1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Blue tang gözlemim

Başlığı 'Tang Balıkları' kategorisinde hmrhmr tarafından 2 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

1. hmrhmr

hmrhmr

Yer:
    istanbul
    Arkadaşlar bu ufaklıkta bizim bluetang imiz. !,5 ay oldu aramıza katılalı.Çok sorunsuz bir alışma süreci geçirdi. Yalnız şunu gözlemledim onbeş günde bir tanka reef builder giriyorum ve bunu yaptığımın ertesi günü yoğun şekilde beyaz benek oluyor ve iki gün sonra düzeliyor. reef builder'ın ne gibi bir etkisi olabilir blue üzerinde? Etkilenmesi normal midir?

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  2. erdoganyilmaz

erdoganyilmaz

İsim:
    Erdogan Yilmaz
    Fazla veya anlık değişimlerden etkileniyor.Bence 10 günde bir yerine günlere yayarak girin.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

Alparslan bunu beğendi.
  3. ogurcay

ogurcay

Yer:
    Kadıköy/İSTANBUL
    İsim:
    Ozan Gürçay
    Erdoğan Bey e tamamıyla katılıyorum...Su değerlerinde ki ani dalgalanmalar balıkta stres yapar...

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Kh ve Ph üzerinde oynama yapabilecek bir katkı olmasıyla çok normal. Akvaryuma baktığımızda reef builder kullanmaya hiç ihtiyaç olmadığı net görünüyor. Su değişimleri bu akvaryuma fazlasıyla yeter.

5. hmrhmr

hmrhmr

Yer:
    istanbul
    Temel abi reef builder kullanmadığım zaman kh 6-7 arasında gidip geliyor bende 7'nin üstünde sabitleyeyim diye kullanıyorum.15 günde bir kullandığımda 9'da sabitleyebiliyorum kh'ı. Ama gerek yok diyosan attım gitti. :)

6. erdoganyilmaz

erdoganyilmaz

İsim:
    Erdogan Yilmaz
    Bence atmayın çöpe,daha az sıklıkla az doz vererek kullanın.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Normalde canlı yüküne baktığımızda kullanmayı gerektirecek bir canlı yükü yok ama kullanılan tuz içeriği kH değerini düşük tutabilir, bunun dışında söz ettiğin değerlere inmesi için aşırı coraline alg oluşumları vb olması lazım ama o da yok gibi. Bence kH değerinin neden düştüğünü bulsan daha iyi olur. Builder güzel üründür atma elbette ama bence bu aşamada kullanmanı gerektirecek bir neden olmaması gerek.

8. hmrhmr

hmrhmr

Yer:
    istanbul
    Tuz olarak ******'in tuzunu kulanıyorum. Nitratla bir alakası var mı bilmiyorum ama bir türlü düşüremediğim bir nitrat sorunum var. Onun dışında yaptığım testlerde değerler iyi çıkıyor.

9. ogurcay

ogurcay

Yer:
    Kadıköy/İSTANBUL
    İsim:
    Ozan Gürçay
    Yüksek nitratta blue tang de benek yapabilir...Tuzdan olduğunu sanmıyorum...PS efektif çalışıyor mu?

10. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Nitratın tuzla ilgisi yoktur am PS nin çalışması ile ve yemleme ile ilgili olabilir Builderi verdiğiniz dozu suya karıştırarak atıyorum 2 litre suya. 1 litresini bir hafta içinde günlük 142 ml suya katarak verebilirsiniz. hem stabil gider hemde blue strese girmez.

11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Nitrat fazlalığı suda atık yükü olduğunu gösterir, bu da su asidik yapıya yaklaşıyor demektir. Verimi düşük ps bunda etkili, su değişim miktarını artır biraz. Zeolit kullanımı da kontrol etmende yardımcı olur.

12. hmrhmr

hmrhmr

Yer:
    istanbul
    2 litre nerde ben 1çay kaşığı builderi 1 su bardağı suyla karıştırıp sumpa atıyorum.Sanırım biraz fazla atmışım :)

13. hmrhmr

hmrhmr

Yer:
    istanbul
    Nitrat bir donem yaptığım fazla yemlemeden oluştu ve sonrasında su değpişimleri falan yapmama rağmen bir türlü düşüremedim.Ps, buharlaşan suyu aksatmadan tamamlarsam normal sorunsuz çalışıyor. tunze 9002 kullanıyorum.

14. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Benim de dediğim 1 tatlı kaşığını 2 litre de çöz günlük 142 ml gir.

15. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Yemleme yaparken aslında belli ediyor balıklar isteklerinden. Yeme hamleler yavaşlıyor, bu sırada kesmek lazım. Tabii burada birazda hangi saat ve koşullarda yem verebildiğimize de bakar. Sabah akşam veriliyorsa miktar aratabilir, gün içinde birçok kere verilebiliyorsa az az ama fazla sayıda beslemek daha iyi. Blue tang zaten doğası gereği akvaryum dekoru ve camlarda beslenmeye çalışacaktır ve yosunlar arasındaki pod yavruları ile de bir miktar besin temin edebilir ama türü günde birden fazla beslemeyi gerektiriyor.

Sayfayı Paylaş