1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Brain Coral Deniz Akvaryumu Mercan

Başlığı 'LPS Mercan Severlerin Forumu' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 22 Kasım 2012 başlatılmıştır.

 1. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.098
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Brain Coral bakımı veya deniz akvaryumu ihtiyaçları anlamında ülkemizde pek bilgi bulunmuyor. Red brain coral, yeşil ve karışık türleriyle oldukça güzel olan brain coral türleri hakkında tecrübeleri birlikte aktaralım istedim. Aslında tür ile ilgili bir makale yazmak mümkün ama sonuç olarak az veya çok Brain Coral Mercan Ağzı Açık şeklinde birçok tecrübe yaşayanlar bulunuyor. Bu yüzden brain coral üzerine yazışarak konuyu şekillendirmek istedim.

  Brain Coral Bakımı ve Beyin Mercanı İstekleri Nelerdir

  Ben aslında pek brain coral satın alarak beslemedim ama aşağıdaki brain coral bakımı için bana Bülent vasıtası ile geçti. Red brain coral türünü esnafta ilk gördüğümüzde çok beğendik işin aslı, boyutları, açılması ve karma çizgileri oldukça güzeldi. Fakat bir şekilde yer yadırgaması yaşadıkları aşikar. Bir süre sonra keyifsiz olmaya başladı, kumdan çıkan bazı kurtların musallat olduğundan dahi şüphelendik, bana geçtiğinde ilk 10 gün brain coral bakımı konusunda endişeler yaşamadım dersem yalan olur.

  brain coral Mercan.JPG

  Deniz akvaryumu su değerleri her zaman kıstas alınamıyor. Bazen suyunuzun iyi olduğunu düşünürsünüz ve aslında akvaryumda bulunan diğer mercanların sağlığının iyi olması kafanızı karıştırır. Oysa iyi giden deniz akvaryumu içinde sadece keyifsiz olan beyin mercanı olabilir. Zaten bu da yaşanan bir diğer tecrübe oldu.

  Brain Coral Mercanı Nasıl Besliyorum

  İlginç gelecek ama 2, 3 aydır bende olan brain coral mercana henüz hiçbir yem vermedim. Fırsat olmadı.:D Karides vererek kıyak yapmayı düşünüyorum. Keyifli olduklarında karides, kalamar etini keyifle anemon tarzında kabul ederler. Ancak, her brain coral bu tarz gıdaları kabul etmeyebilir, bu aslında biraz da keyifsiz olduğuna işaret eder. Aşağıda güzel bir brain coral videosu bulunuyor.

  Brain Coral Wellsophyllia Tanıtımı  Sizlerin beğenisi, besleyip yaşadığınız başarılar, başarısızlar brain coral bakımı tarafında nasıl?
   
  Sinan09, ahmetzbfb, taakaa ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
 2. MOVACIKLI

  MOVACIKLI

  Mesajlar:
  1.679
  İsim:
  Mustafa ovacıklı
  Temel abi ben karides verdim ama almadı. Daha doğrusu karidesi üzerine koyuyorum kol falan çıkmıyor. O alana kadar bizim karides gelip karnını doyuruyor. Fakat haftada 1 kere mercanın üzerinde 2 adet delik açılıyor ve oradan etrafa kahverengi balık pisliğine benzer bir dıçkı bırakıyor. Demek'ki birşeyler yiyor.
   
 3. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.098
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Şimdi aslında bu göreceli bir durum diyebiliriz, yani brain coral karides almıyorsa keyifsiz demek ne kadar doğu ise, karides almayabilir ama sağlıklı beğenmiyor demekte o kadar doğru, çünkü mercan açıyordur vb. Fakat, bence karidese ilgisizlik keyifsizlik işaretidir. Çünkü beğenmese bile ilk algılamada ağız açılır ve yemek istenir, beğenmiyorsa vaz geçilir ama bu süreç tetiklenir. Çok ince bir detay bu dikkat ederseniz ama bunu atlamayın.

  Bize mercanın ışıklar açıkken olan halini görsel ekler misin.

  Çıkan kahverengi dumanımsı pislik evet dışkılama veya pislik atma diyelim ama bunun yeme sonrası atık mı, içine doldurduğu suyun biriken pisliği mi olduğunu tartışmak gerek, kısaca burada da yanlış bir kanı hakim bence.:)
   
 4. MOVACIKLI

  MOVACIKLI

  Mesajlar:
  1.679
  İsim:
  Mustafa ovacıklı
  Dumanımsı değil Temel abi tamamen katı bir malzeme bırakıyor dışarıya. Sonra bu hayvanın ağız kısmı neresinde onu bile bulamadım, uzaydan gelmiş kapalı bir kutu gibi. Çok ilginç bir hayvan orta kısmın sağ ve sol yanından ikitane testere dişli bir küçük pencere açılıyor ve dediğim katı malzemeyi dışarı bırakıyor ve bırakırken bizim karides üzerine çıkıp bu katı malzemeyi yiyor. Akşam eve gittiğimde detaylı fotoları yüklerim.
   
 5. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.098
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Tür farkı olabilir, makalede bulunan red brain coral fotoğrafı benim mercana ait. Ağzı ortada ve bir tane var, senin mercanda iki tane varsa fotoğraf ekle de kıçı neresi, ağzı hangisi görelim. :D

  Bırakılan atıklar bile farklı gördüğünü gibi.
   
 6. Okurt

  Okurt

  Mesajlar:
  2.232
  Yer:
  Çanakkale
  Büyüme miktarı nedir bu canlının, genellikle piyasada tek polip(kafa) halinde görüyorum. Mesela ikici kafaya ayrılması ne kadar süre alıyor ideal şartlarda??
   
 7. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.098
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Çok güzel bir sayfa hazırlamış Discover Brain Coral Reproduction. Inspiring Oceanic Passion Since 1999 makalesinde. Link verelim kendisine hak etmiş. Karidesi bırak balık yiyorlar, kısaca beğenmeme kısmı konusunda şüphe yok ki, keyifsiz brain coral yemez. Üreme sanırım ve doğal olarak spor salma ile oluyor. Büyüme iskelet genişletme ile mümkün, zaten sporlar bir şekilde iskelet yapıp büyüterek sert yapıya yayılıyor.

  Brain coral üreme.gif
   
  MOVACIKLI bunu beğendi.
 8. MOVACIKLI

  MOVACIKLI

  Mesajlar:
  1.679
  İsim:
  Mustafa ovacıklı
  Temel abi bugün şanslıymışız tam malzemeyi bırakırken görüntüledim. Bu işlemi yaparken son derece keyifsiz oluyor. Pörüşüp buruşuyor ve ufalıyor resimlerde 3 adet boşaltım organı görülüyor. Ve dışarı bıraktığı malzemede net olarak görülüyor.

  [​IMG]
   
 9. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.098
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Musatafa bu brain coral benden beter durumda, bırak karidesi kendine hayrı yok yemi düşünsün.o_O Şimdi bir fotoğraf çektim sana akvaryumdan, aradaki sağlık farkını görmen açısından yanlış anlama ama bana sorarsan akvaryumunu ayrı bir başlık altında yapılanları hataları ile, yazılmayanlar ile ortaya sermelisin. Akvaryumu toparlayalım bence. Aşağıdaki brain mercanını geldiğinde aşağı yukarı bu kadar olmasa da kötü durumdaydı. Geldiği akvaryum Bülent kardeşimizin akvaryumu, tüm canlı yükü keyifli ve sağlıklı iken brain coral açmıyor, büzüşüyor ve soluyordu. Kısaca bazen şartlar bireysel olarak da türlere hoş gelmeyebilir.
   

  Ekli Dosyalar:

 10. MOVACIKLI

  MOVACIKLI

  Mesajlar:
  1.679
  İsim:
  Mustafa ovacıklı
  Temel abi aynı sorun bendede var diğerleri gayet hayatlarından memnunlar fakat bu geldiğinden beri böyle ne hikmettir anlamadım .
   
 11. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.098
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  O zaman dilersen acil servise alırız, geri çıkar mı onu bilmem ama.:D
   
  MOVACIKLI bunu beğendi.
 12. bulents

  bulents Özel Üye

  Mesajlar:
  5.572
  Yer:
  İstanbul
  Senin brain in şaftı kaymış hakikaten Mustafa.
  Sebebi led ler benim tespitim. Alışma devresini çok yavaş geçirmezsen kesin yamulmuyorlar. Ben 4 tane denedim, hiç öldürmedim, çünkü tanıdıklarıma dağıttım :)
  Tankımda şu anda bir tane mevcut, gayet keyifli. Ledleri %45 e kadar kıstım, haftalık %5 lik artışlarla yükselttim.
  Nispeten Gölge bir alan varsa oraya alıp deneyebilirsin, ledlerden ise kendini iki haftaya toparlar.
  Bu dönemde kesinlikle besleme, zayıf düştükleri için yeme tepki vermeya çalışıp daha hızlı kötüleşiyorlar.
   
  Montimahir ve MOVACIKLI bunu beğendi.
 13. Okurt

  Okurt

  Mesajlar:
  2.232
  Yer:
  Çanakkale
  Mustafa o her delik bir polipin ağızı, zamanla o ağızlar birbirinden tamamen ayrılarak tamamen farlı bir mercan polipi haline gelecek.
   
  MOVACIKLI bunu beğendi.
 14. MOVACIKLI

  MOVACIKLI

  Mesajlar:
  1.679
  İsim:
  Mustafa ovacıklı
  Özdemir bey bu işlemi yaptığında keyifsizleşiyor fakat 1-2 güne düzeli veriyor. İlginç bir durum.

  Bülent abi bende geçen hafta ledleri %40 a kadar kıstırdım. Senin dediğin gibi gölge alana bir koyalım bakalım nasıl tepki verecek.

  Temle abi karantina işini nasıl yapacağız.
   
  BulentS bunu beğendi.
 15. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.098
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Karantina derken Mustafa acil servis olarak benim akvaryum espirisi yaptım sadece.
   
 16. Okurt

  Okurt

  Mesajlar:
  2.232
  Yer:
  Çanakkale
  Attığı şey kahverengimsi bir şey mi ?
   
 17. MOVACIKLI

  MOVACIKLI

  Mesajlar:
  1.679
  İsim:
  Mustafa ovacıklı
  Evet Özdemir bey resimdede görülüyor kahverengi.
   
 18. MOVACIKLI

  MOVACIKLI

  Mesajlar:
  1.679
  İsim:
  Mustafa ovacıklı
  Abi söylediğin gayet mantıklı ama sana nasıl ulaştırırız. Bülent abi buralara geldiğinde benden alıp sana getirir.
   
 19. Okurt

  Okurt

  Mesajlar:
  2.232
  Yer:
  Çanakkale
  Yabancı bir sitede birisi aşırı ışık altında bazı mercanların üzerlerindeki simbiyotik zoxantellaları bu şekilde attığından bahsettiğini hatırladım. Orda bahsedilen hammer tip LPS mercandı, Bülent abinin teşhisini doğrular nitelikte bir şey aslında. Bence de gölgeye alın.
   
 20. MOVACIKLI

  MOVACIKLI

  Mesajlar:
  1.679
  İsim:
  Mustafa ovacıklı
  Özdemir bey bravo bende hemen kayanın gölgesine doğru aldım. Demek' ki bu mercanlar led ışıktan pek hoşlanmıyorlar.
   

Sayfayı Paylaş