1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Biyolojik döngü [Temel - Ne nedir, değerler vb]

Başlığı 'Tatlısu Genel Konular Portalı' kategorisinde Ulvi Özuğur tarafından 10 Ekim 2014 başlatılmıştır.

 1. Ulvi Özuğur

  Ulvi Özuğur

  Mesajlar:
  44
  Yer:
  İstanbul
  Akvaryumda yem artıkları, balık dışkıları amonyak oluşumuna neden olur, nitrifikasyon bakterileri amonyağı önce daha az zehirli olan nitrit'e daha sonrada nitrata çevirirler. Bu döngünün oturması zaman alır ve ilk kurulumlarda yaşanan sorunların temelinde sağlıklı bir döngünün oluşmamış olması yatar.
  Döngüyü sağlayan nitrifikasyon bakterileri yüzey alanı bulunan aklınıza gelebilecek her yerde hızla kolonileşebilirler. Camlar, filtre malzemeleri hatta yüzeyde bile bu bakteriler bulunur.

  Biyolojik döngü akvaristlerin bilmesi gereken en temel konudur ve balık beslerken yaşayabileceğiniz olumsuzluklar bir şekilde gelir biyolojik döngüye bağlanır. Bir akvaryumun döngüsünün oturduğunu koku ve suyun netliğinden anlayabilirsiniz. Oturmuş akvaryum suyu yağmur sonrası ıslak toprak gibi kokar ve bulanık değildir. Akvaryumlardaki kokuşma ve bulanıklık halleri biyolojik filtrelemenin yeterli olmadığına işaret eder. Bu hal uzun süreler devam eder, önlem alınmazsa hastalıklar ve balık kayıpları başlar.

  Döngüyü sağlamanın yolları
  İlk kurulumlarda aşılama veya kontrollü takip ile döngünün oturmasını sağlayabilirsiniz. Eğer güvendiğiniz sağlıklı bir akvaryum varsa biyolojik süngerlerinden akvaryuma bakteri aşılamak en ucuz ve kolay yöntemdir.
  Eğer bu tarz bir akvaryum bulamıyorsanız firmaların bakteri kültürlerini satın alabilirsiniz.

  Süreç zannedildiği gibi çok uzun ve zorlu değildir, purigen, aktif karbon, zeolit gibi kimyasal filtre malzemeleri size zaman kazandırarak sudaki toksik maddelerin tehlikeli seviyelere çıkmasını önleyebilir. Suyu iyi havalandırmak, yemlemeyi az yapmak, tank kapasitesinin en az 4 katı debide bir filtre kullanarak sirkülasyonu doğru sağlamak süreci hızlandıracaktır.
  Püf noktaları
  Sağlıklı bir biyolojik döngü oluşturmanın ve en önemlisi "sürdürebilmenin" temelinde doğru filtrasyon sistemini kurmak yatar.
  İleri filtrasyon konusunda bu hususları daha detaylı olarak ele almaya çalışacağım. Temelde dikkat edilmesi gereken nitrifikasyon ve denitrifikasyon bakterilerine uygun ortamın sağlanmasıdır. Sağladığınız biyolojik filtrasyonun sürdürülebilir olması için kapasitesinin (filtre hacmi ve yüzey alanı) ihtiyacınızı karşılayabiliyor olması gerekir.

  Discuslar için özellikle ön filtreleme hayati önem taşır. Ön filtrelerin amacı ; amonyak, nitrit ve nihayetinde nitrat olarak karşımıza çıkacak potansiyel pislikleri döngüye katılmadan uzaklaştırmaktır. Yine yoğun yemleme yapıldığında yenmeyen yemlerin düzenli olarak uzaklaştırılması önemlidir.

  Temizlik
  Biyolojik alanlar yani bakteri kolonileri akvaryumun can damarıdır, temizlikleri akvaryum suyunda yapılmalıdır. Renkleri ve kokuları çeşme altında iyice yıkama isteği uyandırabilir fakat klor ve ısı farkları ölümlerine yol açarsa akvaryumunuzun oturmuş düzenini bozarak bulanıp kokuşmasına neden olabilirsiniz.

  Değerler ve su değişimi
  Su değişim sıklığı için forumlarda yazılan yüzdelik değerleri doğru kabul etmeyin, fikir verse de her şart ve ortamın farklı ihtiyaçları vardır. Yemleme ve balık sayınız su değişim sıklığınızı belirleyen temel etkenlerdir. Kendi doğrunuzu bulabilmek, herkesin ağzına sakız ettiği bu değerleri daha iyi anlayabilmek için en azından bir kez olsun ölçün.

  Bakteri kolonileri suda değil filtre malzemeleri üzerinde kolonileşirler, değişimde ısısı farklı klorlu su kullanmadığınız sürece akvaryum dengesini bozmazsınız. Akvaryumun suyu değil filitreleri oturur.
  [​IMG]
  [​IMG]
  Resimlerdeki %90'lık su değişimlerinden sonra dahi nitrat istikrarlı olarak artmaya devam ediyordu. Yani sistem işliyordu...

  ----

  Amonyak ve nitrit : 0-1 arası düzeylerde seyretmeli yani sürekli ve istikrarlı olarak bakteriler tarafından nitrata çevrilmelidir. Nitrat her ne kadar ölümcül olmasa da uzun vadede balıklara zararlı olacaktır, su değişimleri ile seyreltilmeli / sudan uzaklaştırılmalıdır

  Yazan : Ulvi Özuğur
  Bilgi paylaşımı amacıyla kaynak belirterek ya da belirtmeden istediğiniz platformlarda kullanabilirsiniz.
   
  A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 14 Mayıs 2015
  TencoMelih, muhittinibrahim ve YIKIKTEMO bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş