1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Blue Tang Nasıl Bakılır Zor mu?

Başlığı 'Tang Balıkları' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 5 Nisan 2012 başlatılmıştır.

 1. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.771
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Blue tang deniz akvaryumlarının beyaz benek hassasiyeti olan ilk gözde balıklarından. Satılık blue tang balığı fiyatı baz alınırsa sahip olması birçok türe göre uygun fiyatlı bir türdür diyebiliriz. Son derece güzel bir mavi tona sahip olan blue tang bazı hassas yanları ile akvaryumlara misafir olarak gelir. Bu hassas noktalara aşağıda değineceğiz ancak blue tang hakkında kısa bir satın alma aşamasında olması gerekenlere göz atmakta fayda var. Aslında birçok türe göre bakılırsa Blue tang siyanürlü olarak daha az gelmektedir. Bunun sebebini bilemiyorum ancak siyanür sorunu olarak baktığımızda ülkemize gelen birçok balık arasında en az buna maruz kalan balık olduğunu görürüz. Mutlaka siyanür ile yakalananları vardır vardır ancak nispeten az bana göre.

  Belki Blue tang güçlü olduğundan çabuk atlatıyor da olabilir beki. Ancak böyle bir durum söz konusu. Blue tang satın alma aşamasından sonra adaptasyon sırasında yaşanan benzer sorunları daha az veya kolay atlatılabilir şekilde de olsa yaşaması muhtemel bir Tang balığı türüdür. Bu sorunları en az düzeyde yaşamak için satın alma yapmadan evvel gözlemleri yeterince tedaylı yapmakta fayda var. Çünkü sadece blue tang balığını ilgilendiren bir sorun olmaktan çıkabilir. Beyaz benek için detaylı bir mücadele içinde kendinizi bulabilirsiniz. Blue tang benek süreci eğer ileri noktaya taşınırsa ortamdaki tüm balıkları olumsuz etkileyecektir.

  Blue tang balığının esnaf akvaryumunda rahat tavırlar sergiliyor olması, yem alıyor veya istekli olması, gözlerde puslanma olmaması, sürtünme, akıntı motoru karşısında direnme hareketi yapmaması ve bulunduğu akvaryumda belli oranda mercan olması sağlıklı olduğuna işarettir. Mercan bulunması tamamen bakır içerikli ilaç kullanılmadığına işaret ettiğinden dikkat çekilmiştir. Yeni ithal edilen veya henüz beyaz benek sürecine girmemiş blue tang satın alınıp akvaryuma adapte edildiğinde muhtemel bir benek süreci az veya çok yaşar. İthalat sonrası mercan olmayan akvaryumlarda benek sorunu bakır içerikli ilaç girdisi ile gizlenebilse de balığın gözleri durumu ortaya serer. Satılık Blue tang fiyatı genel olarak stabildir ve boyut olarak değişse de aşırı bir fiyat aralığında değildir.

  Blue Tang Adaptasyonu:

  [​IMG]

  Yukarıda sıralananlar sağlıklı bir blue tang balığına sahip olmak içindir ve misafir olacağı akvaryumdaki diğer balıkları da riske atmayan bir satın alma sürecinin önemli bir ayağıdır. Diğer önemli kıstas ise blue tang balığının ekleneceği akvaryum ortamıdır. Elbette sıralanan ön görüler her zaman korkulacak düzeyde gerçekleşmez. Her beyaz benek süreci korkulacak bir süreç değildir, çünkü blue tang güçlü bir balıktır ve olağan yaşanan bu süreci sağlıklı akvaryumlarda kolayca atlatabilir. Ekleneceği akvaryum bu konuda büyük kıstasdır. Agresif tavırlara maruz kalması, su değerleri yerinde olmayan bir yapı, aşırı atık yükü, gizlenme alanı yokluğu bu sürecin baş belirleyicisi konumundadır. İlk eklendiği anda ışıkların kapatılması her şartlarda doğru değildir. Çünkü eğer akvaryumda boyut, renk ve türünde başka Tang türleri var ise ışıkların kapanmasıyla bölge korumasına geçerek normalden fazla tacize maruz bırakırlar. Bu açıdan akvaryum ortamı sakin ise ışıkları kapatmak yerinde olur.

  Blue Tang Beslenme:

  Blue tang yem konusunda belki birkaç gün nazlanan bir balıktır. Elbette her zaman ifade edilen akvaryum ortamı ve içindeki diğer balıkların sayı ve türü bu sürecin zaman diliminde etki eder. Su değerleri de bunda son derece etkili olacaktır. İlk günlerde doğasına yakın Nori yosunu denemeleri, kıvırcık gibi yeşillikleri sunmakta fayda var. Aradan geçen zaman içinde son derece hızlı yem alan ve obur bir blue tang balığınız olacaktır. Bu süreç ardından muz, kivi, haşlanmış bezelye, brokoli gibi besinleri hazır kuru yem diyetine dahil edebilirsiniz. Ne kadar yem verilirse iç bünyelerinde o kadar yer açarak yani bir önceki verilen gıdayı tam eritmeden atarak yeni besine yer açacaktır. Buna odaklı bir doğal yapıları vardır. Bu yüzden yemlemeyi akvaryum şartlarınıza göre yapmanızda fayda var. Blue tang odaklı besleme yaptığınız bazı durumlarda yani günde bir kez yem verebilme imkanı olduğunda yatmaya yakın yem vererek yemi sabaha kadar tam anlamıyla enerji harcamadan tüketmesini sağlayabilirsiniz.

  Blue Tang Genel Tanımı:

  Blue Tang İsim (Latince): Paracanthurus hepatus

  Bulunduğu Çoğrafi Vatan: Batı Pasifik.

  Besin Biçimi: Bitkisel ağırlıklı. Akvaryumdaki algleri ve kuru yem yer, ara ara hayvansal besinler de verimelidir.

  Blue Tang Karakter: Barışçıl

  Akvaryum Davranışı: Orta derecede agresif.

  Işık: Normal

  Tuzluluk: 1.022 - 1.024

  Sıcaklık: 24 - 27 ºC

  Ulaşılan Boyut: 25 cm

  Reef-Mercan Uyumu: Uyumlu

  pH Değeri: 8.1 - 8.4

  Blue Tang balığının beğeneni ve akvaryumlarına ekleyeni çok olduğundan faydalı olabilecek bazı noktaları paylaşmaya çalıştım. Gerçekten güzel bir balık ve çoğumuz bu türü ilk yıllarda veya sonradan genelde beslemiştir. Hassas noktası bir anlamda belli olsa da bazı hatalı satın alma veya sorunlu akvaryuma ekleme neticesinde hobicileri üzmektedir. Fakat kesinlikle endişe edilmemesi gereken bir durumdur doğal şartlarda, fakat bilinçli ve akvaryumunu tanıyan hobici olarak satın alarak Blue tang eklemekte fayda var.

  Akvaryum Portalı;
   
  Düzenleme: 18 Mayıs 2015
 2. Erolemir

  Erolemir

  Mesajlar:
  194
  İsim:
  Erol Emir
  Cevap: Blue Tang

  Temel hocam,özellikle tuzlu suya yeni başlayanlar için çok faydalı bir paylaşım,teşekkürler.
   
 3. hmrhmr

  hmrhmr

  Mesajlar:
  400
  Yer:
  istanbul
  Cevap: Blue Tang

  Üstad ellerine sağlık.
   
 4. halilkocan

  halilkocan

  Mesajlar:
  7.761
  İsim:
  halil kocan
  Cevap: Blue Tang

  Abicim ellerine sağlık güzel bir yazı dizisi olmuş 6 aydır blue tang alacağım diyorum ama esnafta düzgün balık bulamıyorum gelenlerde aceleci hobiciler tarafından alınıyor. Biz sağlam adım atalım derken balıksız kaldık.
   
 5. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.771
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Cevap: Blue Tang

  Orası belli olmaz, en sağlam balık tam anlamıyla kafana yatan balıktır. Bunun dışında görüp almadığın blue tang balığını sen alana hayırlı olsun de ve geç.:)
   

Sayfayı Paylaş