1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Bolivian Ramirezi 1 Haftadır Hasta

Başlığı 'Tatlı Su Hastalık Tedavi Portalı' kategorisinde Fatih Kirbaci tarafından 24 Mayıs 2012 başlatılmıştır.

1. Fatih Kirbaci

Fatih Kirbaci

İsim:
    Fatih kırbacı
    Bolivian Ramirezi balığım çok güçsüzleşti, yem yiycek hali yok. Arada sırada topluyordu kendini, iyilesiyor diye düşündüm fakat git gide kotüleşti. Verem olmasından korkuyorum (bize de bulasmasin). Fotoğraf akşam eve gidince cekip koyucam..

Belirtileri;

Su üstünde hareketsiz biraz yan duruyor, diğer balıklar biraz itince hızlanıyor. Fakat sağa sola çarpa çarpa sürüklenerek gidiyor, sanki sağ tarafi (yüzgecleri) çalışmıyormus gibi ama istediğinde çalıştırabildigini gördüm. Yem yiycek hali yok zaten, tepki vermiyor midesi iyice küçüldü, zayıfladı ve ayrıca sanki yüzgeçleri kanlanmış gibi, iç kanama varmiş gibi vücuttan yüzgeç uçlarına doğru kızıllık var gibi. Diğer balıklarım gayet iyi durumda.

Yardım ederseniz sevenirim..

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cevap: Bolivian Ramirezi 1 Haftadır Hasta

Geçmiş olsun öncelikle,

Akvaryumun hacimleri, akvaryumun filtresi, kumu, akvaryumdaki diğer balıklar, su değişimi nasıldır gibi önemli konular olmadığından yorum yapmak güç. Tedaviye bu bilgiler gelene kadar %30 su değişimi yaparak ama damacana su ile değişim yaparak başlayabilirsin.

3. Fatih Kirbaci

Fatih Kirbaci

İsim:
    Fatih kırbacı

Su değişimlerimi yapıyorum, dip çekimlerimi haftada 10 lt veya 20 lt olarak yapıyorum.. Ramirezi baktığım için içme suyu kullanıyorum ve ısısına çok dikkat ediyorum. Tankım 160 lt ama DIY arkaplan olduğu için (ileride DIY konusu altında resimlerini paylaşacağım) kullanılan alan sanırım 140 lt civarıdır. İçindeki diğer balıklar 6 ramirezi 3ü gold, 2 cüce vatoz, 3 tane lepistes. Su değişimlerinden sonra 4 -5 damla "sera nitrivec" ve "tetra easy balance" kullanıyorum. Her yemlemeden sonra ise 1 2 damla "sera costapur" ve "sera aquatan" kullanıyorum. kum olarak lav kırığı var. Filtre bir iç bir dış olmak üzere iki tane Eheim var. Sizce ne yapmalıyım?

Yardım ve fikirlerinizi bekliyorum...

4. ogurcay

ogurcay

Yer:
    Kadıköy/İSTANBUL
    İsim:
    Ozan Gürçay

Kalabalıktan uzaklaştırıp ayrı bir yere alma şansınız yok ise doğa kanunu yerine gelecek ve güçlüler güçsüzleri ortadan kaldıracaklardır maalesef.....

5. Fatih Kirbaci

Fatih Kirbaci

İsim:
    Fatih kırbacı

Başka biryer derken kavanoz olurmu yada küçük bir akvaryummu almak lazım..? Aslında saklanabilicek çok yer var akvaryumda ama bu balığım hiçbir zaman baskın olamadı..

6. ogurcay

ogurcay

Yer:
    Kadıköy/İSTANBUL
    İsim:
    Ozan Gürçay

Kavanoz da balık kendini güvende hissedemez ve strese girer...mümkünse ayrı akvaryum olmalı

7. Fatih Kirbaci

Fatih Kirbaci

İsim:
    Fatih kırbacı

Ayrıca dün Sera'nın blackwaterinı kullandım. Forumda okuduğum tavsiyeler üzerine.. fakat bir gold ramim bu sabah kötü haldeydi.. Baskın yem yiyen hatta karnı doymadıkça diğer balıklara zor yem yediren bir balıktı ama bu sabah hızlı solunum yapıyordu ve su üzerinde takılıyordu.. Resimlerini çektim iki balığımında. Resimlerden ne kadar anlaşılır bilmem ama fikirleriniz ve destekleriniz benim için çok önemli..

8. Fatih Kirbaci

Fatih Kirbaci

İsim:
    Fatih kırbacı

bu bolivian.. resim çok kötü farkındayım ama çektim ve arkalara diplere doğru süzülerek uzaklaştı daha çekemedim..

9. Fatih Kirbaci

Fatih Kirbaci

İsim:
    Fatih kırbacı

buda gold ram..

10. Fatih Kirbaci

Fatih Kirbaci

İsim:
    Fatih kırbacı

Sayfayı Paylaş