1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Blue Clove Polyps

Başlığı 'Soft-Yumuşak Mercan Forumu' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 28 Ekim 2010 başlatılmıştır.

1. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Merhabalar;

Blue Clove Poliplerin gelişim tecrübelerimize bakacağız bu yazıda. Blue Clove Polip ile nerede ve nasıl tanıştım inanın hiç hatırlamıyorum ama bildiğim şu ki çok uzun bir süre olmadı tanışalı. Ya bir arkadaştan aldım küçük bir parça veya esnaftan. Aslında akvaryumda unuttuğum bir mercan türü olduğunu da söylersem yalan olmaz. Tabi hatırlayışımız bir esnaf ziyaretinde minik bir kaya kopuntusu üzerindeki 20 kadar Clove polip parçasının 120 dolar olmasını görmeyle oldu. :D

Isı yaz aylarında yükselişte malum henüz soğutucu alamadık ve aslında bugün yarın DIY yapacağız diye almayı pek düşünmedik ve süreç geçti. Bu yaz ayında Clove polip ciddi gerileme gösterir gibi oldu ama havalar serinleyince vitesi 6.ya taktı tekrar. Beslemek için hiç ama hiç bir artı işlem yapılmıyor.

Fotoğraf link kırılması.

Bu görünen parça akvaryuma giriş parçası yani kayası değil, giriş kayası Murat arkadaşımızın akvaryumuna üremeye devam için eklendi.

Genel bilgi vermek gerekirse;

Yumuşak mercan sınıfına girer. Sınıfı: Anthozoa, Alt sınıf: Octocorallia, Sıralama: Alcyonacea, Aile: Clavulariidae Cins: Clavularia, Yaygın isimler: Karanfil polip, Eldiven polip, Mat polip, Star polipl, Sekiz Tentakül polip, Menşei: Indo Pasifik, Mizaç: çabuk yayılıri yarı agresif, Su kalitesi: genel resif koşulları aynen geçerli, Tuzluluk / özgül ağırlık-1.025ppm veya 35ppt, PH-8,1-8,3, Ammonyak/NH3-0, Nitrit /NO2-0, Nitrat/NO3-0, Fosfat/PO4-0, Magnezyum/Mg-1400-1500ppm, Alk/dKH/KH-7-14, Calsiyum/Ca-380-500ppm.

Yeni başlayan arkadaşlara öneririm bu mercan türünü keyif alırlar. Düşük akıntıyı daha çok seviyorlar. Bu mercanlar fotosentez ağırlıklı beslenirler. Arada üzerlerine gelen partüküllere hayır demezler. Aydınlatma güzel olmalı gelişmeleri için. Işığı seviyorlar oldukça.

Fotoğraf link kırılması.

Bu mercan "kök sistemi" ile ürer ve çoğalır. Fraglamak oldukça kolaydır. Küçük bir kaya parçasını koloniye yakın yerleştirmeniz yayılması için yeterlidir. Koloninin bağlı olduğu kayada bir anda salyangoz izi gibi bir boşluk görürseniz yeni poliplere yer açılmış demektir.

Fotoğraf Link kırılması

Son olarak benim akvaryum suyunun Doğal Marmara deniz suyunu olduğunu ve belki de bilemem ama benim şansımdan bu suyu çok sevdiğini söyleyebilirim. Yani oturup size Marmara deniz suyunu met edecek değilim. :ay:

Fotoğraflar benim nacizane gariban akvaryumumdandır ve yeni karelerdir...

Nadir ve murer bunu beğendi.
  2. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Gene döktürmüşsün Temel, seni evde bırakmaya gelmiyor, hababam makale yazıyorsun, ellerine sağlık.

Akvaryumumda en sevdiğim canlı diyebilirim, senden aldığımda çok az olan kaya nerede ise kaplandı diyebilirim, artı olarak onun arkasında ve arasında yaklaşık 10 cm bulunan yuvaryak kayanın üzerinde de 3-4 kafa atlamış. Bende de hız aldı, senin tankın hızına yetişemesede.

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  3. U.Uçar

U.Uçar

İsim:
    Ufuk UÇAR
    Evet, güzel bir soft mercan türü.Gerek bakımı, istekleri gerekse de çoğalması çok kolay.Akvaryum içerisinde hiç tahmin etmediğiniz bir yerden yere bile yerleşerek çoğalabilir.Bir iki foto ta nano resifimden ben ekleyeyim.

ozgun_cyprus ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Maşallah maşallah çok güzel Ufuk abi. Fotoğraf kalitesi de canlıyı ortaya çıkarmış resmen. Çoğalmaları ilginç gerçekten, bana sanki kendilerini diğerlerine yer açmak için suya bırakıyorlar gibi geldi. Bu yüzden zaten ilginç yerlerde türüyorlar aniden.

5. okan058

okan058

İsim:
    okan sakal
    Arkadaşlar maşallah gerçekten güzel kareler benimde en çok sevdiğim canlılardan biri ...

Sayfayı Paylaş