1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Bitmeyecek Sandığım Askerliğim

Başlığı 'Hayata Dair Her şey' kategorisinde reis tarafından 8 Ekim 2010 başlatılmıştır.

1. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Merhabalar,dün işyerime Şemdinlide görevli ama izne gelmiş bir başçavuş geldi.Bağlı bulunduğu karakolun ufak bir tabela işi varmış onu hallettim. Tabi bu arada askerlikten konu açıldı.Epey bir muhabbet ettik ve kendimi gene asker sandım.Halada o pskolojiyi atamadım üzerimden.:D Unuttum sandığım askerlik günlerim geldi aklıma ve sizlerle paylaşmak istedim.

Zor ama güzel günlerdi.

Askerliğim boyunca tam 8 kere sürgün aldım ve son durağım Allahuekber dağlarının yamacına kurulu bir dağ karakoluydu.Resimde belirttiğim nokta karakolumuzdu.Kuş uçmaz kervan geçmez bir yer burası.:der:

Kim verdi len o silahı elime ? :D:D:D:D Benim kadar boyu var yaa.:D:D:D:D

Yakınlarda bir köy vardı ama terör yüzünden boşaltılmıştı.
    Bu arada resime dikkat. Ağustos ayındayız ve hala kar vardı.Hayatımda karın kurtlandığını ilk burda görmüştüm.:hasta:

Allahuekber dağının tam zirvesinden btc boru hattı geçiyordu ve buranın devriyesi bizdeydi.Gece gündüz daha çıkardık.

Günler bir iyi bir kötü geçiyordu ama en kötüsü sıkıcıydı.Karakolun arazisi çok büyüktü ve rütbelilerin kaldığı birde lojman vardı.Aileleriyle burda kalıyorlardı. malum bende çocuk sevgisi inanımaz derecede ve birde kendi çocuklarımdan ayrı kalmanın hasretiyle komutanların çocukları için bir dönme dolap yapmaya karar verdim. Malum dağbaşında çocukların eğlenebileceği hiçbirşey yoktu.Krk kom. na durumu anlattım başta çok sevindi iyi olur böyle birşey çocuklar için desede,malzeme sıkıntımız vardı.:der:Birgün btc hattında devriye atarken şantiye şefini gördüm. Etrafta hurdalıkta birsürü profil,boru vs vardı. Şefe durumu anlattım.Oda bana hurdalıktan istediğin kadar malzeme alabilirsin deyince bizim devriye land ını biranda yük kamyonuna çevirdim ve malzemeleri yükledim.:heyo: Kaynak,taş motoru vs gibi takımlarıda yakınlardaki bir köyün muhtarından temin ettik. Ve başladım işe. Bu iş benim için çok iyi olmuştu. Orda çok fazla boş zamanım vardı ve vakit geçirmek için çok güzel bir uğraştı.

Aslında ilk başta tekli bir dolap yapmayı düşünüyordum fakat komutanların toplam 4 çocuğu vardı. Bende bunu dikkate alarak aynı anda 4 çocuğunda binebileceği bir dolap yapmaya karar verdim.

Demir aksamını btc den temin ettik,bilya ve torna işini Erzuruma hastaneye kontrole gittiğimde ordan hallettim.

Eee ilk turu ben attım tabi onca emeğim var sonuçta.:D

Sonra çocukları kovup arkadaşlarla akşama kadar bindik.:D ocuklar kedi gibi bakıyorlardı yaa.:D:D:D

Bu iş yaklaşık 3 ay sürdü.Dolabın bitmiş hali süperdi.super:gif

Çocukların dolapta eğlenirken çektiğim resimleri vardı ama bulamadım.:hasta:

Bunlarda benim sorumluluğumda olan dostlarımız.( krk kom bana zimmetlemişti bunları:hasta: )

Doğunun bildiğiniz gibi geçimlerinin büyük bir kısmı hayvancılıktan. Dolayısıyla küçük yada büyükbaş hayvan bolluğu var buralarda ve büyükşehirlere nazaran çok çok ucuz. Her hafta bir koç alır güzelce cağ kebapı yapardık.

Bu arada laf aramızda kalsın süper kasabımdır.:shh:

Artık teskereci olmuştum.Şafak sıkıştırıyordu derken birgün yemekhanede bir vukuat daha çıkarttım ve bir önceki sürgün yerime geri sürdüler.:D
    Burda baktım benim has torunlarım gelmiş. Hemen bunları iştimaya çektim.:)

Bu karakolda kalorifer yoktu.Koğuş dahil heryerde sobalar vardı. Şansıma tüküreyim son günlerimi yatarak geçiririm derken buraya tadilat emri gelmiş.:der: Sanırım yemekhanede ettiğim kavga bahanesi olmuş bu işin.Buraya elinden her iş gelen bi asker lazım diye buraya geri sürmüşler beni. Yani iyi kazık yedik.:der: Karakol,yemekhane,koğuş heryeri kaldırdık,çatıları değiştirdik,bu sırada kalorifer kazanı yolladılar.Kazanla beraber birde sivil usta geldi.Birkaçgün takıldı bana iyice tarif etti işi çekti gitti.Bütün hatları ben döşedim ve kazanı petekleri nevarsa ben monte ettim.:der:

Birtek buda değil,tüm karakolun elektirik tesisatlarını yeniledim ve bu arada btr ler ve land larında tüm bakımları bendeydi.:der:

Bunlar btr lerimizdi.

Üzerlerindeki doçka lara hasta oluyordum.super:gif

Askerlik bittikten sonra anladımki,askerlik sadece silah almak,nöbet tutmak,operasyona göreve katılmaktan ibaret değilmiş.:ay:

Ogünleri bazen özlüyorum.Benim gibi 30 yaşında olupta ardında 3 çocuk bırakarak askerlik yapmış biri olarak zor olsada genede güzel günlerdi.

Biraz uzun yazdım kusura bakmayın.:yun: Aklıma askerlik gelince paylaşmak istedim.saygılar:gif

lepistes, murer, Aguila Negra ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Vay koçum benim. Yakışmış piyade elbisesi. Orda da çalışmışsın kaynak işleriyle bolca. Bulmuşlar ustayı yeniletmişler karakolu anlaşılan. Paylaşımın için ve emek verdiğin fotoğraflar için teşekkürler Olcay.

reis bunu beğendi.
  3. camfaus

camfaus

İsim:
    M.S.ÖZKAN
    Reis bey maşallah. Reis bey deyince aklıma hep vizontele geliyor:D Askerlik her türk evladına yakışıyor ah birde şu psikolojik yıpranma olmasa ama oda tuzu biberi işin nediyelin vatazn sağolsun.

reis bunu beğendi.
  4. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Temel abi piyade değil,jandarmaydım.:)

Evet abi fena çalıştım askerde. Bilirsin ben çalışmaktan zevk alırım.Aslında bana şunu yap bunu yap diyen olmadı. Her işe ben zıpladım onu yaparım bunu yaparım diye.:hasta: Ama abi ne yapayım dağın başındasın,tel çekmiyor,tv çekmiyor,telsiz çekmiyor,radyo çekmiyor karakolda bi ankesörlü telefon var oda çalışmıyor kalmışsın dağın başında:der:. Kafayı sıyırmaya zaten meyilliyim bilirsin.Sıyırmamak içinde bana meşgule lazımdı.O yüzden her işi yaptım vakit geçirmek adına.. Ben krk postasıydım.Hergün ilçeye giderdim ( ilçe dediğim,istanbulun en ufak mahallesinden bile küçük ) akşam dönerdim bunları günde birkaç saat çalışarak yaptım sabahtan akşama kadar değil yani. Ama hatrı sayılır bi emeğim oldu o karakollarda yalan yok. Aydınlatmalarından araçlarına kadar el atmadığım kalmadı. Vatanıma,askeriyelerime karakollarıma helal olsun hakkım.Bugün olsa gene canla başla yaparım.

Özkan bey , hiç sormayın. Zaten şu pskolojik bozukluklar olmasa askerlik dediğin birşey değil aslında .Herşey yaşında güzel ama. 20 yaşında çivi gibi delikanlı olup,ardındada kafanı takacağın kimse yoksa askerlik 15 ay değil 15 sene bile yapılır.Ama gel gelelim benim gibi askerlikten 10 sene kaçmış ( mecburiyetten) giderken ailesini emanet edebileceği kimsesi olmadan sadece Allah a emanet ederek ve ardında gözü yaşlı bir kadınla beraber 3 tanede çocuk bırakarak gitmiş biri için bu pskoloji sağlam olsada darmaduman olur.:der: Ve öyle olduda.Bu kısaca yazdığım 8 sürgünden bazı şeyler anlaşılıyordur mutlaka.:)

5. Toprak Akalın

Toprak Akalın

Yer:
    MERSİN
    İsim:
    Toprak Akalın
    Vay be! Ne askerlikmiş. :) Askere gitmek için sabırsızlanıyorum.

NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYENE!

6. myillar

myillar Marmara Tuzlucu Üstad Üye

Yer:
    istanbul-pendik
    İsim:
    Mesut YILLAR
    Vay hocam döktürmüşsün bedelli yaptın herhalde 8 sürgün yediğine göre bedelini bayağı ağır ödetmişsin :D
    Ardında coluk cocuk bırakma hele eski şartlarda çok daha zor şimdi her kantinde internet var msn var hasretlik kolay.

reis bunu beğendi.
  7. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Hocam çok değil,2005 in sonunda geldim askerden.Yani daha yakın zamanda. Ama hala internetti telefondu bu gibi özelliklerden yoksun bölgelerimiz var. Bunlardan biride bulunduğum yerdi.:der:

8. lepistes

lepistes

İsim:
    Muhammed Ali Tavur
    Çakı gibi asker dedikleri bu olsa gerek :)

reis bunu beğendi.
  9. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Tırnak çakısımı Muhammed ? :D

Sayfayı Paylaş