1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Bitkisel Diyet ve Artemia ?

Başlığı 'Akvaryum Yemi Araştırma Portalı' kategorisinde Erman Pehlivan tarafından 17 Ağustos 2010 başlatılmıştır.

1. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Arkadaşlar hepinize selamlar öncelikle. Balıklarım ağızlarına yumurta aldı biliyorsunuz. Yavu sahibi ol ondan sonra düşünürsün demeyin, bunları önceden düşünmek gerekli :)

Balıklarım Mpanga ve bitkisel diyetle besleniyorlar. Olaki balıklarım yavru verirlerse, artemia vermelimiyim yavrularına? Vermemelimiyim? Bide hazır çıkarılıp kurutulmuş artemia var prodac'ın

http://www.otuz.com/product_info.php?cPath=9420_896_9419&products_id=27054

Bunu mu alsam yoksa kendim

http://www.otuz.com/product_info.php?products_id=13736

bunu mu alıp çıkarmalıyım? Ne önerirsiniz? Ayrıca artemianın yanında Tetramin ve Sera Vipan baby vermeyi düşünüyorum şayet yavru alırsam. Ne dersiniz ne önerirsiniz?

Tecrübelerinizden faydalanmak beni mutlu edecektir. ;) Saygılarımla.

2. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Artemia verip vermemen konusunda fikrim yok. Bilmeden yorum yapmak yanlış olur.

Ama hazır kurutulmuş artemianın pek faydası olmaz. Kendin alış çıkarmanı tavsiye ederim. Çıkarmak çok zor değil. Ama seranın alma bence pek çıkmıyor. Forumlarda satan arkadaşlardan al sadece artemia yumurtası. Hem daha uygun hemde daha verimli. Akgün Cem nicli arkadaşta var. Sera'nın artemiasından memnun değiller ararştırırsan görürsün zaten abi...

Diğer bahsettiğin yemlerden de vermen gerek. Sadece artemia vermemelisin.

Erman Pehlivan bunu beğendi.
  3. james_34

james_34 Üstad Üye...

İsim:
    can candaş
    Erman, artemia tabiki verebilirsin. Bir öğün toz haline getirdiğin bitkisel yemleri ver bir öğün ise artemia.

Kabuksuz/kurutulmuş artemia alma. Ben içinde barındırdığı besinleri kaybettiğini düşünüyorum.Zaten çıkartılmış artemia içinde 3 gün sonra besinsel değerini kaybeder,sadece tokluk hissi uyandırır diyorlar ; ee o zaman kurutulmuş ne kadar süre kalıyor değil mi :) Seranın artemiasını ya da başka markanın al , kendin çıkart.

Belli aralıklarla da dip çekimi yap , gerek kurutulmuş gerekse kabuklu artemia bir süre sonra suyu kirletiyor. Bunu yapmazsan yavru akvaryumundaki su bozulur ve canlı kaybı yaşanır. Her gün 2.5 lt ya da 5 lt dip çekimi yap ( yavru akvaryumunun hacmine göre değişir) bak bakalım yavruların nasıl gelişiyor ;)

4. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Omeganın var bide artemia sı. Ondan alacağım oda 18 gram kadar. Ne kadar eder 18 gram bilemiyorum. İki balığımında ağzında yumurta var. Azar azar mı çıkarmalıyım artemiaları peki yavru olduğunu varsayarsak? Yani 18 gram artemia, 10 - 15 mpanga yavrusu olduğunu varsayarsak ne kadar artemia gereklidir? Azlık çokluk kavramını hiç bilmediğim için, önceden çok çok artemia çıkarıp ziyan etmek istemediğim için soruyorum. :)

5. james_34

james_34 Üstad Üye...

İsim:
    can candaş
    1 silme çay kaşığı fazlasıyla yeter Erman :) Sakın fazla çıkarcam diye çok koyma bu sefer çıkmaz. Ziyan olur.

Artemia düzeneğini biliyorsundur, tuz oranını da düzeneğine göre ayarlanır.

6. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    düzeneği DIY bölümünden bakıcam. Buraya ilk üye olurken okumuştum böyle bir makale. :) Oradan hallederim. Filtre malzemeleri, bi tane elektronik derece, her zaman kullandığım tetra pro vegetable yem, kuzene bi kaç bişey ve artemia siparişini verdim. Sonuçta yavru alacağım diye değil, zaten sipariş verecektim internet üzerinden, iyi denk geldi zaten 3.5 TL bişey artemia. Teşekkür ederim yardımlarınız için ;)

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Ben olsam haftada bir Sera Kril veririm. Uçurur, şişirir, patlatır. Ancak ! yavrular 20 günlük olmadan verme sakın yakar çıkarır.

8. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Araştırayım abi bakayım nasıl birşeymiş.

9. james_34

james_34 Üstad Üye...

İsim:
    can candaş
    1.5 ltlik kola şisesinden yapacaksın. Alt kısını 3-4 parmak kadar kesiyorsun , kapagını hava taşı girecek şekilde oyuyorsun. Tuz olayını da eskiden fotoğrafçılarda film kapakları olurdu. Tuz miktarın o ölçüde olacak. Su olarak içme suyu kullanacaksın.

Yaklaşık 24-27 saat sistemi çalıştıracaksın daha sonra artemialar çıkacak. Ben 24 saat sonunda artemia çekiyordum , daha sonra 3 saat sonra bir daha...Suyu komple bir kavanoza koy, etrafını folyo ile kapla ya da kavanozu sıyaha boya. Sadece bir miktar alanı boyama ya da kaplama. Işıgı oraya vereceksin tüm artemialar orada toplanacak böylece toplamada çok zorluk çekmeyeceksin.

Daha sonra çektiğin artemiaları tülbentten geçir. Yani suyu süz. Süzdüğün artemiları , içme suyu ile biraz yıkarsan tuzlu tuzlu vermemiş olursun.

Bu arada çıkmayan yumurtalar dipte , çıkmış yumurtaların kabukları üstte olur. Zaten daha sonra kavanozda beklet hepsini. Çıkanlar üstte olacak onları da hava hortumu ile güzelce çekersin.

Bu arada artemiaları çekmek için ister hava hortumu istersen enjektörle çekersin. Enjektörü tavsiye ederim.

Sıkıntı olursa ben burdayım ;)

Erman Pehlivan ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  10. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Çok teşekkür ederim bilgiler için Can hocam. Yavrular çıksın da bi hele :D Gerisi kolay. =)

11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Artemiaları çıkarmadan önce doğal yoldan rotifer ve fitoplankton üretmeye uğraştım. Yeşil suyu çok başarılı elde etmiştim. Fakat Marmara deniz suyunda istediklerimin oluşum oluşamadığını göremedim. Bunun ardından yeşil suyu değerlendirmek istedim. Bu suya çıkardığım artemiaları ekledim ve videodaki artemialar aşağıdaki suyu 3.cü gün sonunda cam gibi yaptılar. Elbette konuya uygun video çekmeyi ihmal etmemiştim. Artemiaları uzun süre besili olarak bekletmek mümkündü ama benim percula yavrularına rotifer şarttı ve artemialar balıklara ziyafet oldu.

http://www.akvaryumportali.com/threads/1243-rotifer-ve-fitoplankton-kulturunu-dogal-yoldan-uretmek

[GOOGLE]-6033925392188022264[/GOOGLE]

[IZLESENE]1474478[/IZLESENE]

Sevgiler...

Erman Pehlivan ve james_34 bunu beğendi.
  12. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Abi çok ama çok teşekkür ederim :) Çok güzel bilgiler. Kargom bugün geldi. Artemialar da doğal olarak yani. :) Krill de aldım, tetramin baby de. Dişilerimden biri (ilk tecrübesi olan) yutmuş yavruları. Ama ikinci tecrübe edinen daha küçük boyda olan dişim hala çeviriyor ağzında yumurtaları. Bugün 5. günü. Bakalım, eğer tutabilirse yavruları, çok güzel olur. Tüpçükleri hala şiş bütün dişilerimin. Ta bi bu aynı boyda yavru büyütmenin verdiği avantaj olsa gerek. Aynı batımın yavruları olduğu için hepsi hemen hemen aynı anda ergin oluyorlar sanırım. İş yerindeyim videoları inceleyemedim ancak eve gider gitmez inceleyeceğim ;)

YIKIKTEMO bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş