1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Boynu Bükük Leather Coral Sorunu Açmıyor

Başlığı 'Soft-Yumuşak Mercan Forumu' kategorisinde suret tarafından 18 Şubat 2012 başlatılmıştır.

1. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N
    Leather coral açmıyor. Aslında fotoğraf herşeyi anlatıyor gerçi ya, bir de ben dillendireyim: 1-1.5 ay kadar önce Fatih'ten aldığım bu finger leather geldiği günden beri ne uzadı, ne kısaldı, ne yaşadı ne de öldü. akvaryumun içinde farklı yerlere koydum birer hafta süreyle hiç bir şey değişmedi. Çok ışık alan, az ışık alan, çok dalga sirkülasyonu olan, hiç sirkülasyon olmayan, taban kısım, tavan kısmı.. Herşeyi denedim banamısın demedi. Başka bir şey var ama nedir ?

Nitrit : 0,2
    Ph: 8
    Kh:10

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 14 Mayıs 2016
  2. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Burak abi bunlar boyle bazen acar bazen kapar bende de var leadher uyuz canli bence

Bu mesaj mobil olarak TAPATALK ile yazilmistir.

3. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Cevap: Boynu bükük leather

Burak abi bendeki halinin resmi vardır belki sende. Oldukça keyifliydi. Kabuk değiştiriyor diyeceğim ama bayağıda oldu. Sanırım su değişimi çok yaptığın sırada bir keyifsizlik oldu. Biraz bekleyip gözlemle.

Gkhan bunu beğendi.
  4. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N

Tamam biraz daha bekliyim, yaz var kış var acele ne iş var :)

Alınmayacaklar listesi / ders alınanlar listesi :

1- Bubble Anemon
    2- Leather Coral
    3- Damsel türleri
    4- Percula clown (sadece percula. Maroon veya Clarkii değil)

5. BassKiller

BassKiller

İsim:
    mehmet yılmaz

Burak abi niye alınmayacak listesine percula ve buble anemon yazdın ben nanoma onlardan alıcam da merak ettim saygılar:gif

6. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N

bugüne kadar 12 tane percula aldım, hepsi öldü. bir kısmı karantina altındaymış bilemeden aldım, zamanla teker teker öldüler. Bir kısmı da fazla küçüktü overflow'a ve dalga motoruna sıkıştılar. 12 balık bu şekilde öldü sanırım yarı yarıya bu oran yani 6'sı sıkıştı 6'sı da adapte olamadı.

anemon ise bir türlü kendine gelemedi ilk günden beri. Eğer aldığımda sağlamsa benim su kötüydü hayvan sudan veya benim zırt pırt dürtmemden dolayı bir türlü rahat edemedi. Eğer aldığımda da böyleydi dersek, zaten ben iyisinden kötüsünden anlamadığım için bir şey diyemiyorum.

Ortak payda : ödeyerek öğrendik!

7. BassKiller

BassKiller

İsim:
    mehmet yılmaz

Geçmiş olsun o zaman.İnşallah benim alacaklarımda sorun çıkmaz.. saat:gif

8. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N

Almadan önce araştırarak öğrenerek ona göre alırsan sorun çıkmaz :)

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Aceleciliğin getirileri bunlar işte Burak. Aslında o tarafa geçtiğimde veya ayarlayarak senin şu akvaryumu bir görmek istiyorum. Genel bir fotoğraf koyarsan sevinirim akvaryumdan. Sump, ps gösteren bir fotoğrafta eklersen iyi olur.

10. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N

Valla çok sevinirim Temel abi, seni ağırlamaktan büyük keyif alır, onur duyarım. Hem bak bende kırmızı-mavi mushroom da var hazır :)

Genel bir fotoğraf koyarım koymasına da, ben şöööyle genel olarak bi daldım geçenlerde akvaryuma, o yüzden pek fotoğraf koymak istemiyorum yediğim naneler ortaya çıkacak diye :)

11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Burak kızma ama sen de biliyorsun ki ne yapma dendiyse yapılmış bir akvaryumun olduğunu biliyoruz. Kısaca gizlemek fayda etmez. Koy çarelere bakalım artık. Zaten saçma sapan şekilde 12 percula ölümü vb inanılacak gibi değil. Tek bir balık ölmemesi gerekirken bu zararlar inan şaşırtıcı. Fakat inan sana güven kalmadı rahat durmaz bu diyoruz habire içimizden.

Koy fotoğrafları hazırlıklıyız.

12. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul

Burak,
    Ustaların ustalığı geçirdiği tecrübelerle gelir. Her alanda bu böyle. Sen fotoğrafları koyacaksın onlar yorum yapacak. Sen hataları düzelteceksin.
    Birgün o hatalar o kadar azalacak ki bakmışsın sen de usta olmuşsun.
    Utanacak ne var, koy yorumları görelim. Birsürü aynı hatayı yapan farkına varmayan veya yapacak olan insana faydan da cabası.
    Sevgiler.

13. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N

Şimdi şöyle oldu... Temel abiye sormuştum bana yapma demişti ben de yapmamıştım. Ondan sonra ne olduysa artık bişey oldu uzun bir süre sonra bu akvaryuma kayalar az geldiği için elimdeki lav kaylarını koymuştum. O kayaları da 2 aya yakın bir süre balkonda akvaryum suyunda beklettim. Ara ara alıp yıkadım fırçaladım. Neyse sonuç itibariyle yepyeni bir dizayn yaptım, önce bütün balıkları ve mercanları akvaryumdan çıkardım benim diğer küçük akvaryuma koydum. Bu kayalarla ana tankta bir dizayn yaptım, bakteri kültürü ekledim, hazırladığım suyu tamamladım canlıları koydum akvaryuma gayet de güzel oldu. 2-3 gün kadar böyle çalıştı.

Sonra aklıma bir şey geldi, ben bu kayalrı zaten suya salınım yaptığı için ve renkleri güzel olmadığı için çıkarmıştım, tuttum 20 kg. kadar canlı kaya aldım. Yeniden balıkları küçük akvaryuma koydum. mercanları da. sonra yeni aldığım canlı kayaları dizayn yaptım, bakteri kültürü koydum, eskisinden daha güzel oldu. 2-3 gün kadar da böyle çalıştı.

Sonra bu kayalardan bir tanesi çok büyük geldi gözüme. Balıkları küçük akvaryuma koydum. Mercanları da. Sonra canlı kayaların en büyüğünü aldım, bir matkap, bir çekiç ve bir de tornavida yardımıyla parçaladım, kırdım, böldüm, zorladım, hırpaladım... yeniden dizayn yaptım. Yerleştirdim bu daha bi güzel oldu.

Bu arada daha önceden akvaryuma bir kaç canlı eklemiştim, işlem sırasında, öncesinde ve sonrasında Allah'a şükür bir canlı kaybı yaşamadım. Ha pardon yaşadım.. Onu da anlatayım. Bende 1 sailfin, 1 naso, 1 hawkfish, 1 cleaner wrasse, 1 goby, 1 blenny vardı. Tuttum bir tane daha sailfin aldım, iki sailfin birbirine öyle bir girdi ki yani bunu bir başkası anlatsa atıyorsun derdim ve inanmazdım. Bir tanesinin üzerinde kocaman bir ısırık, derin bir yara açıldı. Bir tanesini sump'a attım, ertesi gün geri aldım, kavga bitmedi. Dayak yiyen sürekli saklanıyordu. sırf bunlar yüzünden dizaynı değiştirmek zorunda kaldım. yoksa keyfi bir şey değil yani keyif kısmı çok az diyelim.. Mecburiyetten.
    Sailfin'ler alıştı birbirine, ama bir tanesinde iz var artık.

Bir kaç gün sonra Powder Blue tang ile Naso tang birbirine girdi, bir tanesi darbe aldı, yanağında kocaman iki tane ısırık var, daha yeni alışıyorlar birbirlerine.
    Yellow tang hemen adapte oldu.
    Dotty back aldım iki tane, çok agresif çıktılar, tang'leri kovaladılar, onları geri verdim.

Tang savaşları esnasında akvaryumu ikiye ayırmak zorunda kalmıştım, bu esnada kullandığım fileden muhtemelen bir şey salınım yaptı ve etobur olan iki balığım öldü, cleaner wrasse ve hawkfish öldü. Ondan sonra zaten kaya dizaynı değişti. Ortalık düzeldi. Bu arada adını şimdi hatırlayamadığım 3 küçük balık daha ekledim ama bu canavarlar yüzünden ortaya çıkamıyor garibanlar. biri blenny türü, resimde görünüyor, biri kum goby, bir diğeri de bir tür anthias.

Burak'tan aldığım red fin dotted goby galiba tam adı, o balık hala yaşıyor, onu görünce çok şaşırdım. Her zaman diyorum, bu balığı kaya dizaynını değiştirmediğim zamanlarda görmüyorum. Akvaryum kurulalı 4 ay olduysa ben bu balığı 4 kere görmüşümdür.

Akvaryumun son durumu aşağıdaki gibidir...

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 14 Mayıs 2016
  14. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Burak mesajını dikkatli okudum. Çıkardığım sonuç kendi adıma çok net. Akvaryuma işkece çektirmen bir yana kendin de helak olmuşsun. Bu kadar koy çıkar, kayaları dışarı al, geri ekle tekrar al, hemen ardından balık al ekle, akvaryumu ikiye böl, ardından salınım oldu 2 balık öldü ve sonra bölmeyi çıkar ve dekoru değiştir vb beyim döndü. Akvaryumun sorunu sensin Burak. Hani millete sorunları için farklı alternatifler yazılıyor vs ama senin akvaryumun ilacı ve sorun kaynağı kadar basit bir sorunla hayatımda hiç karşılaşmadım.

Kendini akvaryumdan biraz çek, sadece su değişimi yaparak sabır aralıkları da belirleyerek tabana o kısımlarda olacak mercanlar eklemeye çalış. Balık alma bu ara. Yavaş yavaş balık yüküne uygun ve kaldıracak mercanlar ekle.

Leather için önerime gelince çıkar akvaryumdan kökten çözüm olsun, yoksa sen onun yüzünden gene bir şeyler yaparsın. Kıl mercan gördüm de senin bu Leather kadar kılını görmedim.

15. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N

Peki :) hangi tür mercanları koyabilirim? Bu aralar mercan bakıyorum da balık almaya hakikaten pek niyetim yok. Bu zibidiler çok geldi gibi zaten...

16. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Bence çok dengeli giden adaşın gibi eklemeler yapabilirsin.

Düzenleme: 14 Mayıs 2016
  17. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N

Aaaa ben bunu görmemiştim :)

Edit : Adaş kısmından dolayı görmedim demiştim. Bulent bey'in akvaryumu tamam görmüştüm ve tebrik etmiştim her defasında :) Gerçi bir Burak daha var galiba dimi? Burak Fırat, ben ve bir tane daha.. Bugün yanına gelen hani??

18. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Hemen yaşlanmaya başladığımı vur yüzüme yani bu mudur? :F Evet Burak değil Bülent olunca adaşında olmuyormuş, yani aslında adaşın sayılır, ikinizin de nick kıl. :D Şöyle YIKIKbülo filan olsa daha iyiymiş.:D

19. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul

Gece gece gene koparttın beni Temel.
    :F

20. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Burak abi sen o leadhar ı çıkaracaksan gönder bana bende de bir kıl var 2 kıl leadher belki birbirlerini kıskanarak yaşarlar. Ben yarın sana yosunları gönderiyorum.

Sayfayı Paylaş