1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Boru değil filtre

Başlığı 'Akvaryum Filtre Yapımları' kategorisinde lades tarafından 4 Nisan 2010 başlatılmıştır.

1. lades

lades

Yer:
    Mersin
    İsim:
    Cem Tunç
    Arkadaşlar merhabalar, yine ben ve yine yeni bir filtre çalışması. Gün geçmiyor ki yeni bir filtre modeli yapmıyayım. :) 50milimlik pimaş borudan adeta bir dış filtre kıvamında bir filtre. Tabi birçok arkadaş bu filtrenin 300litre suyu temizleyemeyeceğini söyleyebilir, bence temizler. Daha farklı ölçülerdeki tanklarda da kullanılabilir. Ben akvaryumun içinde filtre görüntüsünü istemediğimden elimde bulunan malzemelerden bunu yaptım. 1200lt/h kafa motoru ve filtre malzemeleri kullandım. Suyun akvaryuma aktığı yerdeki dirsek boruyu aşağıya doğru da çevirebiliyorum sesi azaltabilmek açısından. Yorumlarınızı bekler küçüklerin gözlerinden büyüklerin ellerinden öperim..

Azizbardi, sedatms, erdnc83 ve diğer 5 kişi bunu beğendi.
  2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Ellerine emeğine sağlık Hoca'm. Hakikaten boru değil filtre olmuş. Nasıl biri bu dedirtiriyorsun kendine valla büyük adamsın. Süper bir fikir yine diğerleri gibi. Filtrem yetersiz, filtre alamadım, kafa motorum ne olacak diyenler dalsın bu konuya bence. Ne diyim tek kelime ile muhteşemsin.

DIY ifadesinin anlamını hakkıyla veriyorsun açıkcası. :emt:

em34:em34:em34:

lades bunu beğendi.
  3. lades

lades

Yer:
    Mersin
    İsim:
    Cem Tunç
    Akvaryumun son hali.

Bir de bunda aralara bölmeler yapmadım, pisliklerin tekrar diğer taraftan çıkma ihtimali yoktur.Zaten arka tarafa aşağıda görüldüğü gibi malzemeyi rulo şeklinde yapıp yerleştirdim.

Bir de suyun çıkış kısmını aşağı doğru çevirdiğimizde boru tamamen suyla dolmaz, bunu da borunun ucunu yukarı kaldırarak sağlayabiliriz. Hem su havalanmış olur. Suyun döküldüğü noktaya delikli bir malzeme koyarak suyu daha da havalandırabiliriz.

erdnc83, YIKIKTEMO ve bycan bunu beğendi.
  4. lepistes

lepistes

İsim:
    Muhammed Ali Tavur
    Ellerine emeğine sağlık Cem abi güzel bir çalışma olmuş, bu boruların şeffaf olanı yokmu acaba.

lades bunu beğendi.
  5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Mükemmel düşünülmüş bence. Son fotoğraflar diğerleri gibi durumu net ortaya koyuyor. Emeğine sağlık Hoca'm. :portal:

lades bunu beğendi.
  6. Aguila Negra

Aguila Negra

İsim:
    Serdar MUMCU
    Mükemmel bir uygulama olmuş Cem bey,tebrikler.
    Bu DIY ürünler için test akvaryumu mu?yaksa ev sahipleri var mı?
    Siz arka fon kullanmamışsınız ama arka fonu olan bir akvaryumda,filtre arkaya saklanabilir,giriş bölümündeki gibi redüksiyonla çap ayarlanıp bir duşlama şeklinde tanka geri verilebilir değil mi?

7. myillar

myillar Marmara Tuzlucu Üstad Üye

Yer:
    istanbul-pendik
    İsim:
    Mesut YILLAR
    Vay arkadaş kim demiş olmaz kim demiş temizlemez 300 lt resi 500 ltresi yok be kardeşim harbiden boru değil yani.
    Süper olmuş fevkaladenin fevkinde ayrıca hava motoru bile kullanılmasada olur dönüş suyu bayağı oksijen sağlıyor ortama Cem hocam ayakta alkışlanır bu eserem34:em34:em34:em34:em34:

lades bunu beğendi.
  8. lades

lades

Yer:
    Mersin
    İsim:
    Cem Tunç
    Özcan Özkan abi bana zebra cikleti verdi 10 tane kadar ama onları oraya koymaktan vazgectim, iceman,sarı prenses falan koyucam. Teoride çalışır ama pratikte de sıkıntı olacağını düşünmüyorum, görücez.Çalışmıyacak bir şey yok ama debisi belki yetersiz olur,1200lt/h motor var.
    Arka fona düz mavi fon yapıştırıcam, tabi arka üst kısımdaki boşluğa. Alt kısıma siyah pleksiglas koydum hem karanlık ortam oluştursun hem de kayalar cama temas etmesin diye.
    Boru filtre akvaryumun üstünde daha iyi duruyor bence, arkaya falan koymayı düşünmüyorum ayrıca su kaçırsa da tankın içine akar sorun olmaz yani.Zaten pek hareket ettirme şansım da yok, kafa motoruna giren hortum cabucak çıkıyor.

bycan bunu beğendi.
  9. ZeRo-x7

ZeRo-x7

Yer:
    İstanbul/ Beykoz
    İsim:
    Murat Sarıoğlu
    Cem abi güzel paylaşım teşekkür ederiz.

lades bunu beğendi.
  10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Hakikaten Hocam hayran bırakıyorsun kendine de her akvaryumunda deniz kabuğu oluyor senin. Sanırım çok seviyorsun deniz kabuklarını. Hocam bu beceri ile hayat mavide dersen birgün tuzlu suda da başarılı olacağana şüpye yok. Deniz kabuklarıyla daha çok haşır neşir olma imkanın olur ayrıca.:D

lades bunu beğendi.
  11. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Abi gerçekten çoook güzel olmuş. Kafa motorunuda akvaryumun içinde gizleyince çok süper bir görüntü çıkmış... Bende senin gibi akvaryumun içinde filtreymiş boruymuş vs. vs. kalabalık olsun ve görüntüyü bozsun istemiyorum.

Ellerine sağlık...

Birşey sormak istiyorum. Sanırım akvaryumun dışındaki süngerler balık ve çiçek şeklinde olanlar görüntü içinmi ?

12. lades

lades

Yer:
    Mersin
    İsim:
    Cem Tunç
    Temel hocam ben denizi çok severim de. İstanbul"da yaşıyordum,Akdeniz sevdam yüzünden tekrar Mersin"e yerleştim, havalar biraz daha ısınsın da Kızkalesi civarlarında kayalıklı bölgeler var zıpkınla takılıcam,imkanım elverse dalgıçlık da yaparım ama biraz pahalı bir hobi.Kısmetse kendi deniz kabuklarımı çıkarıcam denizden.

13. lades

lades

Yer:
    Mersin
    İsim:
    Cem Tunç
    Fatih kardeş o süngerler akvaryumun dışında değil içindeler. Aslında bakterilere güzel bir ortam oluştursun diye aldım ama görüntüsü de fena değil.

14. lades

lades

Yer:
    Mersin
    İsim:
    Cem Tunç
    Serdar bey aslında iceman,sarı prenses vs. beslemeyi düşünüyordum uzun zamandır ama akvaryumcuda çok enteresan balıklar görünce şu aralar malavi beslemekten vazgeçebilirim, tam olarak hangi balığı besleyeceğime karar veremedim hala, tavsiyeleri değerlendirebilirim.
    Neon balıkları var küçük küçük, grup halinde dolaşıyorlar, çok şirinler.

15. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Yav arkadaş birkerede yaptığın birşeye muhalefet olayım diyorum ama bir insan bukadar yetenekli olupta ortaya böyle çalışmalar çıkartınca muhalefette olunmuyorki.:F

Hocam gene yıkıp dağımışsın ortalığı helal olsun.Bu nebeceri? Bu ne azim ? Hocam tebrik ederim gene herzamanki gibi güzel bir çalışmaya daha imzanı atmışsın.em34:

Elinde kafa motoru olan herkes nalburlardan edinebileceği bir pimaşla bu güzel dış filitreye sahip olabilir sayende.em34:

lades bunu beğendi.
  16. lades

lades

Yer:
    Mersin
    İsim:
    Cem Tunç
    Olcay kardeş nerelerdesin, yokluğun hemen belli oluyor. Özlettin kendini. Valla biz de napalım işte, ben birkaç filtre şekli icat ettim ama tatmin etmedi beni, ben de daha önceden overflow yapmak için aldığım malzemelerden bir filtre yaptım. Bu filtre içime sindi. Diğerleri içime sinmedi. Sumpa gerek duymuyorum şimdilik. Bu filtre işimi görür sanırım. Ben İstanbul"dayken birkaç sump da yapmıştım, büyük akvaryumum ve sumpumu getiremedim Mersin"e, istediğim fiyata da satamayınca o kadar emek harcadım bari tanıdık biri faydalansın deyip dayıma hediye etmiştim. Tekrardan sump yapmak hem zor geldi hem de akvaryum sehpasının altını nerdeyse tamamını kaplayan başka bir akvaryum(iç sumplu akvaryum) yapınca sumptan vazgeçtim, hem sumtan yukarıya su basan motor gücü daha da fazla olmak zorunda olduğundan , ki elektrik masrafı vs. vazgeçtim sumptan. Birde senin çamaşır makinesi motorlarından yapmıştım 3 tane, üçü de hüsranla sonuçlandı,elektrik kaçırıyorlar, o kadar da dikkatli yaptığım halde, nerden baksan yaklaşık 50 lira da para harcadım onlara, keşke hiç uğraşmadan hazı r kafa motoru alsaydım. Kısaca daha az enerji harcayan filtrelere yöneldim hatta diğer akvaryumada 25watlık kafa motoru koymuştum, diyorum bir zaman rölesi bir kontaktör koyup birer saat arayla ve sırayla çalıştırayım motorları, hava motoru sürekli çalışacak. Tahmin ediyorum bir sıkıntı olmaz.

17. erdnc83

erdnc83

İsim:
    Erdinç Çelikok
    Cem abi ellerine sağlık yosun parcacıkları yüzünden dış filtreme destek olması adına iç filtremi modifiye etmeyi planlarken cidden bana ışık tuttun.

Sayfayı Paylaş