1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Boyu-hs60 Yeni Nano Reef

Başlığı 'Nano Reef Akvaryum Kurulumları' kategorisinde 8020_r31s tarafından 2 Nisan 2013 başlatılmıştır.

1. 8020_r31s

8020_r31s

Yer:
    İstanbul Anadolu
    İsim:
    ibrahim cengiz
    Akvaryum boyu-hs 60.Resimleri bol tutmak istiyorum sebebi ise bazı arkadaşların bu hazır sistemin her tarafını görmesini istiyorum.Alacak arkadaşlara iyi bir referans olacaktır diye düşündüm.

Akvaryum Hacmi:128 lt

Sump tipi:Arkadan sumplu

Sump Bölmesi:4 adet bölme var

Protein skimmer:Boyu wg-428 orjinal ps si

Isıtıcı:100 watt

Kafa motoru:Kendi boyu 1400 lt motoru çıkarılıp(ses nedeniyle) yerine eheim 1000 lt lik motor takıldı

Dalga motoru:1 adet coralia 1, 1 adette coralia 1 diye ikinci el aldığım ama coralia 1 ime göre daha kuvvetli olduğunu düşündüğüm dalga motoru.

Ultraviole:Sanırım 10 watt

Kum:Mercan kırığı

Canlı kaya:Baya eski olan 15-20 kg arası kaya

Işıklandırma:Kendi orjinal 2x24 watt ışıkları(Yakında 72 watt led ile değişecek).Şuan 4+4 olarak 8 saat yanıyor.

Tuz ölçer:Redsea plastik tuz ölçer.

Kullanılan katkılar:
    -seachem marine buffer
    -seachem silikat ve fosfat düşürücü
    -bacter7

Kullanılan testler:
    jbl amonyak
    sera ph
    salifert nitrit ve nitrat
    tetra kh

Eklenen Canlılar: 27.03.2013 de 5 adet temizlikçi karides eklendi.Akvaryuma çok geldiği için 3 ünü çıkarmayı düşünüyorum
    29.03.2013 de 10-13 arası conch eklenip tank tamamı ile tertemiz olunca 5 adet bırakılıp gerisi çıkarılacaktır.

Eklenecek Canlılar:

Balıklar:2 adet palyaço 2 adette siyah palyaço 1 adet blue tang eklemeyi düşünüyorum.Duruma göre goby tarzı 1-2 balık daha ekleyebilirim.Veya önerilerinize açığım

Mercanlar:Çok fazla ışığım olmadığı için ve ekonomimi sarsmamak için basit mercanlar düşünüyorum
    -xenia
    -halı anemon
    -zoa

Kurulum aşaması:

Akvaryum forumda 2. el alındıktan sonra otobüsle bana ulaştı.Ogün akvaryum yıkanıp sıradan bir hazır damacana su ile dolduruldu.Tuz evde ölçecek bişey olmadığı için göz kararı koyuldu.Akvaryum bu şekilde tuzlukuk 1016 olarak 1 hafta boş döndü.1 hafta sonra samsundan canlı kayalarım geldi.Kayalar baya eski olduğu belliydi.Şöyle ufak bir fırçalama sonrası akvaryuma eklendiler.Akvaryumun ilk gününden beri bacter 7 eklendi.Bakteri eklendiği zaman ultraviole kapatıldı.Bu şekilde akvaryum suyu belli süresonra baya berraklaştı.Kayalarında uygun olmasından dolayı hem kahverengi hem yeşil hemde coralinalgler oluşmaya başladı.Akvaryum yaklaşık 20 günlükken testlerimi yaptım

Test değerleri
    amonyak:0,05
    nitrat:sıfır
    nitrat:5
    tuzluluk:1023
    ph:8-8,5
    Kh:10

2 haftada sonunda 1 kez su değişimi yapıldı oda yaklaşık 15 lt.Durum iyi gibi görününce dün 5 adet karides atıldı.Karidesler 36 saattir sağlam durumdalar[​IMG].5 adet temizlikçi karidesin akvaryuma fazla geldiğini fark ettim birde büyük boylar sanırım.En kısa zamanda 3 adeti çıkarılacaklar.Şuan kum diatom sürecinden kahverengileşiyor.Yarın conchşar gelecek.Akvaryumu silip süpürdükten sonra 5 adet conch bırakılıp gerisi tanktan çıkarılacak.15 gün sonra balıkçımın ithalatına göre yukarda belirttiğim ağırlıklı perculalarımı ekleyeceğim.

Yaşanan problemler:
    -Protein skimmerı modifiye edeyim derken milini kırdım ve yatak tıpasını kırdım.Şuan tamir edilmiş durumda ama içime sinmiyor.Bir kısım arkadaş tunze 9002 önermiş ama sıfırı çok pahalı.Bir kısım arkadaş aqua macro ns-16 önermiş fiyatı uygun ama iş görürmü bilmiyorum.Bu yüzden 2. el uygun bişey bu iki üründen birini alacağım gibi.

-Akvaryumda şuan kıl gibi bişeyler var.sakal yosunu desem tatlı suda yeşil oluyordu bunun rengi krem rengi gibi.Macro resim çekip ekleyeceğim az sonra.

Ekli Dosyalar:

Alparslan bunu beğendi.
  2. 8020_r31s

8020_r31s

Yer:
    İstanbul Anadolu
    İsim:
    ibrahim cengiz
    IMG_5552.JPG IMG_5553.JPG IMG_5554.JPG

3. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Maşallah bu kadar kısa zamanda gayet iyi görünüyor.:nazar: Protein skimmer sıkıntısı yakında hallolur inş...:)

4. murat parin

murat parin

Yer:
    pendik/istanbul
    İsim:
    murat
    İbrahim bey tankınız gayet güzel görünüyor emeğinize sağlık.

5. 8020_r31s

8020_r31s

Yer:
    İstanbul Anadolu
    İsim:
    ibrahim cengiz
    Tunze yarın elimde olacak.İnşallah sıkıntısız yerleştirebiliirm.

6. Reef 47

Reef 47

Yer:
    Ankara
    Tankı beğendim..İnşallah sıkıntısız elinize ulaşır tunze.

7. 8020_r31s

8020_r31s

Yer:
    İstanbul Anadolu
    İsim:
    ibrahim cengiz
    İnşallah ulaşır.Aslında bugün merkeze geldi ama bizim ilçeye yarın geldiği için yarına kadar beklemem gerek.Bu tanka bir arkadaşla yaptığım takastan gelecek 10 kök xenia ve 2-3 kafalı zoa eklenecek onun dışında başka bişey eklemeyeceğim balık dışında.

Reef 47 bunu beğendi.
  8. Reef 47

Reef 47

Yer:
    Ankara
    Hadi hayırlısı.

Sayfayı Paylaş