1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Boyu HS60-A Akvaryumun Kapağını Sökemiyorum

Başlığı 'Genel Tuzlu Su Konuları ve Tartışmalar' kategorisinde forcible79 tarafından 15 Ekim 2014 başlatılmıştır.

1. forcible79

forcible79

İsim:
    Orçun KAYA
    Merhaba,

Boyu HS60-A deniz akvaryumum var. Poliplerim sürekli eriyordu ve araştırmam sonucunda ışıktan olabileceğini öğrendim. Ve yarın yeni aldığım led ışıkları takacağım.

Fakat akvaryumun kapağını sökmeye çalıştığımda yapamadım. Bu konuda tecrübesi olan varsa yardımcı olabilir mi?

2. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Öncelikle hoş geldiniz, akvaryumunuzu detaylı olarak tanıtırsanız iyi olur. Keza polip erimesini sadece aydınlatmaya bağlayamazsınız. Isı nedir? Su değerleri ölçülüyor mu? Kurulum yapılalı kaç gün oldu? Gibi.
    Yinede cevap vereyim size.
    Bende hazır sistem vardı kapağını söktüm aldım, neyi sökülmüyor vida falan mı ? Sökülmüyor diye bir şey yoktur kırılır kapağın tutan yerleri gene sökülür. Ama ileride satarım gibi kaygılar varsa bilemiyorum.
    Bu fotoda sökülmüş olanı var. Diğer iki fotoda benim kendi söktüğüm hazır sistem tank.
    102538d1383251605t-my-last-ever-upgrade-i-promise-boyu-hs-60-uploadfromtaptalk1383251603392.jpg downloadfile-1.jpeg downloadfile-2.jpeg

Alparslan bunu beğendi.
  3. 8020_r31s

8020_r31s

Yer:
    İstanbul Anadolu
    İsim:
    ibrahim cengiz
    Kapağı yere dik konuma getirip yukarı doğru kaldırın.Çıkaramazsanız sağ sol yaparak çıkarın.Kapağı akvaryumdan söktükten sonra vidalarını söküp istediğiniz işlemi yapabilirsiniz.Tam dik konuma getirip biraz zorlamadan olmuyor.

Alparslan ve veysel bunu beğendi.
  4. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Hoş geldiniz.
    Akvaryum hakkında daha geniş bilgi verirseniz polip erimesi konusunda yardımcı oluruz...

5. forcible79

forcible79

İsim:
    Orçun KAYA
    Vidaları söktüm ama dediğiniz gibi kapağı dik hale getirip denemedim. Söylediğiniz gibi akşam bi deneyim.
    Kurulum yapalı 2 aydan fazla oldu. Diotem süreci bitti diyebilirim. Isı 27 ile 27,8 C arasında gidip geliyor.Tuz oranı 1,024 lerde şu an.
    2 adet palayaço 8 tane conch ve 1 adet chromis im var.
    Aslında chromis ler 5 tane idi. sürekli birbirlerini öldürdüler veya öldürler anlamadım nededini. vücutlarına yaralar oldu ve öldüler. tek kalanın da vucuda yaralar var ama henüz ölmedi baya canlı. 1 adet blue tang im vardı geçen gece PS ımı kapatttım çok ses yapıyor diye. Sabah kalktığımda ölmüştü. PS a veriyorum tek değişiklik oydu çünkü.

Polip konusunda detay ise 1 ay nce 3 adet polip aldım. en küçük olan 1 hafta içerisnde eridi gitti. orta yoğunlukta olan ve en büyük olan gittikçe azaldı.

Aynı zamanda kuzenime de TL450 model Boyu akvaryum almıştık ve aynı gün polip almıştık. Onun polipler ağaç gibi oldu benimkiler ölüyor. Onun akvaryuma koydum canlandılar. ışık kayaların üzerinde çok daha yakın onun akvaryumunda. Ayrıca bir kaç yabancı forumda ışıktan dolayı polipleri ölen kişi gördüm HS60 akvaryumu olan onlarda LED e geçmişler. Bu nedenle bende geçiyorum.

Baya detay verdim sanırım:)

veysel bunu beğendi.
  6. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Ps ses yapıyor diye öyle kapatılıp çalışan sistemin dinamikleri ile oynamamak lazım. Led aydınlatmanızı takıp bir konu açın akvaryumunuzla ilgili bölümde. Dediğim gibi sadece aydınlatmaya bağlamak doğru değil.

7. forcible79

forcible79

İsim:
    Orçun KAYA
    Tamamdır takıldıktan sonra bi konu açarım polipleri kouyp güncel durum hakkında da bilgi de veririm.

Çok teşekkürler bilgiler için

veysel bunu beğendi.
  8. argento76

argento76

Yer:
    istanbul
    İsim:
    bülent
    Balıkların vücudunda yaralar olması, aklıma yeni ithalat ise siyanür, değil ise tankınız da amonyak olabilir ihtimalini getiriyor. Su değerleriniz nedir?

9. forcible79

forcible79

İsim:
    Orçun KAYA
    Bi markanın test kitinini aldım.
    Nitrat-50 diyebilirm çok yüksek çıktı.
    Nitrit-0-0,5 arasında
    GH->21
    KH-6-10
    Ph-8-8,4
    Cl-0,0,5

tabi bu değerlerin farkında değilim. Diotem sürecim bir türlü geçmiyor. Sanırım bu da Nitrat seviyesinin bir etkisi okuduğum kadarıyla.
    Bu seviyeyi nasıl düşürebilirim. Vucudunda yaralar olan chromis im palyaçolarına inanılmaz bir şekilde saldırıyor. Acaba bu nedenlerden dolayı strese girmiş olabilir mi?

veysel bunu beğendi.
  10. halituzun

halituzun

Yer:
    Istanbul, Turkey
    İsim:
    Halit UZUN
    Ayni akvaryum bendede var metal halide yakilmiyor ya fanları çalışmaya başlayınca çok ses çıkıyor. Benimde polipler eridi bu konuyu acman çok iyi olmuş babada yardim ci olur.

11. halituzun

halituzun

Yer:
    Istanbul, Turkey
    İsim:
    Halit UZUN
  12. forcible79

forcible79

İsim:
    Orçun KAYA
    Halit bey led isik taktim. Isigin etkisinin de cok fazla etkili olduguni okudum. Son halinin fotografini paylasirim akvaryumun. Bakalim polipler ne olcak. Ama 1 tanesi erimeye devam ediyor ben de cozemedim nedenini bir turlu

halituzun bunu beğendi.
  13. Vetman

Vetman

Yer:
    Balıkesir
    İsim:
    Yağmur Gülsoy
    Orçun bey, nitrat değeriniz çok yüksek ve mercanlar yüksek nitratta kesinlikle gelişemiyor. Aynı nitrat sorununu ben de yaşamıştım ve birkaç polip kayası eriyip gitti. Bu arada akvaryumunuzun ışıklandırması da zayıfsa polipleriniz zaten eriyip gideceklerdir. Bence polip ve benzeri canlılar eklemek için diatom sürecinin bitmesini beklerseniz böyle sıkıntılar yaşamazsınız.

14. forcible79

forcible79

İsim:
    Orçun KAYA
    Akvaryumumun son hali. Nitrat seviyesi yuksek olabilir gerçekten polipler erimeye devam ediyor. Ama isik cok kuvvetli gercekten yeni yaptirdim. Ozellikle gece mor isigi cok daha kuvvetli

Ekli Dosyalar:

veysel ve Vetman bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş