1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Bitkiliye Geri Dönüş.

Başlığı 'Bitkili Akvaryum Portalı' kategorisinde aqua_boy tarafından 10 Ocak 2011 başlatılmıştır.

1. aqua_boy

aqua_boy

İsim:
    Cenk Sinor
    Merhabalar;

Uzun düşünceler, arşivden bakılan eski fotoğraflar, gözümün önünde canlanan eski manzaralar.. Sonuç olarak Cenk Sinor "Bitkiliye" geri dönüyor:basardim: Evet uzun uzun düşündüm ve beni mutlu eden akvaryumun bitkili akvaryum olduğunu farkettim ve daha düzenli, programlı bir bitkili akvaryum kurmaya karar verdim. Ama kafama takılan bazı sorular ve problemler var. Sizlere danışmak, fikir almak istiyorum. Öncelikle kafamdakilerden bahsedeyim ve bu kararı almamda etkili olan eski akvaryumumdan bir kare ekleyeyim;

Tankım 115*50*50 mobilyalı, klasik birşey.. :)

Taban olarak eskidende yaptığım gibi Coco Peat, Sera Floredepot, Misket Gübre ve Hagen Siyah kullanmayı planlıyorum. Ama şimdi ADA'nin, Knott'un kumları vs. geldi, incelemeye aldım. Sizinde önerilerinizi beklerim.

Aydınlatma olarak ise problemim yok 4*36W T8 ve 2*39W T5 armatürlerim var. Sanırım yeterli gelecektir. Peyzaj dahilinde çok uçuk bitkiler kullanmayı planlamıyorum.

En önemli problemlerim ise Filtrasyon ve Co2.. Filtre olarak elimde Eheim 2012 iç filtre var ve gayet yeterli bir alet, başka filtre kullanmayı planlamıyorum. Dış filtre kullanma imkanım malesef yok. Co2 olarak ise açıkçası mayalı sistem düşünüyordum ama eski tecrübelerim aklıma geldi ve geceleri Co2 kapatamadığım için kaybettiğim balıklar vs. aklıma geldi. O yüzden ciddi bir şekilde tüplü sistem düşünüyorum. Ama inanın nasıl olucak, fiyatlar nasıl hiç bir fikrim yok.

İlk olarak aklıma gelenler bunlar.. En kısa zamanda kafamdakileri toparlayıp kurulum aşamasına geçmek istiyorum.

Şimdiden çok teşekkür ederim.

volkantr34, reis, james_34 ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  2. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Cenk öncelikle hayırlı olsun. Senin tasarımlarını beğeniyorum ve bu seferde güzel şeyler bekliyorum açıkçası. Tankın 280 litre civarı aydınlatman ise 222 watt sanırım. Kumdu şuydu buydu derken litre başına 1 watt düşer. Buda oldukça iyi. ADAnın ürünü dediğin dazs soil olması lazım ben kullanıyorum. Oldukçada memnunum. Tabanda coco peat yerine dazs soil kullanabilirsin. Benim tabanımda soil, sera floredepot ve hagen siyah kumdan oluşmakta. Oldukçada iyi bir taban. Memnunum. Bitkili akv. Kurulum konumu incelersen rada kurulumlar var. Link veremiyorum telefonda olduğum için...

3. aqua_boy

aqua_boy

İsim:
    Cenk Sinor
    Fatih ilgin için çok teşekkür ederim. Dediğin gibi aydınlatma olarak oldukça avantajlıyım ufak bir hesaplama ile litre başına 0,9W kadar düşecek ve böylelikle sanırım hep hayalimde olan Cuba ile zemin kaplayabileceğim. Zaten çok uçuk bitkiler düşünmüyorum... Benim kafama takılan konu şuanlık filtre, sizce iç filte ile devam ettirebilirmiyim ?

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cenk hayırlı olsun kararın. Bir yerde dur artık bence de. Maşallah arı gibisin ama yalan yok neye elini atsan sonunda güzellik oluyor. Bunda da aynı olacağından şüphem yok. Gelişmeleri merakla bekleyeceğiz.

5. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Cenk malesef çoook zor. Çünkü bitkilide kopan yapraklar vs. olduğu için filtresiz yapamazsın. Dış filtrenin mili kırıldığında 2 gün dış filtresiz kaldım. Hemen kumun üzeri bir tortu ile kaplandı. Kurtulana kadar çook uğraştım. Bu arada çok uçuk bitkiler düşünmüyorum derken ne kastettiğini anlamadım :) Cuma bakımı en zor olan bitkilerdendir. :) Bende de şuanda litre başına 1.3 watt ışık düşüyor. Yaryıl tatilinden sonra tankımı yeniden kuracağım ve cuba eklemesi yapacağım bende.

6. aqua_boy

aqua_boy

İsim:
    Cenk Sinor
    Temel Abi teşekkür ederim, malzeme kısmını bitirdiğim zaman kurulum başlığımı açacağım.

Fatih sağolasın tekrardan. Uçuk bitkiler derken, aşırı zor türleri kastetmiştim. Filtreye gelirsek kesin kararım iç filtre ile devam edeceğim.

Gelişme olarak kumlarımı aldım ve aydınlatma sistemimi tamamladım. Şimdi tek eksiğim Co2 ve hala karar veremiyorum tüplü sistemden ailemin çekinceleri var sonuçta tüp ve kaçak olayından vs. korkuyor. Ama büyük ihtimal tüplü sistem kuracağım. Eğer olurda mayalı sistem kurarsam sizce nasıl olur ? Geceleri Co2 zehirlenmesinden balık kaybetmekte istemiyorum açıkçası.

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  7. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Hayırlı olsun Cenk.

Tüplü sistem en güzeli ve risksizi, mayalı düşünürsen, geceleri bir şekilde Co2'yi akvaryumdan uzaklaştırman.

8. aqua_boy

aqua_boy

İsim:
    Cenk Sinor
    Teşekkür ederim Murat Abi. Acaba önereceğin malzemeler varmıdır tüplü sistemde birde Abi tecrübelerine dayanarak filtre olayına ne diyorsun acaba ?

9. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Açıkcası yaklaşık 300 litrelik bir hacime, iç filtre beni düşündürdü. Sen filtrenin performansına güveniyorsun ki kararını vermişsin.

Malzemeyi Karaköy'den alırsan daha ucuza maal edeceksindir.

Alacakların ise,

Co2 için regülatör, (Yıldız markaydı sanırım,) Perşembe pazarı Hırdavatçılar çarşısı.
    Selanoin valf, Necati bey cad. valfçiler rekorcular.
    İsta 3 in 1 M boy diffüzör 2 adet.

10. aqua_boy

aqua_boy

İsim:
    Cenk Sinor
    Tekrardan çok teşekkür ederim Murat Abi. Co2 de anladığım kadarıyla, sıralama şu şekilde oluyor; TÜP -> REGÜLATÖR -> SELENOİD VALF -> İNCE AYAR VANASI -> DAMLA SAYACI -> DİFÜZÖR... Anladığım kadarıyla T ile 2 farklı yerden Co2 vermemi tavsiye ediyorsun Abi. Tüpüde 2 yada 5 kiloluk almayı planlıyorum. Filtre 570 lt. debili gerçekten performansı harika, beni tek düşündüren acaba yüzey akıntısı ile Co2 suda çözünemeyip uçması..

11. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Tüp sıralaması aynen öyle, ince ayar vanasına ben gerek duymuyorum açıkcası, regülatörün iyi ise gerekte yok, çünkü bir sefer ayar yapıyorsun.

2 kg lık tüp yaklaşık 4 ay gidiyor, 5 kg lıkta dolumu unutursun, ama boyut biraz uzun oluyor.:)

Filtre su yüzeyini hareketlendirmesi, bitkilerin adaptasyon süresi içinde, suya oksijen sağlamış olursun. Bitkiler fotosenteze başladığında biraz daha aşağıya düşürsün filtreyi..

12. aqua_boy

aqua_boy

İsim:
    Cenk Sinor
    Anladım Abi, tekrardan çok teşekkür ederim. Filtre gerçekten iyi, özellikle debi ayarı yapma olanığı tanıyor istediğim miktarda akıntı ayarlayabiliyorum istediğim yöne. Sen ne marka regülatör kullanmıştın Abi ? Araştırdığım kadarıyla Yıldız iyiymiş..

13. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    Cenk hayırlı olsun diyelim.Ortaya çok güzel görüntü çıkacağına şüphe yok merakla bekliyoruz.

14. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
  15. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Murat abi 280 litrelik tanka iç filtre yeterli gelirmi yahu ? Sık su değişimi yapılarak olabilir ancak diye düşünüyorum. Bence buna 1 tane ekol 15 olsada lazım...

16. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    Cenk son durum nedir gelişmelerden haberdar et arasıra.

17. aqua_boy

aqua_boy

İsim:
    Cenk Sinor
    Malesef malzemeleri tamamlasamda kurulum 2-3 ay sonraya ertelendi.. :(

Sayfayı Paylaş