvaryum olmuş, umarım seni bitkiliden soğutmaz.

3. hasanaytekin

hasanaytekin

İsim:
    Hasan Aytekin
    Teşekkür ederim Murat abi. Acele derken tam olarak anlayamadım? Hangi noktalarda hatam var acaba? Sizlerden bir şeyler öğrenmek bana büyük zevk veriyor. ;) Duymak, dinlemek, öğrenmek, uygulamak ve tecrübe etmek istiyorum.

Saygılar

4. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Dazs soili tabanın ortasına koyma sebebin nedir Hasan?

Taban, su, balık, bitki, hepsi bir arada olmuş sanırım. Aralarında bir hafta gibi süreler olsaydı daha iyi olacaktı. Tabanda gübre kullanımını kurulumda düşünmen gerekirdi. Işıklandırma süren oldukça fazla ilk kurulum için, seçtiğin çınar bitkisi, akvaryumu tamamen doldurduğunda diğer bitkilere yer kalmayacak, hızlı gelişen, kolay diye adlandırdığımız bitkiler hepsi, evet yeni kurulumda bu bitkilere ihtiyaç her zaman vardır, hızlı geliştiklerinden dolayı, suya vermiş olduğun gübreleri de hızla tükettikleri içindir, daha sonra High-Tech'e geçildiğinde bu bitkiler akvaryumdan çıkartılır. Birde bu kadar küçük bir akvaryumda Co2 kullanacaksın, suyu stabil tutman bu durumda çok zor olacaktır.

Arkadaşlar, genelde hemen High-Tech akvaryum önerirler ama, nano akvaryumda High-Tech oldukça tecrübe ister.

5. hasanaytekin

hasanaytekin

İsim:
    Hasan Aytekin
    http://www.akvaryumportali.com/threads/8325-Bitkiliye-Nereden-Başlamalı?p=88757&viewfull=1#post88757 linkinde Fatin'in önerisi ile bu şekilde yaptım. Akvaryumu bir anda kurmadım. Bitki ve balıkları eklemeden 5 gün önce kurulmuştu. Murat abi dikkat edersen aydınlatma süresi ve co2'nin yanında "yardım gerekli" yazıyor ;)

Aydınlatma süresi konusunda yardıma ihtiyacım var. co2 ise hazır takılı durumda ama hiç kullanılmadı. Vardiya sistemli çalıştığım için çok fazla boş zamanım malesef olmuyor. Bu nedenle biraz hızlı oldu evet. Peki neler yapmam gerekli? Bir önceki konuda 2 kere hangi dökümanları okumam gerektiğini sormuştum ama genelde cevap "forumda var" oldu. Şimdi hiç araba tamir etmemiş birine tamir klavuzunu verirsen ne yapabilir ki? İnce noktaları nasıl bilebilir? Evet forumda hepsi var, fakat hangilerine gözatmam gerektiğini hiç anlayamadım :(

6. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Dasz soil doğru bir karar katılıyorum, neden orta tabakaya koyduğunu merak ettim.

Beş gün gibi bir ara var ise problem yok, ben kaçırmışım konuyu. Acele dediğim ise, tüm ekipmanların tamalanır daha sonra kuruluma geçilebilirdi, şimdi ise aydınlatman eksik, gübrelerin eksik ama tankta bitki mevcut, yani döngü başlamadan hepsi birden konmuş akvaryuma, her neyse olan olmuş artık. Aynı zamanda konuna cevap vermiştim sanırım görmedin.

Aydınlatma kademeli olarak yakılmalı, bu zaman 3-4 haftaya bölünmelidir.

İlk hafta bir adet ile günde altı saat ile başlanmalı, ilk haftanın sonuncu gününde sekiz saate çekilmelidir. İkinci haftada ise, ilk haftaya ek olarak, ilk günler dört sattle ilave yapılır, üçüncü günden sonra altı saate çekilir ve haftanın son günü sekiz saate sabitlenir. Üçüncü hafta günün belirli satinde ışıklar yanar sekiz saat sonra kapanır, 3. ve 4. hafta böyle devam eder. dördüncü haftadan sonra, aralıklı olarak günün istenilen saatine göre fasılalı ayarlanabilir.

Aydınlatma olarak floresan siparişi verdin sanırım, led kombinasyonuda düşünebilirsin, maliyeti floresanıçok fazla aşacağını sanmıyorum.

7. hasanaytekin

hasanaytekin

İsim:
    Hasan Aytekin
    Dailz soil'in ile ilgili yaptığım araştırmalarda suda dağıldığını öğrendim. Bu ürün gübremi toprak mı tam anlayamadım. (Üzerinde çince veya japonca yazılar var) Hatta denemek için suya attım bir kaç tane ve gerçekten dağıldığını gördüm. Okuduğum bir kaç makalede ve gördüğüm görsellerde genelde bu tarz ürünlerin ortaya konulduğunu gördüm ve bu nedenle ortaya koydum.

Aydınlatma bilgisi için teşekkür ederim. Gerekli düzenlemeyi yaptım. 1 tanesini iptal edip günlük 6 saat yanacak şekilde ayarladım. Kademeli olmayacak değil mi? Direkt 6 saat yanacak kesintisiz?

O cevabınıza hitaben aslında bir cevap yazmıştım. http://www.akvaryumportali.com/threads/8325-Bitkiliye-Nereden-Başlamalı?p=88763&viewfull=1#post88763 Sanırım bunu da görmediniz :( Led olarak düşündüm. Hatta Fatih ile görüştükten sonra Karaköy'e geçtim. Fakat bayram dolayısıyla her yer kapalıydı. Yarında çalışıyorum malesef ve pazarda açık olmayacağını öğrendim o taraftaki elektrikçilerin. Benim bulduklarım ledleri 5 mt top halinde satıyorlar ve 25 tl.

Biraz acele ettim farkındayım ama zaman sorunu yaşıyorum. Hala araştırma yapıyorum. Umarım ciddi bir sorun yaşamam.

Saygılar.

8. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Dasz soil, içinde mineraller ve kil barındıran bitki toprağıdır, bu tür ürünlerin kullanımı, en altta olması tavsiye edilir. Çünkü balçık bir yapıya sahip olduğundan dolayı, içinde bakteri barındırmaz, bakteri bunun üzerinde katmanlarda oluşur. Şimdi problem yok, zaman ile en alt tabakaya inecektir, en alttada kum ile karışıcaktır.

Aydınlatma ilk dört hafta direk yanacak, aralıklı değil.

Şerit ledlerde 5 metresi 25 TL olanlar çok dandik, Karaköy'de Selanik pasajında metre ile veriyorlar metresi 7 TL, bunlardan alabilirsin yapışkan kısmında 3M ibaresi olanlar işine yarayacaktır. Aslında SMD 3 çipli olanlardan alman daha iyi olacaktır ama, metresi 12 TL civarındalar.

Senin kapağının 50 cm sanırım ve içine 8 sıra led düzülebilir. Kombinasyonuda 3 sıra parlak beyaz, 4 sıra gün ışığı ve 1 sırada mavi düşünebilirsin, bir handikapın var 50 cm led satmıyorlar, alacağın Bir metre ve bir metrenin katları şeklinde satıyorlar.

Bunun bağlantısını ikiye bölerek yakacaksan eğer, (böyle daha iyi olur) iki adet 2,5 amper led trafosu alman gerekir. Bunun tanesi ise 8-10 TL arası.

Benim yazdığım yazıda hedeflerinin ne olduğunu ve ona göre bir kurulum yapmamız yönündeydi, ama senin yazdığın cevapta, yazdıklarımın cevabını bulamayınca, konuya yazmadım.:)

9. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Evet acele ile kuruluan bir akvaryum oldu. Çünkü Hasan abi sadece o gün izinliydi. Led yerine 2 adet 15 wattlık florasan kullanılması daha iyi olmazmı ? Yok trafoydu yok buydu derken bir sürü şey almak zorunda kalacak.

Akvaryum şuanda pekte iyi görünmüyor açıkçası bunun bir nedeni ise ışıklandırmanın sarımtırak olması. Ama zamanla aydınlatmada toparlanınca daha güzel birşeyler çıkacağından eminim.

10. görkemtemel

görkemtemel

Hasan bey merhaba ;
    Tebrikler güzel bir akvaryum olucaktır zamanla :) Bence arka fonu siyah yapın çok daha güzel durucaktır :)

11. hasanaytekin

hasanaytekin

İsim:
    Hasan Aytekin
    Teşekkür ederim. Bakalım zaman gösterecek.

12. hasanaytekin

hasanaytekin

İsim:
    Hasan Aytekin
    Yaklaşık 1 ay kadar oldu. 2 hafta önce tasarruflu ampülleri çıkardım, t5 / 15 watt grolux ve daylight floresan ekledim. Kiraz karideslerimden 2'si kabuk değiştirdi. 2-3 tanede 1-2 mm civarı salyangoz oluşumu söz konusu. Cabomba'lar boy attı gidiyor. 1 haftada 3-4 cm uzadılar. Suda bir ara beyaz benek oluştu, 3 gün içerisinde çözdüm. Kayıp yok. Resimleri ekleyeceğim yakın zamanda.

Sayfayı Paylaş