1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Bol Resimli Tanganyika Biyotop Kurulumu ve Makale

Başlığı 'Tatlı Su Akvaryum Tanıtım Portalı' kategorisinde Ulvi Özuğur tarafından 7 Ekim 2014 başlatılmıştır.

1. Ulvi Özuğur

Ulvi Özuğur

Yer:
    İstanbul
    Fotoğraf:
    Diğer fotoğraflar altta
    Boyut (cm): 160*50*55
    Kapasite (litre): Alt akvaryum ve sump ile birlikte 880 lt
    Canlılar: 30 Nkonde bright yellow, 20 Black kriza, 10 ilangi yellow, 10 bemba

Malzemeler:
    TDS metre
    Ph metre
    İletkenlik ölçer
    K1 media
    Purigen
    Sıva süngeri (Mavi)
    Kayalar zeytinburnu sahilden toplandı, yardımını esirgemeyen UğurDoğan'a teşekkürler.
    Silis kum 50 kg 15 liraya Erkum'dan temin edildi => 0212 538 08 71
    50 kg sıfır, 50 kg bir kalınından aldım, sadece sıfır numarayı kullandım
    Kullanılan Yemler: %100 spirulina tablet, ev yapımı yem, tropical super forte granulat ve flakes, tetra pro vegatable, sera flora.

Kullanılan İlaçlar ve/veya Katkılar:
    DIY Su hazırlayıcı =
    Magnezyum sülfat
    Magnezyum klorür
    Magnezyum karbonat
    Sodyum bi karbonat
    Potasyum sülfat

Kurulum
    Kaya altlarına ağırlığı dağıtması için sert straforlardan koydum. Kumu boşuna yıkamadan kuru olarak banyo maşrapasıyla serptim.
    Topladığımız bazı büyük kayaları kapaktan sığdıramadığım için elde etmek istediğim derinliği kum ile sağlamaya çalıştım, aklımda çok daha farklı bir dekor vardı fakat kapak açıklığı müsaade etmedi.
    Kabloları toparlayınca.
    Kumla oynayabilecekleri kayasız alanlar kalması için daha fazla kaya eklememeye karar verdim.

Artık suyu doldurmaya başladım, resimlerde gördüğünüz gibi su hiç bulanmadı.
    Cüce vatoz yavrularını ve alt kata endler lepistesleri ekledim.

Su hazırlama ve aktarım
    Şu makalemde yazdıklarımı aktarıp neler yaptığımı resimlerle aktarmaya çalışacağım.

Tanganyika Salt ve Buffer Yapımı

Ülkemiz şebeke sularında kalsiyum çok magnezyum az. Tanganyika gölünde ise durum tam tersi fakat iletkenlik değerlerimiz neredeyse aynı. Yani bizim çorbada tuz var ama yanlış tuz var, yanlış tuz eklersek çorba sadece aşırı tuzlu oluyor, lezzetli olmuyor...
    Daha net anlaşılması için
    Tanganyika gölü değerleri ile İstanbul şebeke suyu karşılaştırma tablosu (Kağıthane için, diğer su sağlanan yerler yaklaşık olarak tutuyor)

Tanganyika İstanbul
    Sodyum (na) 60 20
    Magnezyum (mg) 40 6
    Potasyum (k) 18 2
    Kalsiyum (ca) 13 46
    Karbonatlar (co3, hco3) 300 70 (Caco3)
    Klorür (cl) 28 40
    Sülfat (so4) 10 55
    (Değerler mg/lt olarak)
    Ve Tanganyika gölü 600 mikrosiemens değerlerinde seyrediyor.

Elimizdeki bu verilere göre suya ne eklemeniz gerektiğini, neyin eksik neyin fazla olduğunu görüyoruz. (Bulunduğunuz şehrin şebeke suyu içerik değerlerinizi belediye sitelerinden öğrenebilirsiniz.)

------

***Tabloya göre bizde magnezyum az sülfat fazla, yani magnezyum sülfat (epsom tuzu) yerine Magnezyum karbonat eklemek çok daha mantıklı. Yine de temini kolay olduğundan magnezyum sülfatı da kullanabilirsiniz. Bildiğiniz gibi magnezyum sülfat kabızlık tedavisinde kullanılıyor, tropheusların en çok hangi hastalığa yakalandıkları malum, yani magnezyuma ihtiyaçları var. Suyumuz magnezyum ve karbonatlar açısından fakir.

**Kalsiyum ve klorür fazlamız var, bu nedenle çok yaygın olan kalsiyum karbonatlı kumlar bizim için ideal değil, yerine magnezyum açısından zengin dolomit kullanılabilir.

**Yine sodyum az, bu durumda Sodyum Bikarbonat ph değerini tamponlaması ve sodyum açısından tam aradığımız ürün. Kolay temin ve ucuzluğu cabası.

** Potasyum eksiğimiz için fazla alternatif yok sülfat hakkımızı bunda kullanıp potasyum sülfat kullanacağız (Önerilere açığım)

Gördüğünüz gibi ancak bu şekilde bir kullanım ile denge sağlamış olabiliyoruz.

-------

Not : Unutmamak gerekir ki tanganyika salt gibi ürünler osmos / distile suya katıldığında istenen değerleri sağlamak için üretilmiştir İstanbul suyu için değil. İçeriğinde bizde zaten fazla olan bileşikler bulunur (kalsiyum, sülfat ve klorür gibi) Kısaca ; zaten kalsiyum oranı yüksek olan suya kalsiyum ekleyerek değerleri tanganyika gölüne göre ayarlamış olmuyoruz. Eğer bu ürünler kullanılacaksa osmos suyunda belirlenen ölçülerde kullanılmalıdır. (Bu şekilde kullanıldığında ph'ın yüksek iletkenliğinde 650'yi aşmadığına şahit olabilirsiniz.)

Ne Yaptım?
    Magnezyum ve karbonat açısından fakir olan suyumu zenginleştirmek için "magnezyum karbonat". Potasyum için "potasyum sülfat" ve sodyum + tamponlama (buffer) için "sodyum bi karbonat" kullandım.

Oranlar ve kullanım şekli
    Öncelikle akvaryumdan aldığım 1 litre suya çay kaşığı ile magnezyum karıştırarak iletkenliğin ne kadar değiştiğini gözlemledim.
    Resimde belki açıkça görülmüyor fakat "x 10" ibaresi var yani 601*10=6010 ppm çözünmüş tuz yaklaşık 9530 mikro siemens ediyor. Bir miktar magnezyum sülfat ve mg klorür ekleyince cihaz sınırı dışına çıktı :) Yani bu tuzlar çorba kaşığı ile gelişi güzel eklenebilecek tuzlar değil, dikkatli olmak gerek.
    Akvaryumun başlangıç değeri 276 ppm yani yaklaşık 430 μS. Kabaca bir hesap yaparak dozlamaya başladım. Sırasıyla 333 ppm ve 356 ppm değerlerini gördüm ve 356'da dozlamayı bıraktım (Yaklaşık 560 μS)

Takribi 700 litre su için;
    18 çay kaşığı magnezyum karbonat
    7 çay kaşığı sodyum bi karbonat
    3 çay kaşığı potasyum sülfat
    2 çay kaşığı magnezyum sülfat (İngiliz tuzu)
    2 çay kaşığı magnezyum klorür

Oran olarak vermem gerekirse;
    40 litreye 1 çay kaşığı magnezyum karbonat
    100 litreye 1 çay kaşığı sodyum bi karbonat
    200 litreye 1 çay kaşığı potasyum sülfat
    350 litreye 1 çay kaşığı magnezyum klorür
    350 litreye 1 çay kaşığı magnezyum sülfat

NOTLAR
    ***Eklemeyi akıntının olduğu bir yere azar azar maşrapa yardımıyla yapmanız çok önemli, direkt balıkların kafasından aşağı boca ederseniz osmotik şoka girerler.
    *** Tanganyika buffer olarak satılan yani ph yükselten ürünler sodyum bi karbonat ve magnezyum karbonat içerir, İstanbul suyu için hem salt hem buffer hazırlamış olduk. Ayrıca buffer kullanmanıza gerek yok. Yine istediğiniz kadar ekleyin karbonatlarla suyu 8.5-8.6 yukarısına çıkartamazsınız, çokça eklemek iletkenliği boşu boşuna arttırarak hayvanları strese sokmaktan başka bir işe yaramaz. Burada benim yoğun sayılabilecek oranda kullanmamın nedeni sodyum eklemek ve suyu karbonatlar açısından zenginleştirerek tamponlama kapasitesini arttırmak.

Karbonat eklenmesi sonucu değerler.

Filtrasyon
    Mavi küp sünger içerisinde bir kafa motoru mevcut ve su çekişine 125 ml purigen bağlı
    Yine alt/ana sump motorunun çekişinde 150 ml kadar purigen mevcut, 1 motor eklemesi daha yapıp ona da 125 ml civarı purigen bağlayacağım.

K1 Media ile yaptığım "moving bed filter" 1,5 litre pet şişeye 500-600 ml civarı k1 media kullandım
    Merak edenler için k1 hakkında videolar ekleyeyim =>
    Bilgi ;

Örnek ; Sump

Örnek ; Moving Bed Filter

Önder., TencoMelih, veysel ve diğer 2 kişi bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş