1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Blue Tang Balığı-Siyah Bant Beyazlaşma Sorunu

Başlığı 'Hastalık/Parazit Tanı ve Tedavileri' kategorisinde haves tarafından 4 Mart 2012 başlatılmıştır.

1. haves

haves

Blue Tang balığında siyah bant beyazlaşma gibi bir oluşum oluyor. Hastalık mı değil mi bilmiyorum ama Blue Tang balığı son zamanlarda biraz garipleşti. Yaklaşık 1 ay kadar ilk başlarda daha kötüydü. Gözlemlediğim siyah şeridin'deki beyazlaşma o sorunu gördüğümde strese girdiğini düşündüm, çünkü akvaryumu aptasialardan dolayı sorun yaşadığım için Chaetodon kleinii ekledim, ilk o zaman Blue Tang'in siyah şeridi beyazlayıp yaklaşık 1 dk sonra eski haline geri dönmesi dikkatimi çekti. Yaklaşık 10 gün sonra vücudunda genellikle karın bölgesinde yaralar çıkmaya başladı ayriyetten beyaz ve siyah benek çıkmıştı. Yem yemesinde bir problem yoktu çok iyi bir iştahla yem yiyordu, yalnız bu yaraların siyah şeridinin beyazlayıp strese girdiğinden dolayı çıktığını düşünüyorum. Acaba Blue Tang balığında buna ne neden oluyor? Şuanda yaklaşık akvaryuma ekleyeli 1 ay olmuş Chaetodon kleinii balığımla herhangi bir sorunu yok gözlemlerim sonucu ama hala daha siyah şeridi beyaza dönüp duruyor. Tabii bu aralar nadir olmaya başladı ve akvaryumdaki balıklar vucutlarının bi kısmını ayarlayıp taşa doğru sürtünüyorlar ama devamlı değil bunlar neden olur?

Şimdiden çok teşekkürler saygılar herkese....

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cevap: Blue Tang Balığı-Siyah Bant Beyazlaşma Sorunu

Lütfü suçlu aramana gerek, balığın veya balıkların tepkisi ilaca. Bu doğaldır, bakır içerikli ilaç vb girildiğinde de mukozanın ani tepkisi olarak düşünebilirsin ve geçicidir. Ancak geçici olması aşırı yakıcı boyutlara ulaşmadığı ve akvaryum suyuna tam karıştığında gerçekleşir, sürekli benzer maddeler girildiğinde ise bu mukoza tepkisi uzun olmaya başlar.

Bir tarafı düzeltmek isterken bir tarafın bozulması denen ifade budur. Aiptasialar gitti mi bari?

3. haves

haves

Temel abi ben ilaç kullanmıyorum akvaryum için sen aptasialardan çıkan maddelerden mi bahsediyosun Chaetodon kleinii aptasiaları yerken aptasialar bir sıvı salgılıyor ondan bahsediyorsun heralde ?

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Hayır ben ilaç kullandın sandım, doğal yol mücadelesi uygulaşmışsın tam anlamamışım orasını.

Balıkların sürtünmesi Ph değerinden olabilir, aiptasiaların suya saldığı maddenin oranını bilemiyorum ama direk etkisi olması muhtemel olsa da suyun kimyasını da bozarak Ph değerini sallayabilir. Balıklardaki yaralar sürtünme sonucu da oluşmuş olabilir. Su değişimi yapman yerinde olur. Balıklar üzerinde benek vs yoksa su değişimi ile suyu toparlayabilirsin.

5. haves

haves

Balıklarda genellikle sürtünme gözlemledim ama blue tang'de yaralar çıktı işler değişik oyuzden ilk aptasia ile beslenen balığı koyduktan sonra blue tang'in gövdesindeki siyah çizgi beyazlaşıyordu heralde yeni akvaryuma koyduğum balıktan dolayı strese girdiğini düşündüm ama ondan sonra aradan 6 gün geçmesine rağmen sık sık değil ama arada bir görüyordum beyazlaştığını ve yaralar oluştu blue tang'te diğer balıklar sadece sürtünüyordu onlarda yara yok yaralar yeni yeni geçmeye başladı blue tang'te. Bir ay oldu Chaetodon kleinii balığı akvaryuma gireli ama blue tang hala beyazlaşıyo ve sürtünüyo nadiren diğer balıklardada nadiren sürtünmeyi gözlemliyorum.

6. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul

Sürtünmemnin sebebi parazitten, hayvan sürtünerek kurtulmaya çalışıyor.
    Tankın son durumundan resimler koyarsan daha net yorumlar gelir ustalardan.

7. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara

Temizlikçi karides varmı? Sürtünme patrazittense karidesin faydası olabilir.

8. haves

haves

Tankın son durumunun resimlernin hemen ekliyorum hakan abi malesef karides yok tankımda

9. haves

haves

Bizimkiler biraz hareketli olduğu için kareleri zor yakalayabildim

10. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul

Lütfü Resimlerden beyaz benek ile ilgili birşey söyleyebilmek çok zor.
    Aiptasia yiyen balığının ismi chelmon (latincesi Chelmon muelleri), senin tang ondan dolayı strese girmiş olabilir.
    Muhtemelen beyaz noktalar o sebepli. Birkaç gün takip edip durumunda düzelme olmazsa tercih etmen gerekecek.
    Çok uyumlu türler değil. Birlikte yaşamayı başarsalar dahi sendeki gibi strese sebep olabilirler.

11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Balıkla ilgili bir sorun değil ama ciddi anlamda Aiptasialara vuruyorsa ve Aiptasia baya fazla sayıdaysa yayılan kimyasal rahatsız edebilir. Blue tang sürtünüyor demiştin sanırım, sürtünmeden dolayı deforme olmuş olabilir. Akvaryumda bir sorun görünmüyor mevcut fotoğrafların bulanık hali ile bakıldığında. Su değişimleri yoluna sokacaktır diye düşünüyorum. Chelmon değil de butterfly türü chaetodon kleinii senin balık.

12. haves

haves

Temel abi biliyo zaten aptasia sorunumu :) Bülent abi aptasia sayısı olarak 1 sene önce yaklaşık bir kaç aptasia vardı ve cahilliğimden dolayı onları şişliyerek yok etmeyi denedim alt tarafı bi canlı ölür diye düşündüm ama sonra akvaryumun her yerinde çıktılar chaetodon kleinii balığı gelmeden önce yaklaşık 200-250 tane aptasia vardı camlarda kumda heryerde çıkmışlardı ve kleinii yi aldıktan 10 gün sonra blue tang ve diğer balıklar sürtünmeye başladı sürtünmeden sonra yaralar ve beyaz benek çıktı şuandada sürtünmeleri devam ediyo ayriyetten yaraları öncekinden daha iyi ama bi türlü geçmiyo. Şuanda aptasia lar sayılı 3-4 tane blue tang ile kleinii'nin hiç bir sorunu yok iyi anlaşıyorlar sadece ilk akvaryuma koyduğumda kleinii'yi diğer balıklar strese girdi oda doğal olarak normal. Su değişimi yapcam ama şuanda tuzum yok tuz alıcam vede aptasia yiyen karides ve temizlikçi karides almayı düşünüyorum sizce uygun mudur ?

Ustalar resimlerde bulanık olduğundan dolayı net göremediğiniz için video çektim birde :)

13. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul

Lütfü,
    Su değişimi kimyasal bozulma varsa iyi gelir.
    Butterfly almakla iyi etmişsin 200 den 2-3 taneye düşürdüğüne göre.
    Her pepermint aiptasia yemiyormuş alsan bile etki etmeyebilir. Senin butterfly ın biraz daha acıkmasını bekleyebilirsin, oldukça azalmış
    http://www.akvaryumportali.com/acil...llida-aiptasia-pulchella-mucadelesi-2370.html
    Konuya göz atarsan daha detaylı bilgi edinebilirsin aiptasialar hakkında.

14. haves

haves

Bülent abi bu aptasia canlısı ilk sorun olarak çıktığında karşıma ben bütün konuları ezberledim ama başa çıkamadım ki bu balığı aldım işe yaradı 3-4 tane olsada ama dediğin gibi her aptasia'yı yemiyor derken ben yemediği 2-3 tane gördüm onlarda çok büyük olduğu için ama aptasianın kolları normalde ince ve uzundur bu yemediği büyük aptasiaların kolları ince ve tombul tombul oldu heralde kollarını yedi diğer aptasia'ları köküne kadar yedi yalnız birşey farkettim gündüz aptasia'ları 2-3 arası birşey görüyorum ama akvaryumun ışıkları kapandıktan sonra baktığımda kayaların aralarından çıkıyorlar. Bunlar ne biçim canlılar ilk başlarda hepsi gündüz kaya üstünde olurdu balığım onların canına okurdu ama şimdi taktik değiştirmiş gibiler akşam 5-6 tane oluyorlar kayaların arasından çıkıyorlar bunlar ne biçim birşey :motz: Birşey aklıma takıldı aptasia ile beslenen karides alsam karidesler akşamda besleniyormu ? Yada karides beslemiş olan arkadaşlar varmı aramızda bilgi verebilirlermi ?

15. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Eee hayat mucadelesi, nihayetinde onlar da canli, her nekadar tankimizda istemesek te. Tabiiki savunma taktikleri gelistirecekler. Karidesler gece gunduz demezler balik gibi degiller.Bulabilirsen gece lazer ile yakabilirsin. Basariyla deneyenler var.
    Biraz yakindan izleyelim tangi, beyaz noktalar degisirse haber ver.
    Tapatalk Mobil

16. haves

haves

Bulent abi şuanda beyaz nokta yok blue tangta yaralar çıktığı zaman hem beyaz hem siyah benek çıkmıştı ama sadece şuanda vucudundaki yaraları duruyo

17. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul

Tamam süper atmış o zaman paraziti. Yem almasında sorun yoksa yaraları da iyileşir.
    Hadi geçmiş olsun.

18. haves

haves

Saolasın abi yem almasında blue tang'in hiçbir zaman sıkıntı olmadı ama yinede korkuyo insan birşey olcakmı diye bi sorum daha olcak bu aptasia ile beslenen karidesi nerde bulurum hangi akvaryumcularda vardır ?

19. Okurt

Okurt

Yer:
    Çanakkale

Geçen akşam internette dolaşırken yurtdışında bir halk akvaryumunda mavi tang sürülerinde benzer sorunlar yaşandığını ve bitkisel besleme ile bu sorunların aşıldığından bahsedilmiş. Adamlar brokoli ve havuç katkılı yemler vermişler:) ve balıklar iyileştikten sonra balıkların hala sağlıklı bir şekilde yaşadığından bahsetmişler (olay ikibinlerin başında olmuş). Bu yazıyı okuyunca sizin vaka aklıma geldi, belki hazırlayıcı sebepler birebir aynı değildir ama yinede balığa verdiklerinizi gözden geçirmeniz iyi olur.

20. haves

haves

Çok teşekkürler ilginize Özdemir bey.

Benim kullanmakta olduğum yem : New life spectrum marine fish formula

İçinde ise Sarımsak, Ispanak, Brokoli, Kırmızı Biber, Kabak, Domates, Bezelye, Kırmızı ve Yeşil Lahana, Elma, Kayısı, Mango, Kivi, Papaya, Şeftali, Armut, Vitamin A-Asetat, Aktif D Hayvansal Sterol D3, Vitamin B12 Katkıları, Tiamin, DL Alfa Tokoferol E, Riboflavin Katkısı, Folik Asit, Niasin, Biyotin, Kalsiyum Pantotenat, Piridoksin Hidroklorid, L-Ascorby-2-Polyphosphate Stable C, Etilendiamin dihidroiyodür, Kobalt sülfat, Bakır Proteini, Demirsülfat, Mangansülfat, Kolinklorür bulunuyormuş yazılanlara göre :)

Sayfayı Paylaş