1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Botia Makrakanta

Başlığı 'Afrika ve Asya Balıkları Forum' kategorisinde taygun tarafından 6 Kasım 2010 başlatılmıştır.

1. taygun

taygun Guest

Herkese Merhaba,

Epey zaman oldu yazmayalı değil mi? Kopmadım, zaten böyle ortamlardan kopmak zor. Düzene sokulması gereken işler vardı, zaman ayrılması gereken konular.

Neyse, artık geride kaldılar. Sizelere yeni bir video ile tekrar merhaba demek istiyorum. Sanırım geçen yaz başında satmak isteyip de kimsenin bakmadığı makrakantlar büyüdüler de bakın kuzu gibi bir kabuğu nasıl paylaşır oldular. Hatta yumurta bile döktüler. Ama onlar başka bir videoda...

Burada makrakantaların ne kadar neşeli ve oyuncu olduklarını görüyorsunuz. Bu da onların bir sürü balığı olmasının en açık belirtisi. Ne kadar kalabalıklarsa o kadar neşeliler.

[video=vimeo;16369828]http://www.vimeo.com/16369828[/video]

Çevrede gördüğünüz yavru balıklar ise kribensis yavruları.

Saygılar

Aguila Negra, reis, SantiMunez ve diğer 4 kişi bunu beğendi.
  2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Her zamanki gibi muhteşem görüntüler ve güzel bir akvaryum macerası. Maşallah Tamer abi maşallah. :nazar: Teşekkür ediyoruz bu güzel video için.

3. emmi_06

emmi_06

İsim:
    Özgür ABAY
    Tamer abi,şimdiye kadar tüm tanklarıma makrakanta koydum.Bu balıklara karşı aşırı ilgim var zaten.
    Balık tanıtımlarında hep en son ulaştıkları boyları konusunda çoğu sitede 50 cm ve 15 cm boya ulaştıklarını yazıyorlar.
    Türkiye'de forumlara katılan kişilerin hep besledikleri makrakantalar en fazla 15 cm boya ulaşıyorlar.

Bu balığa karşı hastalığım olduğu için çok ararştırdım.Youtubede izlerken frontosa akvaryumunda bu balıkları gördüm.Macrakantaların boyu damızlık frontosalar ile aynı idi.

4. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Tamer abi tekrar hoşgeldin diyor ve özlendiğini söylemek istiyorum. :) Videoyu daha izleyemedim ama makrakantaların akvaryum ortamında üremediklerini hatırlıyorum sanki sen şimdi onlardan yumurta mı aldın ?? Valla canı gönülden tebrik ediyorum o videoyuda en kısa sürede koyarsan 2'sinide beraber izlemiş olurum. Bu forumdan korkulur :))

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    volkantr34 bunu beğendi.
  6. emmi_06

emmi_06

İsim:
    Özgür ABAY
    Volkan abi,benim makrakantalarda yumurta dökmüştü.
    Türkiye'de makrakantalara özel akvaryum kuran olmadığından yavru alanda çıkmamıştı.Temel abi,ilk site kurulduğunda konusunda mevcut.

volkantr34 bunu beğendi.
  7. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Tamer abi özledik seni.İşlerini yoluna koymana sevindim. Makrakantaların Maaşallah baya büyümüşler.:nazar: Yumurta döktüler demişssin abi İnşallah küçük afacanlarıda görmek nasip olur.

8. Aguila Negra

Aguila Negra

İsim:
    Serdar MUMCU
    Tamer hocam bu kadar özletme kendini,bizim o taraflara da pek yolun düşmez oldu:)

9. taygun

taygun Guest

Arkadaşlar Merhaba,

Volkan, macrakantaların yumurtlama dönemine ne zaman giridiklerini doğrusu ben de bilmiyorum. Seyrettin mi bilmiyorum, videonun çekildiği gün de ne kadardır kurlaşmaktaydılar onu da bilmiyorum. Evden dışarı çıkmak için kapıya yaöneldiğimde tuhaf bir hareketlenme gördüm suda. Baktığımda ilk önce makrakantaların kavga ettiklerini zannettim. Hareketleri sanki birbirlerine zarar vermek için yapılıyormuş gibi geldi. Ama biraz izleyince işin aslının öyle olmadığını anladım. Zaten videonun muhtelif sahnelerinde yanyana gelerek titredikleri görülüyor. İşte bu noktada sanırım dişi yumurta dökerken erkek de dökülen yumurtaları anında döllüyor olmalı.

Yavru alma konusuna gelince, ne içinde bulundukları akvaryum buna müsait ne de benim bu işe ayıracak müsait bir akvaryumum var. Bu nedenle yavru almam mümkün değil. Kaldı ki, akvaryum müsait olsa dahi ortada bu konu ile ilgili yazılı ve görsel bir kaynak olmadığı için de ne yapmam gerektiğini bilmiyorum. Kimbilir kaç deneme gerekir bu balıkları yavrulatmam için.

Serdar ağbi, Olcay ilginize teşekkür ederim. İnşallah yakında teka görüşür Serdar hocam. Bu sefer türk kahvesi isterim ama. :)

Saygılar

Aguila Negra ve volkantr34 bunu beğendi.
  10. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Temel abi linke bakınca aklıma geldi.. Portal eskidi artık uzun zaman olmuş :) Teşekkürler bilgilendirme için.. (Henüz izleyemedim ergeç izleyeceğim.) :)

Sayfayı Paylaş