1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Blue Tang Balığı Bakımı

Başlığı 'Tang Balıkları' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 2 Aralık 2012 başlatılmıştır.

1. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Blue tang balığı bakımı yeni başlanmış olan deniz akvaryumu hobisinin ilk evrelerinde yaygındır. Blue tang beyaz benek sorunu ve tedavisi ile erken tanışmaya neden olan türlerden biri. Elbette güzelliği ve çekici renkleriyle dikkat çeken bir balık ve blue tang balığı bakımı alıştıktan sonra oldukça kolaydır. Çünkü, büyük çoğunluğu ilk anlardaki beyaz benek sorunu ve adaptasyon evresi zorluğunu atlatmayı başarır, elbette ideal şartlara sahip bir akvaryumu baz alarak ifade ediyorum. Deniz akvaryumu ortamına yeni eklenmiş olan blue tang balığı bakımı ilk anlarında biraz utangaç tavırlar sergileyebilir. Güzel bir mavi ton barındıran blue tang balığını seçerken dikkat etmemiz gerekenler var.

Blue Tang balığı Bakımı Genel Bilgiler

Blue Tang Balığı.jpg

• İsim (Latince): Paracanthurus hepatus

• Vatan: Batı Pasifik.

• Beslenme şekli: Bitkisel ağırlıklı. Akvaryumdaki algleri ve kuru yem yer, ara ara hayvansal besinler de verimelidir.

• Tang balığı Karakteri: Barışçıl

• Genel Davranışı: Orta derecede agresif.

• Akvaryum Işık: Normal

• Tuzluluk: 1.022 - 1.024

• Sıcaklık: 24 - 27 ºC

• Ulaşılan Boyut: 25 cm

• -Mercan Uyumu: Uyumlu

• Değeri: 8.1 - 8.4

Blue Tang Balığı Beyaz Benek Sorunu

Blue Tang Balığı Bakımı.jpg

Blue tang balığı birçok tür ile kıyaslandığında siyanürlü çıkma ihtimali düşük türlerden biridir. Bunun sebebini tam bilemiyoruz ama siyanür sorunu olarak baktığımızda ülkemize gelen birçok balık arasında en az maruz kalan balık olduğunu söylemek mümkün. Mutlaka siyanür ile yakalananları vardır ama nispeten az bana göre. Blue tang balığı bakımı amacıyla satın alma aşamasını geçtikten bir süre sonra, Blue Tang Balığı Beyaz Benek Sorunum oldu deme ihtimaliniz yüksektir. Aslında olağan olarak da görülen bir benek sorunudur, çünkü büyük çoğunluk olarak blue tang balığı beyaz benek sorunu sürecini hafif veya ağır bir şekilde yaşar. Bu tarz olağan sorunları en az düzeyde yaşamak için satın alma yapmadan evvel gözlemleri yeterince detaylı yapmakta fayda var. Çünkü sadece blue tang balığını ilgilendiren bir sorun olmaktan çıkabilir. Blue tang balığı benek süreci eğer ileri noktaya taşınırsa ortamdaki tüm balıkları olumsuz etkileyecektir. Blue tang balığının esnaf akvaryumunda rahat tavırlar sergiliyor olması, yem alıyor veya istekli olması, gözlerde puslanma olmaması, sürtünme, akıntı motoru karşısında direnme hareketi yapmaması ve bulunduğu akvaryumda belli oranda mercan olması sağlıklı olduğuna işarettir. Mercan bulunması tamamen bakır içerikli ilaç kullanılmadığına işaret ettiğinden dikkat çekilmiştir. Yeni ithal edilen veya henüz beyaz benek sürecine girmemiş blue tang satın alınıp akvaryuma adapte edildiğinde muhtemel bir benek süreci az veya çok yaşar. İthalat sonrası mercan olmayan akvaryumlarda benek sorunu yaşanmasın diye bakır kullanılmış olabilir.

Blue Tang Balığı Bakımı ve Akvaryum Adaptasyonu Nasıl Olmalı

Yukarıda sıralananlar sağlıklı bir blue tang balığı içindir ve misafir olacağı akvaryumdaki diğer balıkları da riske atmayan bir satın alma sürecinin önemli bir ayağıdır. Diğer önemli kıstas ise blue tang balığının ekleneceği akvaryum ortamıdır. Elbette sıralanan ön görüler her zaman korkulacak düzeyde gerçekleşmez. Her beyaz benek süreci korkulacak bir süreç değildir, çünkü oldukça güçlü bir balık ve olağan yaşanan bu süreci sağlıklı akvaryumlarda kolayca atlatabilir. Ekleneceği akvaryum bu konuda büyük kıstasdır. Agresif tavırlara maruz kalması, su değerleri yerinde olmayan bir yapı, aşırı atık yükü, gizlenme alanı yokluğu bu sürecin baş belirleyicisi konumundadır. Genel olarak bu tarz balıkların ilk eklendiği anda ışıkların kapatılması her şartlarda doğru değil. Çünkü eğer akvaryumda boyut, renk ve türünde başka Tang türleri var ise ışıkların kapanmasıyla bölge korumasına geçerek normalden fazla tacize maruz bırakırlar. Bu açıdan akvaryum ortamı sakin ise ışıkları kapatmak yerinde olur.

Blue Tang balığı Besin Diyeti Nasıl Olmalı

Beslenme periyotları aslında oldukça kolaydır, iştahlı balık olan blue tang balığı yem konusunda en fazla birkaç gün nazlanan bir balıklar arasındadır. Elbette her zaman ifade edilen akvaryum ortamı ve içindeki diğer balıkların sayı ve türü bu sürecin zaman diliminde etki eder. Su değerleri de bunda son derece etkili olacaktır. İlk günlerde doğasına yakın nori yosunu denemeleri, kıvırcık gibi yeşillikleri sunmakta fayda var. Aradan geçen zaman içinde son derece hızlı yem alan ve obur bir blue tang balığınız olacaktır. Bu süreç ardından muz, kivi, haşlanmış bezelye, brokoli gibi besinleri hazır kuru yem diyetine dahil edebilirsiniz. Ne kadar yem verilirse iç bünyelerinde o kadar yer açarak yani bir önceki verilen gıdayı tam eritmeden atarak yeni besine yer açacaktır. Buna odaklı bir doğal yapıları vardır. Bu yüzden yemlemeyi akvaryum şartlarınıza göre yapmanızda fayda var. Sadece blue tang balığı odaklı besleme yaptığınız durumlarda yatmadan hemen önce yemleme yapmanız faydalı olur. Blue Tang Balığı beğeneni ve akvaryumuna ekleyen çok olduğundan faydalı olabilecek bazı noktaları paylaşmaya çalıştım. Gerçekten güzel bir balık ve çoğumuz bu türü ilk yıllarda veya sonradan genelde beslemiştir. Hassas noktası bir anlamda belli olsa da, bazı hatalı satın alma veya sorunlu akvaryuma ekleme neticesinde hobicileri üzüyor. Fakat, kesinlikle endişe edilmemesi gereken bir durumdur. bilinçli ve akvaryumunu tanıyan hobici olarak satın almak sonrası blue tang balığı bakımı oldukça keyifli ve kolaydır.

Akvaryum Portalı

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    İlginç aslında sürekli saklanması, ben de birçok kere artık sıkıldım diyip çıkardım, sonra şirin bir yavru görünce tekrar aldım vb ama genelde akvaryumda hızlı yem yemeye çalışan, elden yem alan ve hiç utangaç olmayan bireylere denk geldim.

3. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Geçen senelerde delli gibi blue tang arıyordum bulamıyordum Ama şimdi buldum ve doğru olan şekilde hobici bir arkadaşımızdan alıyorum.

Dip not: Marmara suyu görmüş bir blue tang hemide.

4. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Hayırlı olsun abi ...:)

halilkocan bunu beğendi.
  5. MOVACIKLI

MOVACIKLI

İsim:
    Mustafa ovacıklı
    Tuzluluk max 1024 diyor benim değer 1025 çıkıyor bir sıkıntı olur mu?

6. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Mustafa abi bence sıkıntı yapmaz ama bana göre fazla ben 1023 de tutuyorum,bir daha ki su değişiminde ayarlarsın...:)

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Maşallah güzel balıkmış yazık olmuş. Hep yaşadığımız olaylar bunlar. Bu illet benek hakkında bayadır debeleniyorum.

8. MOVACIKLI

MOVACIKLI

İsim:
    Mustafa ovacıklı
    Temel abi senin hiç Ankara'ya yolun düşmez mi yahu. Birde bizim eve teşrif buyursan.

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Daha birkaç gün önce Ankara'daydım Mustafa. :)

10. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Sen herkesi benim gibi mi sanıyon musti.
    Gelip gelip uğramıyorlar bak. Ben uğramasam kıyameti koparırsın :D
    Aha elime koz geçti,daha ben de uğramıycam.

11. MOVACIKLI

MOVACIKLI

İsim:
    Mustafa ovacıklı
    Senin yanında kesin Patron vardır Temel abi o yüzden kızmıyorum ama bi uğrasaydın iyi olurdu.temo15

Bülent abi sen uğramamazlık yapmazssın biliyorum nekadar söylesende boş seni akvaryumun kokusu çekiyor abi elinde değil anlatabiliyormuyum.temo10

12. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Yok daha kimseye uğramıycam.
    Sanal dan öpüşür koklaşırız.:)

13. MOVACIKLI

MOVACIKLI

İsim:
    Mustafa ovacıklı
    Temel abinin Telefonunu bana özelden yollada ben ona biraz serzenişte bulunu vereyim kıskanma hemen.

Sayfayı Paylaş