1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Blue Eye-Apogon Cardinal Üreme Faaliyetleri

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Üretim Forumu' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 1 Ocak 2012 başlatılmıştır.

1. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Yeni yılın ilk sabahına güzel bir gelişme ile uyandım. Tıpkı Cichlid türlerinin çoğu gibi ağızda kuluçka dönemi geçiren Blue Eye-Apogon ağzını doldurmuş. Birkaç gündür hareketlerin tuhaflaşmasını takip ediyordum ve dile getirmiştim satır aralarında.:nazar::nazar::nazar:

Nasıl fotoğraflayacağımı kara kara düşünürken dene en azından dedim ve aşağıdaki kareleri alabildim. Yumurtalar henüz gelişmediğinden ve anaç balık çok genç olduğundan ağız içi henüz çok şiş değil. Ancak ilk gözlemime göre tıpkı Cichlid türü gibi yumurtaları ağız içinde havalandırıyor. Toplam 7 adet almıştım ve birinde bu faaliyet oldu şimdilik. Dişi erkek oranını daha yakından izleyip anlamaya çalışacağım.

Bu yumurtalar gelişim süreci sonrası ne olacak gibi soruların yanıtını tam bilemiyorum ve hazırlığımız da yok. Özkan bize ne akıl verirse onu yapacağız artık.:)

fth-94, brkfrt, murer ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  2. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Cevap: Blue Eye-Apogon Cardinal Üreme Faaliyetleri

Maşallah abi çok güzel sana demiştim üretim yaparsın diye. :)

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Halil buraya kadar balıklar yaptı ama asıl iş bundan sonrası ve fazla bir fikrim yok. Kısaca o kadar kolay değil.

4. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ

Gözün aydın Temel abi bence sen bu işin üstesinden çok rahat gelirsin.

5. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli

Hadi gözün aydın Temel Abi :can:
    İlk yumurtalar çatlamasına çok az bir zaman anaçı ayırmak lazım, yumurtalar çatladıktan sonra yavrular anaçın ağzında kalmaya devamı ediyor onu bilmşyorum, Palyaçolar gibi yumurtadan çatladığı gibi anaçlar yavruları yiyorsa hemen ayırıp ayrı bir tanka almak lazım...
    Ama daha çok erken şimdilik gözlem yapma ve araştırma zamanı diye düşünüyorum...
    Sen bu konununda üstesinden gelirsin Temel Abi, bende elimden gelen yardımı yapmaya hazırım :)

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Ben de olsa işi bitirmiştim diyorsun yani.:hasta: Bakalım ne olacak ilk seferleri nede olsa. Balığı ayırmak iyi güzel de nasıl olacak o iş? Yakalamak imkansız bu akvaryumda. Sanırım yavruları kollayıp sifonlamak lazım gene.

7. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli

İkonu tesedüfü olarak koydum ama fena olmazdı :)
    Başka yumurtlayan çift olursa, bir çift alırım Temel Abi :)
    Şifonlama işi kolay Temel Abi, tahminimce palayaço yavrularından daha büyük olduğundan dayanıklığı ve yaşatma şansı daha yüksek. Ama şimdiden 12 Lt ufak bir tank ve kaliteli bir ısıtıcı elinde bulundurman lazım gerisi kolay...
    Yumurtaları çatladığı zaman dalga motoru ve sirkilasyon motorları kapalı olmalı yoksa yavruların hepsi bir anda yok olur. Ben garanti olsun diye yumurtaların çatlamsına 1 veya 2 gün kala akvaryumun ışıkların sönmesinden sonra dalga ve kafa motorlarını 3 saatliğine kapatıyordum...

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Erkek balık yumurtluyor galiba bunlarda. Bakalım bulacağız daha tedaylı bilgiler. Bunlar da 8. gün serbest bırakıyor larvaları ağızdan sanırım.

Larva fotoğrafı;

9. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Benim bildiğim Temel abi apogonlardan yavru alır, büyütür ve ibreti alem olarak portalda videolarıyla birlikte yayınlar. :nazar:

10. myillar

myillar Marmara Tuzlucu Üstad Üye

Yer:
    istanbul-pendik
    İsim:
    Mesut YILLAR

Temel abi senin kürdanla balıkları kusturman meşhurdur :basardim:

Şaka bir yana inşallah üstesinden gelirsin.

11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

İyi kafaya aldınız beni o zaman Mesut siz de hani. Kürdan mürdan bulacaz bir yolunu kardeş. Özledik seni bu arada. Yok mu hobi üstü ameliyat vs?

12. myillar

myillar Marmara Tuzlucu Üstad Üye

Yer:
    istanbul-pendik
    İsim:
    Mesut YILLAR

Allah'a şükür şu anda herşey yolunda yosunlarımda kalmadı. Clarkilerde yuva arayışındalar yine yumurta dökebilirler. Maşallah diyeyim de, aslında yeni balık eklemek istiyorum bu ara ama doğru hareket doğru seçim yapmam lazım. Yardım alacağım sizden inşallah.

13. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Elbette mutluluk duyarız. Şöyle geniş bir hafta sonu sana balık almaya gideriz.

myillar bunu beğendi.
  14. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara

Tebrikler Temel Hocam. Yakında deniz balığı üretimi portal için çocuk oyuncağı olacak gibi.

15. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Nasrettin Hoca balığa boşuna ters oturup arkayı göstermiyor. Çocuk oyuncağı olur mu olmaz mı bilmiyorum ama ülke hobisinin gelişiminde önemli yeri olacak bunu biliyorum.

Araştırmaya, denemeye, farklı aramaya, yenilikler bulmaya, emeğe saygıya devam...

16. Ottoman

Ottoman

İsim:
    İhsan Garbioğlu

Hayırlı olsun Temel abi gelişmeleri hayırlısıyla bekliyoruz.

17. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli

Temel abi son gelişmeler nasıl, kuluçka evresi 1 haftaysa bugün yarın yavruların çıkması lazım, güzel haberlerini bekliyorum.

18. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Ozkan durum soyle, 3 gundur eve 22:00 gibi gidiyorum isiklar kapali. En son dikkatli baktigimda agzi sarkikti ama son durumu bilmiyorum. En kucuk bir hazirlik yapamadim daha.

Sen ne diyorsun' 30 litre bir akvaryum alip hazirlasam mi acaba? Bunlarin larvalarida isiga toplaniyor mu acaba sifonlama yapmak icin bilmiyorum. Larvalar agizda mi son olarak aksam bakacagim.

19. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli

Larva gelişimini tamalayacak olucagi tank için 30 Lt yeterli, ayrıca kaliteli 25 watt isitici ve bir adet hava motoru şart Temel abi. Larvalar kesinlikle tank ışıkları kapandıktan sonra çıkarlar, bu onların doğasında var, bana kalırsa bugünden itibaren tank ışıkları kapandıktan sonra 4 saatlik zaman boyunca sirkilasyon ve kafa motoru dahil hepsini kapatırım, yavrular ağızdan çıkarsa su yüzeyinde ışığa geleceklerdir. Yavru sayısı çok fazla olursa sifonlamayla alabilirsin, ama 50 den az ise bence gerek yok bir kap yardımıyla yavruları su yüzeyinden toplayabilirsin...

20. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Erken gidersem inceleyecegim iyice. Cumartesi calisiyorum net degil ama Pazar gunu alirim ekipmanlari. En azindan sonrakine hazirlik yapalim. Bu arada pipo filtre var evde profesyonel bir sey baglasak zarar verecegini sanmiyorum ne dersin?

Sayfayı Paylaş