1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Boyu HS-60 Nano Kurulumu

Başlığı 'Nano Reef Akvaryum Kurulumları' kategorisinde Ontheway tarafından 2 Kasım 2013 başlatılmıştır.

1. Ontheway

Ontheway

Yer:
    Kayseri
    İsim:
    Alper ALT
    Merhaba arkadaşlar, ikinci el olarak forumdaki bir arkadaşımızdan aldığım boyu hs-60 nano reef akvaryum henüz elime geçti, son 2-3 aydır sürekli yerli-yabancı forumları okuyup, hiç bilgim olmayan tuzlu su nano reef kurulumu konusunda biraz bilgi birikimi yapabildim. Ancak bundan sonrası için değerli fikirlerinize ihtiyacım olacak.

Şimdilik akvaryumu balkona aldım, içerisinde daha önceki kurulumdan kalanlar temizlensin diye son noktaya kadar hipolu su (çeşmeden) doldurdum, 24 sa. bekletmeyi ve daha sonra boşaltıp, tekrar çeşme suyu ile doldurup biraz da ozon basmayı düşünüyorum, en son yine çeşme suyuyla ve ardından bir miktar RO su ile durulama yapıp, su dolumuna hazır hale getireceğim. Akvaryumdaki hedefim marine olacak. mercan bakmayı, akvaryum bakmayı öğrenene kadar düşünmüyorum, bu da temiz bir 6 ay yapar sanırım. Fikirleriyle destek verecek tüm arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 14 Mayıs 2016
  2. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Hoş geldin abi hayırlı paylaşımlar, akvaryumu hep beraber kurarız...:)

Ontheway bunu beğendi.
  3. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Hayırlı olsun, keyifli bir kurulum yaparız hep beraber.

Ontheway bunu beğendi.
  4. Ontheway

Ontheway

Yer:
    Kayseri
    İsim:
    Alper ALT
    Çok teşekkür ederim arkadaşlar iyi dilekleriniz için. Hiçbir şey için acelem yok, gayet sabırlı biriyimdir. Yavaş ve emin adımlarla ilerlemeyi planlıyorum.

veysel bunu beğendi.
  5. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    A
    Abi hacimde güzel ilk başlangıç için tam ideal, ne çok büyük ne de çok küçük. En büyük olay sabır ben 2 ay boş akvaryum seyrettim ilk kurduğumda.

Ontheway bunu beğendi.
  6. Ateş Billur

Ateş Billur

İsim:
    Ateş Billur
    Bu akvaryumla 1-2 tang 5-6 da küçük balıktan fazlası olmaz gibi..3-4 ay sonra büyütmek istersiniz gibi geliyor.

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Hayırlı olsun akvaryum, nano reef denebilecek boyutlar için marin yani balık düşüncesi biraz kısıtlayıcı kalıyor. Elbette bu boyutlarda bakılabilecek balık türleri var ancak balık satın almaya gidildiğinde oldukça sıkıntılı anlar yaşanır, istenen balıklar alınamaz veya alınır üzücü olur vb. O yüzden küçük boyutlu balıklar bakılabilen bu tarz akvaryumları bakımı kısmen kolay, şartlara daha kolay uyum sağlayan birkaç mercan türü veya omurgasız ilavesi hobicinin akvaryumdan zevk almasını sağlar.

TencoMelih ve Ontheway bunu beğendi.
  8. Ontheway

Ontheway

Yer:
    Kayseri
    İsim:
    Alper ALT
    İçinde 5 veya 6 balık tan öteye gidemeyecegimi biliyorum. Bunu baştan kabul ederek bu akvaryumu aldım. Benim çözümüm belirli sürelerle balıkları değiştirmek. Boylece hem farkli balıkların bakımını öğrenmiş olurum, hem de göz zevkini doyurmuş olurum diye düşünüyorum.

Kullanacağım ps tunze 9002. Umarım 5-6 balık ve yıl sonunda eklemeyi düşünebileceğim bir iki soft mercanı kaldırır. Kum olarak caribsea alacağım. Kaya için düşüncem kumdan yukarı 10-15 cm yi geçmeyecek, karşılıklı çapraz köşelere yerleştirilecek, yumruk büyüklüğünde birkaç kayadan oluşacak 2 kaya öbeği, tabi eğer istediğim biçimde kaya bulabilirsem.

YIKIKTEMO ve veysel bunu beğendi.
  9. MOVACIKLI

MOVACIKLI

İsim:
    Mustafa ovacıklı
    Bütçeniz neye elveriyorsa inanin o sizin için en güzelidir. Bu işten ağzi yanan birisi olarak söylüyorum; siz siz olun sakın bütçenizi zorlamayın ,gerçi hoş zamaninda banada çok söyleyen oldu ama insanin gözüne perde iniyor birkere. Neyse yine maziye daldık ,akvaryum seçiminiz bence çok güzel, güzel de birşey çıkar inşallah hayırlı uğurlu olsun şimdiden.

YIKIKTEMO, Ontheway ve veysel bunu beğendi.
  10. Ontheway

Ontheway

Yer:
    Kayseri
    İsim:
    Alper ALT
    İyi dileklerinize teşekkür ederim, ben de tamamen aynı fikirdeyim. Daha önce de bahsettiğim gibi, bu sistemin sınırları dışına çıkmayı düşünmüyorum, sistem 5-6 balığa izin veriyorsa, o noktada kalacağım. Daha once de farklı hobilerim olmuştu, insanın hobi için harcarken kontrolü nasıl kaybettiğini iyi biliyorum :D Bu yüzden, çizgiyi baştan çekmek ve sonrasında iradeyi devreye almak en iyisi. Akvaryum benim tahminimden büyük çıktı, daha büyük bir üniteye evin şu anki düzeniyle zaten yer ayıramazmışım, şu an içi boş da olsa köşede olağanüstü güzel bir görüntü oluşturdu, canlılık başlayınca daha da güzel olacağına eminim.

Yaptıklarımla ilgili biraz resim ekliyelim, hipolu suyu içinde geceden öğlene kadar beklettim arkasından duruladım ve tekrar temiz su doldurup sumpa ayrı, içine ayrı 15-20 dk sürelerle ozonu verdim;
    IMAG0141.jpg

Ardından geçtik inşaat işlerine, aslında kendi sehpası olmasına rağmen içişleri beğenmedi, markete gittim geldim, baktım kapıya atılmış, onun üzerine farklı bir sehpa yapısı kullanmaya karar verdim, evdeki bir masa ayağını alıp sehpanın üst kısmındaki (akvaryumun üstüne bindiği) mdf levhayı, ayağın üstündeki suntaya yapıştırdım;

IMAG0138.jpg

Ardından altına destek olması için diğer hobilerden artan orta sertlikte stroforu (depron) 1 cm edecek 2 tabaka olarak akvaryumun alt kısmına gore kestim.

IMAG0155.jpg

ve yerine yerleştirdim;

IMAG0157.jpg

Orjinal sehpadan daha yüksekte durdu, durdu da, şimdi gelelim esas soruna; Sizce içine suyu-kumu-kayayı doldurunca, yukardaki resimlerin de ışığında, bu düzenek güvenli midir? :D

TencoMelih ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  11. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Civatalar sıkıntı çıkarmaz ise güvenli olur ama bir iki tanesi gevşerse o akvaryum düşer bence. Az değil 128 litre diyor teknik verilerde.

12. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Allah korusun depremde çok sakat...

veysel bunu beğendi.
  13. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Evet bir de bu tarafı var, hatta abi evde küçük çocuk varsa oyun oynarken çarpar falan Allah korusun keşke güzel bir kare ahşap sehpa yapsaydın.

14. Ontheway

Ontheway

Yer:
    Kayseri
    İsim:
    Alper ALT
    Evde top filan oynanmıyor aslında ama, deprem beni de düşündürüyor, malum, 11. kat, sallantı çok olur. Eşim bu tasarımı "çok" beğendiğinden, ancak modifiye edebilirim, aklıma gelen de, orjinal sehpadaki önde duran krom borulardan aynı yerlere birer tane yaptırıp takmak. Hepsi krom olursa göze de batmaz, sehpanın alttan görünümü şöyle;

IMAG0158.jpg

Metal ayağın üstünde duran mavi kenarlı gibi görünen kısım 1 cm sunta ve 8 vidayla ayağa vidalı, onun üstünde orjinal sehpanın mdf tahtası, suntaya yapıştırıldı, onun üstünde de akvaryum serbest oturdu, arada strofor var. İçteki suntadan mdfnin kenarlarına olan mesafe her yönden 8-10'ar cm kadar.

TencoMelih bunu beğendi.
  15. 8020_r31s

8020_r31s

Yer:
    İstanbul Anadolu
    İsim:
    ibrahim cengiz
    Yeni akvaryumunuz hayır olsun alper bey.Öncelikle biraz temizliksiz gönderdiğim için kusura bakmayın.Temizlemeye çalıştım baya ama bir kısınm yosunu çıkarmaya zamanım olmadı.

Sehpaha çok şık olmuş ama bana güven vermedi açıkcası.Kumu ,kayası,balığı derken 200 kg geçecek büyük ihtimalle.Kurulum başlayıp su dolduktan sonra dönüş daha zor olacağı için bence önceden önlem almaya çalışalım.

Belki akvaryumun suntası dubellerle arka duvara sabitlenebilir,isterseniz bu seçeneği düşünün.

Her konuda yardımcı olmaya çalışırım.Bu akvaryumu benim kadar modifiye eden yok sanırım:D

TencoMelih, veysel ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  16. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Abi dediğin daha mantıklı, çünkü şuanda daha net görünüyor o vidalar o ağırlığı tutmaz, strafor ne kadar orta sert olsa da ezilir vidaları boşta bırakır.

17. Ontheway

Ontheway

Yer:
    Kayseri
    İsim:
    Alper ALT
    Teşekkürler İbrahim bey, sizden mutlaka destek alacağım zaten. Arka iki köşeden L demiriyle duvara sabitlemeyi ben de deminden beri düşünüp duruyordum. Öte yandan 150-200 kg dübele asıldığında, duvardaki uyduruk briketler ne kadar tutar, orası da şüpheli. Yine de bir ek tedbir, hiç tedbirden iyidir :)

Aslında vidalar sadece kendi üzerindeki suntayı tutuyor, masanın orjinalinde o suntaya masanın üst tablası yapışıktı. Ön tarafa 2 metal boru dikme, arka tarafa da duvara dübelleme yaparsak, ilk depreme kadar rahatça idare eder, deprem sonrası için de eşim rotayı çizdi, parkelerin zaten değişmesi lazımmış :D

veysel bunu beğendi.
  18. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Abi parkeler değişecek anlaşıldı, kaçış yok ben çamsan poyraz da çalıştığım için bende o korku yok. Bence gereksiz masraf etme derim dikmelerle falan uğraşma aşağıdaki fotolardaki gibi bir kaç sehpa fiyatı sor uygunundan derim.
    petsD4031410030.jpg Boyu-MT-50-Akvaryum-Sehpa-Siyah__86437356_0.jpg

TencoMelih, Bozzzok, Vetman ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  19. MOVACIKLI

MOVACIKLI

İsim:
    Mustafa ovacıklı
    Çok sakat bir iş yapmışsınız. Çünkü akvaryumun ağırlık merkezi yukarda kalmış bunu önlemek için ayak genişliğinin en az gövdesi kadar olması gerekirdi şu an dengeli gelebili fakat suyu doldurduğunuzda iş sakata biner.

20. Vetman

Vetman

Yer:
    Balıkesir
    İsim:
    Yağmur Gülsoy
    Bence de Veysel beyin gösterdiği sehpaların benzerlerinden alabilirsiniz. Hem yemler, diğer katkılar, tuz vb. gibi akvaryumunuzun gereksinimi olan malzemeleri de sehpada saklayabilirsiniz. Bir de bu şekilde gerçekten çok sakat duruyor. Daha güvenli olur.

veysel bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş