1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Biyolojik filtrasyon sistemliyle Üstten supmlu filtre haznesi

Başlığı 'Akvaryum Filtre Yapımları' kategorisinde Emrah Ece tarafından 11 Ağustos 2009 başlatılmıştır.

1. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece

Bu çalışma için uzunca bir plastik kap yada saksı benzeri birşey kullanılabilir, istenilirse cam yada pleksiden yapılır malzemede sınır yok. Sistemin en büyük avantajı ise herhangi bir sumptan daha fazla filtrasyon yapacak olması ve midyeler, bitkiler sayesinde bu sisteme sahip olmanın gayet eylenceli olacağıdır.
    İlk etapta su kafa motoru ile yukarı basılıyor kafa motorunun ağzındaki flüt benzeri aparattan su dağılarak ve bolca oksijenle temas ederek geçecek hemen altındaki moss yğınından süzülerek ilk hazneye düşecek burada midyelerimiz vasıtası ile sudaki organik besin maddeleri ayrıştırılacaktır, midyeleri geçen suyumuz hemen midyelerin altındaki kumda kurmuş olduğumuz derin kum yatağı sisteminde ikinci darbeyi yiyecek, burayıda geçtikten sonra 1. 2. ve 3. haznelerde filtre malzemelerimize (elyaf,sünger,karbon, seramik vs) maruz kalacak ama daha işimiz bitmedi bir sonraki durak yeni bir dsb haznesi aynı zamanda emers ve submers bitkilerden oluşan bir son temizlik timi bu durağı geçen suyumuz kum altından süzülerek çıkış borusu önündeki boş hazneye iğne ucu kalınlığındaki bir sürü delikten süzülüp en son ikinci bir fülüt aparatla oksijen takviyesini aldıktan sonra şapır şapır akarumumuzun üzerine damlayacak.
    Umarım beğenirsiniz saygılar...

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Ellerine sağlık Emrah, benim anladığım çizimdeki hazne içinde kum, çakıl vs var. Akvaryum üstüne asılacak bir sistem için ağır olmaz mı ? Sonuçta büyük olmak zorunda bitki dikilecek olan bir hazne bölümüde çizimde görünüyor ?

3. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece
    Asılmayıp kuşak üzerine bırakılabilir çokta büyük birşey yapmaya gerek yok o kadar ağırlığı taşıyacaktır sanıyorum,eğer kuşak üzerinde olmazsa akvaryumun arka tarafında ayrı bir platformada kurulabilir diye düşündüm.

4. hasanacar

hasanacar

İsim:
    Hasan Acar
    Emrah, tasarımında iki ayrı derin kum yatağı var. Bunun yerine daha geniş ve bir adet yapmayı neden tercih etmedin? Bir de filtre malzemelerinden geçtikten sonra midyelere suyu versek yani moostan hemen sonraki midyeli hazne çabuk kirlenmez mi bu tasarımda?

Eleştirmek için değil hikmetini anlamak için soruyorum.

Saygılar.

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Eleştirmezsek bu çizimin anlamı kalmaz. Adı üstünde çizim ve geliştirilmeye açık. Benimde dikkat çektiğim gibi oldukça ağır bir hazne olacak. Sağlam bir yere yerleştirilmesi gerekiyor. Bence suyun ilk düştüğü haznede bitki ve kum yerine ön temizlik filtrasyon malzemeleri kullanılsa daha iyi olur. ;)

6. hasanacar

hasanacar

İsim:
    Hasan Acar
    Bir de midyeler kumun altına girip çıktıkları için derin kum yatağı sistemi olarak ilk bölüm çalışmayabilir.

7. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece
    Moss barikatının ardından midyelerin görev almasının nedeni midyelerin sudaki partikülleri süzerek beslenmesidir ilk etapta bu daha yoğun olacaktır midyeler sonda olsalar tamamen süzülmüş bir su verilmiş olacaktı midyeler büyük parçalarıda yutabiliyorlar bu sayede filtre iri atıklarla dolmayacak ;) , iki dsb haznesi olmasının nedeni ise midyelerin bitkileri sökmesidir, bitkiler sondadır çünkü az nitrat dahi olsa beslenirler.

---------------------------------------------
    Bir midyenin en fazla kendini gömeceği derinlik 4-5 cm olur en büyüğü o kadar gömer yani orada 15 cm kum kullanılırsa dsb olarak çalışabilir diye düşünüyorum

Sayfayı Paylaş