1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Blue Tang Akvaryumda Ürer mi?

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Üretim Forumu' kategorisinde 1Fatih1 tarafından 16 Temmuz 2011 başlatılmıştır.

1. 1Fatih1

1Fatih1

İsim:
    fatih
    Merak ettim.Acaba Blue Tang akvaryumda üretilebilir mi? Böyle bir başarı duydunuz mu? İmkan varsa neler yapılmalı ve doğal ortamında üreme şekli nasıl acaba?Benim elimdeki kısıtlı bilgi yumurta döktüğü yönünde. İlla akvaryum kurmayıp bir su deposunda da bu yapılabilir mi?

Larva halinin yavrunun fotoğrafı da var.

[​IMG][​IMG]

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cevap: Blue Tang Akvaryumda Ürer mi?

Kolay olmadığı kesin. Hacmi sınırlı Akvaryum ortamında olmasa da su tankı veya bilemiyorum artık daha hacimli bir ortamda kafayı bu işle bozarak girişmek lazım. Doğada üremeyi tetikleyen unsurları yapay oluşturma zorluğu kısmı da var bu işin. Öğrendiğim kadarıyla kışın ardından gelen ilk ay üreme başlıyormuş. Yine olağan bildiğimiz ay konumu, akıntıların o andaki gücü, ışığın yansıması üremede etken. Yumurtalar akıntılara bırakılıyor. Üremeye hazırlık aşamasında vücudun arka kısmı koyu mavi ön taraf soluk mavi oluyormuş. Zor iş Fatih bana kalırsa.

3. 1Fatih1

1Fatih1

İsim:
    fatih

Benim aklıma hani şu nightclup denilen yerlerde çalışan flashlardan koymak gelmişti.Hani şöyle bir durum dersek.Timerle ayarlayıp yılın herhangi bir zamanı evvela 1-2 aylık şimşekli bir görüntü gerekirse geceleride.Sonra şimşek smülasyonuyla başlayan ve suyu tam anlamı olmasada rezonansa sokup kuvvetli dalga oluşturan sistem.İnternetten şemasına bakılıp yapılabilir.Ve tüm bu evrelerin sonunda gelen su eklemeyle yoğunluk değişimi yağmur simülasyonu.Ve ay simülasyonu.Tabi böyle anlatmak bile kolay değil aslında doğru bayağı zor.Zevk meselesi olursa anca yapılabilir.
    Tabi tüm bunları geçsek bile şu akıntı meselasi fena.Mesele burda döllenmiş yumurtayı elde edebilmek.Sonrasında arowanalardaki gibi devam edilebilir heralde büyük ihtimalle yavrular larva evresinde büyükte olurlar.Zaten anladığım kadarıyla bu balıkta yavru bakımıda yok.Gerçekten bayağı zor.

4. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS

Yerli olarak blue tang üretimi yapanlar mevcut İstanbulda. Daha önce kermit pet shoptan Murat arkadaşımla ticari olarak üretim yapan birisinden bahsetmiştik.

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Kimmiş acaba Fatih, hiç duymadım ve piyasada yerli blue tang hiç görmedim ve duymadım.

6. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Ben baktım zamanında yabancı forumlarda bile bulamadım üretim blue tang. Bizim Türk üretmiş ise harbiden helal olsun diyorum. :helalolsun:

7. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS

Bir ara kermit pet shopa gitmiştim. 20-30 tane minicik blue tang vardı tanklarda. Murata sordum amma ufak bunlar diye oda bana bunlar yerli üretim dedi bir abimiz var üretim yapıyor dedi. Bende onun yalancısıyım. Şimdi Temel abi mesela farzetki Arkadaş petteki arka taraftaki dev tankları bir düşün o tanklardan birine sadece 50 adet Blue tang atsak sizce üremezlermi gerekli ortamı sağlayınca. Ayrıca ordaki tanklarada hayranım. Muazzam güzeller gidip görmeyenlere tavsiye ederim.

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Olabilir ama ortam boyutu haricinde doğal tetikleyiciler gerekli. Ay konumu, akıntı vb. Fakat pek inanmıyorum o arkadaşın yerli demesine.

Sayfayı Paylaş