1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Bizim Denizlerimize ait olanlar

Başlığı 'Ülkemizden Sucul Yaşam' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 12 Ekim 2008 başlatılmıştır.

1. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Mavi portal güzellikleri;

Bu başlık altında, sizlerle bazı ülkelerin canlı yaşamlarının zenginliğinin ve güzelliğinin, bizim sularımızda da bulunduğunu öğreneceğiz. Bu canlıları tanırken, karşımıza çıkacak tüm bu güzellikler karşısında, belkide kelimeler bulamayacağız. Sözü uzatmadan başlayalım. Bu canlıların tatil için gittiğimiz, Akdeniz ve Ege Denizi'nde ayaklarımızın altında, belki, biraz uzağımızda olduğunu bilmeden suya girdik yüzdük. Size tüm bu canlıları bu başlık altında tanıtacağım, bizler bu canlıları akvaryum ortamında sağlıklı birer birey olarak besleyip besleyemeyeceğimizi tartışacağız.

İlk canlımızla başlayalım.

Uçan kırlangıç balığı;

Yaşam alanı,: Kumlu ve çamurlu diplerde yaşar.Genellikle derinliği 10-30 metre arasındadır.Akdeniz'sık, Ege Deniz'inde ise çok ender bulunur. Bazı küçük ve yumuşak dip cnlıları ile beslenir.Özellikle yengeçleri tercih ederler. Boyları 40 cm cıvarına kadar ulaşır.

Karabaş:

Çatlak oyuk ve kayalık zemini tercih eder. yaşadığı su derinliği 6 metre cıvarıdır. Boyları 8 cm cıvarına kadar ulaşır.Üreme döneminde erkeklerin dansı muhteşm bir ziyafettir. Beslenme şekli, organik kalıntılar ve bazı omurgasızlardır.

Devam edecek...
    Saygılar....

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Ynt: PORTALIN GÜZELLERİ !!!

Devam..
    Denizde yüzerken ayağınızın altına dikkat edin, çünkü bu canlılar orada olabilir. Ben Denize bizim buralardan giriyorum ne arar demeyin, çünkü bunlar bizim canlılarımız.

Deniz lalemiz.

Bu canlı yoğunluğu ile kurulmuş bir akvaryum.

Genellikle dibi çamur yerlede yaşar.Boyu 25-30 cm cıvarındadır. Renk çeşitliliği bölgeye göre değişir.
    Kollarının yardımıyla avlanır.Akvaryum ortamında 50 yıldan fazla yaşayabilir.

Devam edecek...

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Yüzerken ayaklarımızın altına dikkat etmeye devam.
    Mercanlarımız:

Sığ sularda yaşadıkları gibi, derin sulara da inebilirler. Yaşam alanı olarak, kayalıkları ve çatlaklardaki gölgelik alanları seçerler. Saroz bölgesinde sıkça görülen türlerimizdendirler. Sudan topladıkları organik besinlerle ve plaktonlarla beslenirler.

Akvaryumportali...[/b]

Devam edecek...

berkan ve Onur G. HİTİT bunu beğendi.
  4. lepistes

lepistes

İsim:
    Muhammed Ali Tavur

Hepsi birbirinden güzel balıklar özellikle uçan kırlanğıç balığı. Belki gün gelir biz de akvaryumlarımızda besleriz.

5. Puruva

Puruva

Yer:
    Pendik/İstanbul
    İsim:
    Fatih GÖK
    Cevap: Bizim Denizlerimize ait olanlar

Uçan kırlangıç balığı çok güzel...

6. Onur G. HİTİT

Onur G. HİTİT

Yer:
    İlkadım/SAMSUN
    İsim:
    Onur G. HİTİT

Olay budur. pardon:gif

7. berkan

berkan

İsim:
    berkan yıldız

Kırlangıç balığı havada bile uçar. :crazy1:

8. Okurt

Okurt

Yer:
    Çanakkale

Bizim denizlerimizde damsel türü olduğunu öğrendiğim papaz balıkları var, akvaryuma ve yumuşak mercanlara uyumu nasıldır bilgisi olan var mı?

9. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya

Papaz balıklarının çok küçüklerimin renkeri özellikle kuyrukları koyu mavi renkte oluyorlar ama büyüdükçe bu renk kayboluyor. Yakalama imkanı varsa küçüklerden yakalayıp bir denemekte fayda var, denemedim ama yumuşak mercanlara zarar vermezler diye düşünüyorum ama yakalanmaları çok zor .:heyo:

10. 94sem

94sem

İsim:
    Semih TURAN

Bu aralar bende şu bizim denizde ne var, ne yok diye merak içerisindeydim. Bugün şnorkelle 1.30 saat kadar sağ sola baktım 2 tür goby gördüm. Bir türü algeater gobye çok benzettim diğerinde orta kısımlarında biraz sarı renk olan bir türdü. Gobylerı ağızlarına kum alırken yakaladım beni heyecanlandırdı. Birde anemona çok benzettiğim bir canlı gördüm gobylerı kaçırmamak için yakından bakmadım birdahakine daha detaylı incelerim. Bir yerden sualtı kamerası bulursam fotoğraflamak istiyorum. Ayağımızın dibinde goby doluymuş meğer.

11. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken

Merhaba hangi bölgede görmüştünüz?

12. 94sem

94sem

İsim:
    Semih TURAN

Merhabalar,İstanbul / silivri / selimpaşa' da gördüm kayalık bölgelerde çok sayıda var. Hatta bulundukalrı yerde karınca yuvası tarzında bir tepecik var ve tepeciğin ortasında bir delık var, o delıklerede yavru gobyler giriyordu. super:gif

13. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken

Bana uzakmış neyse, başka bir şeyler görürsen paylaşalım. :D

14. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N
    Geçen hafta bir yere gittim dalmaya, kendi gözlerimle gormesem, birisi anlatsa inanmazdım. Öyle çok sayıda tropikal balık ve belki de sonsuz sayıda deniz kestanesi yüzlerce domates anemon gördüm ki kimseye söylemiyorum kurutmasinlar diye... Bir ara aklıma geldi bunlardan birinci alıp akvaryum beslenme. Yeniden akvaryum kutsal diye... Hatta çıkarıp çıkarıp satsam ii de para kazanırım dedim. Çok şükür geçti :)

LT18i cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

Sayfayı Paylaş