1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Bozuk Tuz Kullanımı ve Suyun Süt Kıvamı

Başlığı 'Hastalık/Parazit Tanı ve Tedavileri' kategorisinde brkfrt tarafından 10 Ağustos 2011 başlatılmıştır.

1. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat
    Şu sıralar tuzlu su kurulumlarının artması ile birlikte can sıkıcı bir olay olan tuzun akvaryumda erimemesini öncelikle anlayıp daha sonra çözüme kavuşturmaya çalışacağız.

Bozuk tuz nasıl anlaşılır?
    İlk önceliğimiz problemle başa çıkmaya çalışmadan, o problemin hiç ortaya çıkmamasını sağlamaktır. Bu nedenle işin doğrusunu başında yapıp doğru tuzu almak önemlidir. Tuzun topaklaşmalar içermemesi gerekir. Bunu poşet tuzlarda el ile anlamak mümkünken kutu ve kova tuzlarda biraz daha zordur. Kova tuzlarda yine içini açıp kontrol edebilir ve karton tuzlarda da sallayarak durumu anlamaya çalışabiliriz. Durumun bir de, tuzun akvaryuma eklendikten sonra anlaşılma kısmı vardır, isterseniz fotoğraflara bir göz atalım:
    [​IMG][​IMG][​IMG][​IMG]

Hatayı yaptık ve bozuk tuzu akvaryumda çözdük ise;

Öncelikle resimlerdeki gibi bir durum oluştuysa sorunun varlığı muhakkaktır. Yine sorunun başına dönüp akvaryumun bu hali almaması için gereken önlemlere göz atalım. Basit olarak alınacak önlemler tuzu eklemeden önce şöyledir:
    -Sertleşmiş tuzu tamamen ufalamak
    -Suyu olabildiğince sıcak tutmak, bunun için bir miktar ısıtılmış su eklenebilir
    -Bütün suyu ve tuzu akvaryuma boca etmektense; bir bidon içerisinde kuvvetlice çalkalayıp gözlem yaparak eklemek.

Sıralanan 3 madde tecrübe ile sabittir. Aynı tuzun 7kg'ıyla süt rengi su elde edilmişken daha sert olan 3kg'ı ile doğru su elde edilmiştir.

Sorunun kaynağı nedir?
    Tam olarak bilinmemekle birlikte, topak halinde tuzun suya değmesiyle suda MgO (Magnezyum oksit) ve CaO(Kalsiyum oksit) oluşmuş olabileceğidir. Özellikle magnezyum oksitin ''deniz sütü'' diye adlandırılmış olması da, iddiayı kuvvetlendirmiştir.

Peki bu su kullanılır mı?

Suyun kendi halinde berraklaşmayacağı tarafımca denenmiştir. Denenmeyen tek nokta canlı kaya ve canlı kum ilavesi yapılmamasıdır. Bu şekilde bakteriler yardımıyla pH düşürülerek, su berraklaşabilir. Suyun berrak olmaması bazı maddelerin su içerisinde oksijen tarafından tutulduğunu gösterir ve bazı element eksikliklerine yol açabilir.

Suyu nasıl berraklaştırabiliriz?
    Suda oluşmuş olabilecek maddelerin kimyada çözünme yollarından faydalanarak bazı yöntemler denenebilir. Bu yollar ve çözücüler denenirken canlılığa zararı olmayacak yöntemler denenmelidir. Örnek olarak;
    -Sirke
    Canlılığa zararı olmadığı ve bazı akvaryumlarda aiptasia için kullanılması çözüm olarak bir adım öne çıkar. Bahsi geçen maddelerin çözünmesinde bize yardımı olabilir. Resimde sirkeden önce ve sirkeden sonra suyun netliğini görebiliriz.

Votka ve limon suyu
    Bu yöntem henüz tecrübe edilmemiştir. Votka ve limon suyunun akvaryum suyuna bir zararı olmadığı bilindiğinden çözücü olarak denenmesi uygundur.

Bu makalenin yazılma amacı; insanları suyu kullanmaya itmek değil; farklı alternatifler olduğunu göstermektir. Tabi ki her zaman en doğru yol, kurulumu tekrardan yapmaktır. Yazının,hiçbir alıntı ve hiçbir bilimsel kaynak içermediğini belirtmek isterim. Gözlemi seven ya da maddi durumu ikinci bir kuruluma elverişsiz insanlar için fayda sağlaması dilekleriyle..

Bu yazı Burak Fırat tarafından AKVARYUMPORTALİ için yazılmış olup, hiçbir şekilde alıntılanamaz.

cimlikaya, Görkem ÇAKIR, cirol ve diğer 7 kişi bunu beğendi.
  2. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Cevap: Bozuk tuz kullanımı

Böyle bir problemin varlığından haberdar olmamış biri olarak, teşekkür ederim. Güzel bir yazı ve açıklayıcı olmuş. Çözüm olarak tecrübe ile sabit olmayan şeyler dışında sorun ile bire bir karşılaşmış birinin tekelinden yazıyı okumak, yazı inanılabilirliğini sağlamlaştırmış. Tekrar teşekkürler.

brkfrt bunu beğendi.
  3. kartal

kartal

İsim:
    mutlu avcu

Teşekküre basıyorum ama çıkmıyor çıksa baya bir teşekküre basardım. :)
    Yararlı çalışma olmuş.

brkfrt bunu beğendi.
  4. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat

Böyle bir sorun var evet, sadece bizim başımıza gelmiyor. Yabancı forumlarda bu tür sorunlarla karşılaşanlar suyu sürekli çöpe atmışlar. Onlarda haklı sonuçta imkan meselesi. Aslında kendi kurulumumda böyle bir yazı yazmam gerekiyordu; ama ben olayı münferit zannediyordum. Tecrübe konusunda denenen ve denenmeyen kısımları belirttim. Hali hazırda bu sorunla karşı karşıya olan iki akvaryum var sitemizde, sorunun çözümü konusunda şüphesiz fayda sağlayacaklardır. İyi dilekleriniz içinde teşekkür ederim.

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cevap: Bozuk Tuz Kullanımı ve Suyun Süt Kıvamı

Burak kutlarım 10 numara bir yazı ve içerik. Tecrübe ve fotoğraflarla Erman'ın dediği gibi desteklenmiş ve çözümleri isteyene sunulmuş harika bir yazı.:emt:

Tuzun erimeyip süt halinde kalması başıma 2 kere gelmiştir. Fakat kurulumda olmayıp su değişimi için kovada hazırladığım suda olmuştur. Tuza suç bulamadım çünkü sonraki su hazırlamayı aynı tuzla yaptım ve tuz zaten düzgün görünüyordu. Aklımdan sadece oksijen vermiş olduğumdan diye geçirmiştim, sonrasında suyu karıştırırken hiç artı hava taşı bağlamadım. Bunun ardından bir süre önce Murat arkadaşımız beni aradı ve hazırladığı değişim suyunun süt gibi olduğunu söyledi ve kullandığını da ekledi. Oturmuş akvaryumun tolere ettiğine şüphe yok. İlginç olan Murat tuz eritmesini hep hava taşı ile yapıyormuş. Ben önceki yaşadığım tecrübeyle ondan dedim ama Murat hep hava taşı ile tuzu erittiğini ve ilk kez olduğunu söyleyince diyecek bir şey bulamadım.

Gerçek etkeni öğrenmeyi çok isterdim. Bunu yaşayan az sanmayın yaşanıyor bu durum bence bir hayli.

brkfrt bunu beğendi.
  6. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat

Sirke kullanımından önce ve sonrasını gösteren bir kaç kare daha düştü ajanslara:)

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Arada ciddi fark var. Peki Burak neden Sirke? Düşüncen nedir yani sebebi nedir biraz daha irdelersek?

8. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat

Aslında kaynağın Mg(OH)2 olduğunu düşünüyorum. MgO'te buradan gelir zaten. Biz laboratuarda bu maddelerle çalışırken HCl kullanırdık çözmek için. Ev de kolayca temin edilebilmesi ve akvaryumda canlılığa zararı olmadığının daha önce denenmesi adına sirkeyi yani karınca asidini düşündüm.

9. Görkem ÇAKIR

Görkem ÇAKIR

İsim:
    Görkem ÇAKIR

Süper bir yazı olmuş gerçekten. Tabi bu olayı yaşamak beni üzdü. Sonuçta o kadar su boşuna gidecek. Doğaya zarar yani. Sanırım burada önemli olan tuzları işimizi görecek kadar azar azar almak. Böyle almakta masrafı artıracaktır. :)

brkfrt bunu beğendi.
  10. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya

Burak yaşıyarak yazılmış olması iyimi diyim kötümü diyim bilemiyorum ama en kötüsü akvaryumun ilk kurulumunda başına gelmesi ,şu an olsa en azından okadar suyu çöpe atmak yerine tatlı su ilavesi ile kullanılabilir duruma getirebilirdin .:heyo:

brkfrt bunu beğendi.
  11. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat
    Cevap: Sosyete 2011 Tuzlu Su Kurulumu

Bende petburada'dan aldım. Hatta ikinci seferde sorunumu anlattım, onlarda 2 gün bekletip yeni tuz yolladılar bana o da yolda patlamış geldi:) Yeni kurulumu onunla yaptım. Kova tuz içinde lalepet'e gitmiştim açtım baktım; ama o tuzda katıydı. Şirkete bağlamakta doğru olmaz bence. Bence Görkem'in su çöpe atılacak derecede değil; ama yinede kendi bileceği iş tabi içine sinmesi gerekir

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  12. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Ellerine sağlık Burak abi. Çok güzel bir yazı olmuş, görsellerde orjinal olduğundan cuk diye oturmuş. Tebrik ederim. :helalolsun:

brkfrt bunu beğendi.
  13. 94sem

94sem

İsim:
    Semih TURAN

Bizdensonra başına boylebir olay gelenler buradan yararlanıp suyu atmadan çözüm bulabilirler sirkelisuda tuz çözerek akvaryumu busu ile kuran ilk ben olacam sanırım. Su israfı yapılmadan çözülecek olması ve sirkenin zararlı bir kimyasal olmaması hem cebi hemde balıkları yakmiyacak.

Kimyaciya teşekkürler...

brkfrt bunu beğendi.
  14. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya

Tetra bits'in çakmasını yapan gurup iş peşinde diyorum .:heyo:

15. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Senin gibi bir eski kurt bunu yazmışsa susmak lazım. Tilkinin ağaç altı hikayesini işletiriz biz de.

16. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya

Temelim biz yaparız biliyorsun Tetra bis'in kovasını beraber gördük neden olmasın ,sonunda senin yazdığın gibi Burak gerekli minaralleri bulup bize kendi tuzumuzu yapsın ve hatta bu katkı maddelerinide yapabilir alırız 1 kg Merck kalsiyum basarız suyu al sana kalsiyum bu kadar kolay vede basit değil tabiki amma olmazmı ?:heyo:

17. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat

İsmin tarihe altın harflerle kazınacak Semih bir de böyle düşün:)

18. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS

Tuzla ilgili fikrimi tecrübeme dayanarak yazmıştım. Halada ısrarcıyım. Bize gönderilen tuzlar malesef 2. kalite tuz. Pazar günü bende Canpetten tropic marine pro reef aldım. Taş gibi. Ufaladım. Bu bu marka tuzda 2. keredir başıma geliyor. ve malesef şimdiyekadar 2 kere aldım. Hazırladığım suyun değerlerinin fabrika verileri ile alakası yok... Tankım bu sebepten dolayı sekteye uğradı. İlave Ca ve Mag. 1 haftada istenilen düzeye taşıdım.

19. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Can pet bana da tas gibi Tropic marin tuz yollamis. Ici baska olmasin bunlarin, huylandim valla.

20. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS

Canpet ile ilgili düşüncelerimi konuşmuştuk abi. Malesef Tropic marine satan esnaf biliyorsunki kalmadı. Pasifik, Marin life, Tropik vs. kapatmaları kötü oldu. bende mecburen aldım hafta sonu son alışveriş oldu.

Sayfayı Paylaş