1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Bitkiliye bulaştık ama...

Başlığı 'Bitkili Akvaryum Portalı' kategorisinde iceteasevenadam tarafından 28 Ağustos 2013 başlatılmıştır.

1. iceteasevenadam

iceteasevenadam

İsim:
    Gökhan ZEYBEKOĞLU
    Bi tarif buldum.Adam 8 hafta gidiyor demiş ne kadar doğru bilemiyorum ama ilk onu denicem. Az daha fazlalaştırır kabarcık sayacını denerim.

Ben öncelikle şişeleri ve kapakları el yakacak fakat bir insanın dayanabileceği su ile yıkıyorum, bir nevi bakteriler için steril bir ortam yaratmak için. Bunu yaparken dikkatli olun eğer çok sıcak su koyarsanız şişeler şekilden şekile giriyor, hatta elinizi yakıyorsunuz.

İki buçuk litre şişeye 400 gr şeker ve 4 çay kaşığı kuru pakmaya kullanıyorum. Şişeyi kapaktan 10-13 cm kalana kadar ılık-hafif sıcak su ile doldurup şekeri ilave edip eritiyorum sonra onu oda sıcaklığına gelene kadar rahat bırakıyorum. Orada unutmamak ve kısa aralıklarla ısısını kontrol etmek sureti ile buzluğa koyarak da bu sureyi çok kısaltabilirsiniz. Bütün bunlar olurken 50 ml hafif ılık suda(30-32 derece, sıcak olmayacak) 4 çay kaşığı kuru mayayı köpürene kadar hızlıca çırpın sonra 2 ya da 3 tutam(çok değil) şeker katarak tekrar çok havalandırarak çırpın. Bu bakterileri hem hava ile buluşturur hem de hızlıca aktif olmalarını sağlar. Bu karışım işlem sonunda krem rengi ve güneş yağı kıvamında olmalıdır.
    Şimdi bu karışımı 15 dakika bırakın kendi haline. Bu arada eğer buzluğa koyduysanız şekerli su olan 2.5 lt'lik şişeyi unutmayın.
    15 dakika sonra bayağı köpürdüğünü göreceğiniz maya karışımını oda sıcaklığındaki şekerli suya döküp, kapağı sıkıca kapatıp bekleyin.

Donanım hakkında bilgi vermedim nasılsa forumda bir sürü konu var bununla ilgili.

Ben bu yöntemi kullanarak 6-7 senedir her seferinde aynı sonucu aldım ve bu karışım doğru yapılırsa 6-8 hafta idare etmektedir.
    Genellikle bir-bir buçuk saat içinde ilk kabarcıkları görmekteyim.

Saygılar. ALINTIDIR

veysel bunu beğendi.
  2. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Deneyip görmek lazım, yapmadım hiç denemedim de. Hangisini yapmaya karar verirsen deneyimlerini buradan paylaşırsın. Önemli olan karışımı iyi ayarlayıp şişeyi patlatmamak. Patlarsa evden kovulma durumu çıkmasın ortaya.:D

iceteasevenadam bunu beğendi.
  3. iceteasevenadam

iceteasevenadam

İsim:
    Gökhan ZEYBEKOĞLU
    şişeyi patlatırsam akvaryum masası yerine beni kullanırlar evdekiler :D

veysel bunu beğendi.
  4. iceteasevenadam

iceteasevenadam

İsim:
    Gökhan ZEYBEKOĞLU
    Kargom geldi. Torfu suya batıramıcağımı bildiğim için torfu suya ısladım. Elime alıp sıkınca tertemiz su akıyor. Yıkanmıcağını anlayınca çok mutlu oldum :D. Kumlarıda aldım 20 kilo bazalt kum 6 7 kilo lav kırığı ve fondovivo var. Lav kırığını yıkadım ama bazalt kumu geç olduğu için yıkayamadım. Yarın sabah ona da el atıcam inşallah.

5. iceteasevenadam

iceteasevenadam

İsim:
    Gökhan ZEYBEKOĞLU
    Akvaryumun taban sıralaması Torf-Lav kırığı-Bazalt kum-Fondovivo-Misket gübreler-Bazalt kum. İçi su doldu dış filtre takıldı suyun dinlenmesini bekliyeceğim 1 hafta. Elimde 2 gro-lux lamba var 90 cm 30w 1 aquastar birde daylight lamba alıp dekoru tamamladıkdan sonra bitkileri eklicem inşallah. Fotoğrafları en yakın zamanda atıcam.

6. gokhantiknaz

gokhantiknaz

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Gkohan tiknazoglu
    Aydınlatma da öncelikle grolüxleri kullanın.yosun oluşumunun önüne geçecektir.sonrasında aquastar a dönebilirsiniz.belki 3 4 ay grolüx kullanımını tavsiye ederim.

Tabanınız da çok kalabalık geldi sıkıntı olmaz inşallah.

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk 2

7. iceteasevenadam

iceteasevenadam

İsim:
    Gökhan ZEYBEKOĞLU
    Tabanın kalabalık olmasından nasıl bır sorun cıkabılır kı.

8. gokhantiknaz

gokhantiknaz

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Gkohan tiknazoglu
    Torf-Lav kırığı-Bazalt kum-Fondovivo-Misket gübreler-Bazalt kum

Bir çok katman var.torf ile gübreyi sağlıyorsunuz zaten ayrıca lav kırığı ile demir ve üzerine misket gübre ile bir takviye daha.bu gübreleri alabilecek bitki ve co2 ve iyi bir aydınlatma şart oluyor. Diğer girdiler de önemli tabiki.

Bir diğer zorluğu da bitki sökmesi...

9. iceteasevenadam

iceteasevenadam

İsim:
    Gökhan ZEYBEKOĞLU
    Akvaryum hızlı bir kurulum olmuyor zaten. Co2 yi halledicem. Zaten ışık düzenim bence yeterli 120 litre akvaryuma 100w ışık yeterli olur.

10. iceteasevenadam

iceteasevenadam

İsim:
    Gökhan ZEYBEKOĞLU
    Torf suyu biraz sararttığı için suyu 2 güne bir %40 lık değişimle normal haline getirdim. Filtre ve ısıtıcı normal çalışıyor. Bitkiler gelene kadar su hazır olur inşallah. Yaklaşık 1 haftası var. Balıkları 2 hafta sonra falan eklicem. Çok isterdim fotoğraf eklemek ama sadece bitkileri ve balıkları ekledikden sonra fotoğraf eklicem. Zaten fotoğraf makinem yok telefonla çekicem. Bulanık çıksın istemiyorum.

veysel bunu beğendi.
  11. gokhantiknaz

gokhantiknaz

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Gkohan tiknazoglu
    Bitkileri eklemek için suyun hazır olmasını beklemenize gerek yok. Taze suyu daha çok sever bitkiler. Tabi gelmediyse yapacak birşey yok :)

12. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Tanım biraz eksik olmuş bence, bitkilerde elbette taze suyu sever ama bunu oturmuş akvaryumda sever kontrolsüz ufak bir amonyak artışı bir gün içinde yosunlara kapı açabilir.

Alparslan bunu beğendi.
  13. iceteasevenadam

iceteasevenadam

İsim:
    Gökhan ZEYBEKOĞLU
    Son kez gece su değişimi yapıcam. Işık tesisatını 1 grolux 1 daylight + 1 grolux 1 aquastar diye ayarlıcam. 2 ay kadar sadece grolux le daylight i yakıcam. Yosun olmaması amacıyla. Sonra aşama aşama yükselticem. Sıvı gübreyi ise Bitkilerin tanka alıştıklarını görünce eklemeyi planlıyorum. Bitkileri ve canlıları nereden alıcağım hala mechul

14. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Benim akvaryumda bitkileri dikeli 17 gun oldu hala isik az veriyorum. Onemli olan gelisimi takip etmektir. Sakin olmakta gerek tabi. Isiklari 1 litreye 0.5 watt gelecek sekilde ayarla onerim 1 grolux 1 daylight olur oyle ayarlamaya calis. Sonra bitkileri yavas yavas takip et onceleri gelismeyecek sakin ol 1 haftaya toparlarlar kendilerini gelistikce gelismeye baslayacak bir muddet sonra duracak sonra isiklerin suresini uzat ilk basta 6 saatle baslamak dogrudur isiklarin suresini uzatincada uzamaya baslayacaklar hala gubre vermiyoruz ama. Duzenli su degisimlerinide yapiyoruz 3 gune 4 gune bir riske atmiyoruz. Her gun takip sart yesil su ilk 3 haftalik donemde olursa olur sonralari buyuk bir olay olmazsa olmaz kolay kolay. Baktik isiklar saati arttirincada buyumemeye basladi bu sefer 1 floresan daha ekliyoruz bununda daylight olmasinda fayda var. Sonra yine gozlem baktik bu seferde durdu gelisme hala gubre vermiyoruz bir floresan daha ekliyoruz ve tum hepsi calisacak sekilde ayarliyoruz ( 4 floresan vardir diye konustum ) bakiyoruz yine gelismenin durmasini takip ediyoruz. Su degisimlerini azalta biliriz haftada 1 %50 olacak sekilde. Bu sekilde de buyumenin durma noktasina gelmesini bekliyoruz. Ve gubrelemeye basliyoruz. Ama bu surec icerisinde surekli isiklar yandiginda co2 takviyesi yapmak sart.

15. iceteasevenadam

iceteasevenadam

İsim:
    Gökhan ZEYBEKOĞLU
    Uzun zamandan sonra kurabildim akvaryumu. İzmir pet fuarından bitkiler aldım. 30w daylight 39 w aqua star 50w gro lux lamba var. Resimleri yakında atıcam. Bir kaç değişiklik yaptıkdan sonra.

16. iceteasevenadam

iceteasevenadam

İsim:
    Gökhan ZEYBEKOĞLU
    4 erkek 8 dişi lepistes ve 6 tane neon balığı var. Yati kökü aldım sıcak suya ısladım batmasını bekliyorum. Akvaryumun en son fotoğrafını atıcam. İnşallah beğenirsiniz.

Sayfayı Paylaş