1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

BM Curve 7 vs Reef Octopus XP1000SSS (Karşılaştırma)

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde burak ozu tarafından 21 Temmuz 2016 başlatılmıştır.

1. burak ozu

burak ozu

Yer:
    Bursa
    İsim:
    burak özügeldi
    Uzunc süredir PS olarak Curve 7 kullanıyordum ve hobi içinde bulunan kurtlar değiştir artık psyi diye bağırmaya başlayınca araştırmaya başladım ancak şu anda yaptığım gibi bir karşılaştırmayı ne Türkiye'de ne de yabancı kaynaklarda bulamadım.

En sonunda ps yi Reef Octopus XP 1000SSS ile değiştirme kararı verdim ve aşağıda kendi gözlemlediğim detayları paylaşmak istedim.

Öncelikle tank detaylarını yazayım.

Net 230 litre su hacmi, SPS, LPS karışık. Balık olarak M boy yellow tang 2 adet anthias, 1 adet sixline wrasse, hatırı sayılır temizlik ekibi.

Kurulum Fritz 9 ile yapıldı ve ayda bir kapak fritz moster 460 destekleniyor.

Açık söyleyeyim bu yük ile özellikle nitrat açısından ps leri yeteri kadar zorlayamadığımı düşünüyorum.

BM Curve 7

Nitrat: 0 - 2
    Ph: 8,1 - 8, 3 aralığı
    Ses: Reef Octopusa göre daha sessiz.
    Çalışma yüksekliği: 25 cm
    Motor: SP2000
    Montaj ve temizlik: Kolay
    Plastik ve malzeme kalitesi: Fena değil.

Reef Octopus XP1000SSS

Nitrat: 0
    Ph: 8,1 - 8,3 aralığı
    Ses: Curve 7 ile kıyaslandığında özellikle fazla hava emiş sesi
    Çalışma yüksekliği: 14 - 20 cm
    Motor: Bubble Blaster 1000
    Montj ve temizlik: Kolay
    Plastik ve malzeme kalitesi: gayet güzel

Bu veriler sayısal olarak ölçülebilir veriler. Birde gözlem olarak detaylar var;

RO redox değişimlerine karşı daha hassas ve su değişimleri gibi redox değişimine sebebiyet verecek hareketlerde toparlaması biraz daha zaman alıyor.

Baloncuk yapısına baktığımda RO ile çok daha fazla ve koyu renk kuru toplama yapabiliyorum ancak koku kıyaslaması yapmam gerekirse BM bir haftalık toplama sonunda kanalizsyon efekti verirken RO aynı oranda kötü kokmuyor.

Her ne kadar hava emişleri Ph üzerinde farklı bir etki göstermemiş olsa da RO baloncuk yapısı ile bana hava emiş konusunda daha yüksek değerleri verdiğini düşündürtüyor.

Sonuç olarak şunu söylemem gerekiyor. BM Curve 7 kesinlikle kötü bir ps değil ve fiyatı oranında işini gayet iyi yaptığını düşünüyorum. RO görece olarak çok daha kaliteli bir görünüyor ancak özellikle çalışma yüksekliği oldukça düşük. Ben 14 cm'de çalıştırıyorum tabi bunun için sump içerisinde bulunan su hacmını korumak amaci ile ps yi yükselttim.

Eğer fiyat odağı biraz fazla bir kurulum yapılacaksa fiyat - performans kıyaslamasında BM Curve 7 kesinlikle daha iyi diyebilirim ancak PS için biraz kaliteyi yüksek tutmak isteniyorsa RO tercih edilebilir.

Tank içerisinde bulunan yükün az olması, sağlıklı karşılaştırma yapmamı engellemiş olsa da fikir vermesi açısından, benim gibi araştırıp bulamayan arkadaşlara ışık tutmasını umuyorum.

m.avcıoğlu, nhtkmn, veysel ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  2. burak ozu

burak ozu

Yer:
    Bursa
    İsim:
    burak özügeldi
    Gecmiste yazmis oldugum bu incelemeye kesinlikle ilaveler getirmem gerekiyor.

RO ile her gun dondurulmus yem vermeme ragmen yine de nitrati sifirdan yukariya cekemiyorum.

Zamanla performans farki cok daha net olarak ortaya cikiyor

Montimahir, saymin_25 ve veysel bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş