1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Biyo lchtho çözelti..

Başlığı 'Tatlı Su Hastalık Tedavi Portalı' kategorisinde Bjkolik tarafından 11 Ocak 2011 başlatılmıştır.

1. Bjkolik

Bjkolik

İsim:
    Tolgahan
    Biyo lchthyo çözelti ilacı kuyruk erimesinde de tedavisi var mıdır. Reçetesinde bir çok hastalığa iyi geliyor, fakat merak ettiğim bu ilacı kullanırken. 3 _4 saat motor kapalı duracak diyor, kaç saat havasız kalabilirler ki ? saat:gif

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Motordan kasit Dis filtre ve icinde varsa aktif karbon icin gecerli. Yani hava motoru calisacak veya ic filtre kullaniyorsan calissin sorun yok.

Bir ilac bircok hastaliga iyilestiririm diyorsa parazit odakli bir ilac demektir yani hastalik sebebi parazitik ise bunlari ilac icerigine yazarlar genelde.

Kuyruk erimesine iyi gelirmi fikrim yok.

Cep mesaj.

3. Bjkolik

Bjkolik

İsim:
    Tolgahan
    Aslında ben bu ilacı kuyruk erimesine iyi gelirmi diye almıştım.İlacı aldığım akvaryumcu bana zaten kuyruk erimesi vitaminsizlikten oluyor sana Biyo lchthyo veriyim dedi.Sizlerede soralım dedik,reçetesinde kuyruk erimesine iyi gelir diye bir şey yazmadığı için biz de şüphelendik.

4. hasanaytekin

hasanaytekin

İsim:
    Hasan Aytekin
    * Aktif karbon olan iç, dış ve şelale filtreler akvaryuma uygulanan ilaçları pasif duruma getirmektedir. Bu nedenle kapalı olması istenmektedir.

5. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Biyo ichthyo 50 cc Çok Amaçlı İlaç

Bileşimi:

Her 100 ml'de : 17.0 mg 9-Amino-acridine Hidroklorür, 6.4 mg Crystal Violet, 32.0 mg Methylene Blue ihtiva eder.

Kullanım Sahası:

Akvaryum balıklarının aşağıdaki paraziter hastalıklarının tedavisinde tesiri yüksektir.

Beyaz Benek Hastalığı :

Hastalığın etkeni sularda bulunan ıchthyophthirus multifilis denilen bir protozoan'dur. Hayatının bir dönemini balığın derisi üzerinde geçirir. Derisinin üzerine bir delik açarak yerleşen parazit balığın kanı ile beslenmeye başlar. Büyüyen parazit, balığın üzerinde gözle kolayca görülen beyaz benekler oluşturur.

Costia Slımy Deri Hastalığı:

Costra necatrix,chilodenalla cyprini isimli kamçılı protozoan olan parazit akvaryum balıklarının derisi üzerine veya solungaçlarına yerleşrek kızılımsı görünüşte iltahaplanmalar meydana getirir. Hasta balıklar sallanarak yüzerler ve sert yerlere sürtünme ve kaşınma eğilimi gösterirler. Daha ziyade zayıf düşmüş balıklar hastalanırlar. Yavru balıklar için çok tehlikelidir.

Trıchodına Ve Trıchodınella Hastalığı:

Akvaryumlara çoğunlukla canlı yemler ile bulaşan bir protozoan hastalığıdır. Deri üzerinde mavi beyaz lekeler (Benekcikler) oluşur. Solungaç üzerinde tahribat yapar. Yaygınlaşır ve çoğalırsa öldürücü olabilir.

Velvet Hastalığı (Tatlı Su Kadife Hastalığı):

Oodinium isimli protozoan türleri deri üzerinde epidermis tabakasına ve solungaçlara yerleşerek hastalığa sebep olur. İç organların epitel dokusuna da yerleşebilir. Olgunlaşan parazitler akvaryum dibinde bölünerek çoğalan sporları ile diğer balıklara bulaşır. VELVET hastalığında balıkların yüzgeçleri kırılır ve kırılma yerlerinde enfeksiyon görülür. Deri üzerinde mavi beyaz lekeler belirir.

Deri Parazitleri Hastalığı:

Gyrodactylus ve Dactylogyrus isimli hermitler, balıkların deri veya solungaçlarına özel tutucu organları (vantuzları) ile tutunurlar.

Mantar Hastalıklarında :

Saprolegnia, Achlya gibi mantarların deri üzerinde meydana getirdiği tahribat da Biyo-ichthyo ile tedavi edilir.

Kullanım Şekli ve Dozu:

Hastalık görülür görülmez 20 litre akvaryum suyuna 10 cc (takriben bir kapak) Biyo-ichthyo hesaplanarak hemen konulmalıdır. Böylece akvaryumda çoğalmış parazitlerin diğer balıklara bulaşması önlenmiş olur. Şiddetli hastalıklarda dahi Biyo-ichthyo kullanılmasından 2-5 gün sonra balıkların hastalıklarından kurtuldukları görülmeye başlar. Akvaryum suyunun 28-30 Co 'ye getirilmesi tedaviyi hızlandırır. Tedavi süresi hastalık cinsine göre değişsede normal olarak 4-6 gün yeterlidir.

Diye yazılmış ancak, kuyruk erimesinde işe yararmı bilemem. :smiley33:

ayberkbyberk bunu beğendi.
  6. Bjkolik

Bjkolik

İsim:
    Tolgahan
    Evet aynen böyle yazıyor.İşte buraya konu açmamın da bir sebebi de bu kuyruk erimesinde işe yarıyormu bilmiyorum.Bana yarar diye sattılar.

Sayfayı Paylaş