1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Boyu TL 450 NANO Kurulumu

Başlığı 'Nano Reef Akvaryum Kurulumları' kategorisinde ünal57 tarafından 23 Aralık 2014 başlatılmıştır.

1. ünal57

ünal57

İsim:
    ünal
    Yani sol taraf 1.000 sag taraf 0 ı gösteriyor. İkisi aynı çizgide pki sag taraf neyi gösteriyor sıcaklıgı mı
    Evet memleketim Sinop/ Boyatbat istanbul da bayrampaşa da oturuyorum siz.

Pennywise bunu beğendi.
  2. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Sorun yok o zaman.
    Ben de Ayancıkliyim.

3. ünal57

ünal57

İsim:
    ünal
    Siz ist neresinde oturuyorsunuz

4. Erdo15

Erdo15

Yer:
    Kıbrıs
    :nazar: nazar deymesin Ünal abi bayılıyorum bu nanolara büyük akvaryumlardan daha çok ilgimi çekiyor :) zoa larınız bir harika umarım cyno yayılması durur.

5. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Bahçeşehirde oturuyorum. Umarım karşılaşırız.

6. ünal57

ünal57

İsim:
    ünal
    Ben bayrampaşada oturuyorum ikitellide çalışıyorum. Benim iş veren (patron)ler bahçeşehirde oturuyorlar sıksık o taraf geçiyorum. Hangı kısımdasınız. Gün aşırı oradaysanız sizi ziyaret etmek isterim. Hem tanışır hemde tankınızı görürüm.

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Şeker vakası kötü olmuş ama ciddi sorun olacağını sanmam. Nitrat sıfırlanabilir diyerek iyi tarafından bakalım.:) Star polip güzel görünüyor, su değişimi iyi olmuş.

Erdo15 bunu beğendi.
  8. ünal57

ünal57

İsim:
    ünal
    Evet şeker vakas ucuz atlatıldı. Starpolip gerçekten yerini sevdi bende onu çok sevdim. Gelili az bir zaman olmasına ragrem iki kat büyüdü. Dahada çogaltmayı düşünüyorum.
    Kayalar hakkında yorumunuz nedir . Cyonodan sonra bu şekilde kaldı. Coraline döner diyorlar bekliyorum hala bir degişiklik yok. Bazen kayalrı degiştireyim diyorum siz ne dersiniz.

veysel bunu beğendi.
  9. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Kayalar bende de bu şekildi sonradan coral alge kapladı. Ancak ufak tefek mercanla gelen kayalardaki coral alglerin faydası oldu bu süreçte. Su değerleri düzgun giderse pembe kayalarınız olur.

Erdo15 bunu beğendi.
  10. ünal57

ünal57

İsim:
    ünal
    Bende baştan beri sizin dediklerinizden dolayı sabırla bekliyorum. Fakat şunu gözlemledim. Kayaların bir bölümünü kazıyorum belli bir süre sonra tekrar aynı olumuşum oluyor. Aslında ben üzerinde degişik yaşamların oldugu önceki halini daha çok seviyordum. Aslında hoşuma giden şekillerde hazır canli kaya bulsam degiştirmeyi bile düşünüyorum.

Erdo15 bunu beğendi.
  11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Kesinlikle kayaları değiştirmek çözüm değil. Yani bazı durumlarda kayaların üzerinde değişik alg türleri gelebilir ama fırçalama ile temizleme işlemi yapılabilir ama bu çok nadir olan bir şey. Sizin kayaların üzerinde diatom ve cyano karışımı bir tabaka var, su değişimleri sırasında sifonlamak yeterli. Tabii cyano nedenleri belli, su değişiminde ve eksilen suyu tamamlarken kullanılan su silikat, ağır metal içermemeli, akvaryuma yapılan yemleme fazla fosfor içermemeli, örnek olarak bu tarz hacimlerde pul yemler bu sorunu hızlı tetikler, az akıntı, yüksek ısı diğer yan faktörler.

Doğru hazırlanmış suyla birkaç su değişimi yapıp tanka zaman vermek yeterli, tank suyu biraz eskimedikçe coraline alg başlamaz. Yani su değişimlerini akvaryum rayına girince biraz azaltmak gerekir ki diatom süreci tamamen sona ersin ve coraline alg başlasın.

12. ünal57

ünal57

İsim:
    ünal
    Benim bluetank palyaçoların büyük olaninı baya bir rahatsız ediyor. Kiskanıyor galiba palyoçolar yanyana gelir gelmez hemen araya girip ayırıyor bicolorbeni yide rahat bırakmıyor hayvan kayanın içinden çıkamıyor. Palyaconun sırtını zedelemiş bile ne yapmam gerekir .

13. Erdo15

Erdo15

Yer:
    Kıbrıs
    Blue tang aslında o litre için uygun değil alan darlığı yüzünden diyer balıkları rahatsız edebilir

14. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Benim de işyerim Altınşehirde Ünal Bey.
    Akşamları evde oluyorum tabi. Beklerim birgün.

15. ünal57

ünal57

İsim:
    ünal
    3-6 ekimde 2015 cnr 9 -10.hol de petshow fuarı ziyaretcilere açılıyor.tüm arkadaşlara duyurulur.

Pennywise bunu beğendi.
  16. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Yer nerede abi...:)

17. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    CNR yeşilköyde Alpi. Önüne kadar metro ile gidilebiliyorsun.

Alparslan bunu beğendi.
  18. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Teşekkür ederim...:)

19. ünal57

ünal57

İsim:
    ünal
    Yenikapı-havalimanı metrosuna binin havalimanından bir önceki durak fuar merkezi anadolu yakasından gelenler metrobüsle yenibosnaya oradanda havalimanı istikametine metroya binip bir durak sonra cnr . Pazar günü akßama kadar devam ediyor.

Alparslan bunu beğendi.
  20. ünal57

ünal57

İsim:
    ünal
    Kulladigım 10 w power ledler artik tek tek bize elveda derken ya orjinal pl18w lari takacaktım yada başka bir aydınlatma. Powerler iyi sogutulamamasından dolayı hem kendi ömürlerinden yediler hem yazın ısı problemi oluşturdular. Sogutmak için kapagın içine taktıgın 12×12 fanın çıkardıgı seste yaz boyunca kulaklarımızı çınlattı. O yüzden kullanan arkadaşlardan edindigimiz bilgiler ışıgında smd led modüleri denemeye karar verdim. Cuma gunü karaköye gidip 5630 samsung 1.08w 12v beyaz,5050 0.73w mavi smd led aldım. Yeşil ve kırmızı alacaktım ama ellerinde olmadıgını söylediler bende başka yere bakmadım. Yeşil ve kırmizıyıda şerit ledlerden 0.5 metre aldım gerekirse kullanmak için.kapak içinene orjinal reflektörün boyutlarında paslanmazdan saç yaptım. Üzerine pleksi kapak geleceginden suyla temas olmayacak.

Şimdi hesaplara göre 18 adet led yerleştirebiliyorum. Ya 9 mavi 9 beyaz yada ustaların önerilerine uyarak 12 mavi 6 beyaz kullanacagım. Yeşil ve kırmızıyı duruma göre belkide kullanmayabilirim.
    Buna göre beyazlar 1.08w maviler 0.73w herbiri kaç amper akım çeker. 12 beyaz 6 mavi için kac amperver kaç wattlik güç kaynagı kullanmam gerekir. Bu son örnegi maximum akıma sahip oldugundan verdim.
    Foto yüklemesini dosya boyu büyukoldugundan yapilamıyor. Samsung s4 ten çekiyorum fotoları nasıl bir ayar yapayım ki çektigim fotolar istenen boyutu aşmasın.

Sayfayı Paylaş